VAT i cło przy zakupach za ponad $150 - czy ktoś płacił? Jak to wygląda?

lis 28. 2021
Zamawiał ktoś z Was coś powyżej 150$? Jak wygląda później opłata VATu i cła?

Chcę kupić zegarek. Ze wszystkimi zniżkami będzie kosztował ~220$ z odliczonym VATem w koszyku (-$53). Czy jest jakaś szansa, że nie wpadnie na VAT? Paka nie będzie jakaś duża, pudełko z zegarkiem. Czy paczki z opłaconym VATem na stronie są jakieś dodatkowo znaczone?
Podatek płacę od zapłaconej kwoty czy kwoty zamówienia na stronie (będzie wyższa, ponieważ w podsumowaniu zamówienia nie wliczają się zniżki za płatność).

Sprzedawca mi napisał, że wpisze mi wartość paczki jaką chcę (standardowo wpisuje $15), ale raczej to nic nie da.
Niestety nie ma możliwości zamówienia do paczkomatu, jest tylko Aliexpress Standard Shipping na adres.
Aktualizacje społecznościowe
Zagraniczne zakupy
Skomentuj
20 Komentarzy
 1. Avatar
  Jak wpadnie na WER Lublin lub Zabrze, to kaplica. ASS (0044 i 0055) zmniejsza ryzyko, ale go nie niweluje do zera. Kiedyś skarbówka prosiła o dowód zakupu (skrin oferty i potwierdzenie przelewu), teraz się w to nie bawią i sami szacują wartość towaru i na podstawie tego szacunku naliczają obciążenie +8,5 zł za obsługę celną. Jeśli to podróba markowego sprzętu, to może być jeszcze gorzej.

  Z drugiej strony
  "Dla wygody kupujących, wszystkie opłaty pobierane są na platformie AliExpress w momencie zakupu, dzięki czemu użytkownik nie zostanie obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami w momencie dostawy. To szczególnie dobra wiadomość przed zbliżającym się Globalnym Festiwalem Zakupowym, który rozpoczyna się już 11.11. "
  media.poczta-polska.pl/pr/…tow
  Edytowane przez: "Koszalineo" lis 28. 2021
 2. Avatar
  Autor
  Koszalineo28/11/2021 17:30

  Jak wpadnie na WER Lublin lub Zabrze, to kaplica. ASS (0044 i 0055) …Jak wpadnie na WER Lublin lub Zabrze, to kaplica. ASS (0044 i 0055) zmniejsza ryzyko, ale go nie niweluje do zera. Kiedyś skarbówka prosiła o dowód zakupu (skrin oferty i potwierdzenie przelewu), teraz się w to nie bawią i sami szacują wartość towaru i na podstawie tego szacunku naliczają obciążenie +8,5 zł za obsługę celną. Jeśli to podróba markowego sprzętu, to może być jeszcze gorzej.Z drugiej strony"Dla wygody kupujących, wszystkie opłaty pobierane są na platformie AliExpress w momencie zakupu, dzięki czemu użytkownik nie zostanie obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami w momencie dostawy. To szczególnie dobra wiadomość przed zbliżającym się Globalnym Festiwalem Zakupowym, który rozpoczyna się już 11.11. "https://media.poczta-polska.pl/pr/706227/paczka-z-chin-do-polski-w-10-dni-bez-dodatkowych-kosztow


  Wszystkie opłaty są do tych ~150 euro, potem dostajesz "rabat na VAT" . Jeśli poczta sama szacuje wartość to fatalnie (bo wezmą wyjściową cenę kilkuset USD), z drugiej strony w jaki niby sposób mają to zrobić nie otwierając paczki, sprawdzając modelu i zawartości? U mnie raczej wpadnie do WER Zabrze, 3/4 paczek idzie mi przez ten punkt. Kusi mnie zaryzykować, a z drugiej strony co się stanie jak nie opłacę VATu? Paczka wróci, a ja dostanę zwrot kasy?


  uboot28/11/2021 15:19

  Wartość graniczna to 150 euro, a nie dolarów. Jeśli chodzi o PP, to tutaj j …Wartość graniczna to 150 euro, a nie dolarów. Jeśli chodzi o PP, to tutaj jest to opisane.https://media.poczta-polska.pl/pr/678432/poczta-polska-informacje-dotyczace-procesu-i-kosztow-obslugi-zgloszen-celno-podatkowych-od-1-lipca-br


  Euro/USD i tak przekraczam. Zastanawiam się jak jest procedura i na jakiej zasadzie jest określana wartość przesyłki.
 3. Avatar
  Przesyłki z opłaconym VAT rzekomo dostają naklejkę ścisłego zarachowania informująca o uiszczeniu należnego podatku. Ja nigdy takiej naklejki nie widziałem, może dotyczy do przesyłek zbiorczych/kontenerowych. Z naklejkami lecą uproszczoną procedurą, bez naklejek lecą na kontrolę wyrywkową (choć rząd zapowiadał, że będzie pełna, jak w Szwecji). Przesyłki lecą na rentgen i niektóre są otwierane, skąd przekonanie, że nie otwierają?

  Przy odmowie opłaty towar wraca do Chin, ale w rankingu i na paczce będzie stosowane info (customer refused pick up item). W disputach na Ali nie ma powodu "nie odebrałem, bo VAT" i co do zasady Ali odmawia zwrotu środków, albo robi to raz (bez kosztów dostawy oczywiście) na konto w ramach wyjątku i dobrej współpracy.

  Lepiej znaleźć z dostawą do paczkomatu. Możesz poprosić chińczyka, czasami idą na rękę i wysyłają seller shipping method z gwarancją braku vat. Jak dasz linka, mogę poszukać.
 4. Avatar
  Koszalineo28/11/2021 17:30

  Z drugiej strony"Dla wygody kupujących, wszystkie opłaty pobierane są na pl …Z drugiej strony"Dla wygody kupujących, wszystkie opłaty pobierane są na platformie AliExpress w momencie zakupu, dzięki czemu użytkownik nie zostanie obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami w momencie dostawy. To szczególnie dobra wiadomość przed zbliżającym się Globalnym Festiwalem Zakupowym, który rozpoczyna się już 11.11. "https://media.poczta-polska.pl/pr/706227/paczka-z-chin-do-polski-w-10-dni-bez-dodatkowych-kosztow

  To wszystko raczej dotyczy przesyłek o wartości poniżej 150 EUR. Nawet w tekście PP o tym wspomina.

  Unijny pakiet VAT dla e-Commerce jest uwzględniany na platformie AliExpress w momencie zakupu towarów o wartości do 150 EUR, więc kupujący nie powinni się martwić o dodatkowe koszty manipulacyjne.

  I informacja z KE:

  Sprzedajesz kilka towarów temu samemu kupującemu, a towary te są wysyłane w pakiecie o wartości przekraczającej 150 EUR. Towary te będą opodatkowane przy przywozie do państwa członkowskiego UE;

  ec.europa.eu/tax…=pl
 5. Avatar
  Też się z chęcią dowiem, jak to jest. Ja dostałem zapewnienie od sprzedawcy na czacie, że w razie jakichkolwiek opłat (VAT, cło, opłaty dodatkowe) mi to zrefundują. Tak czy inaczej, zakładałem, że takie koszty poniosę, więc zobaczymy. Ma być wysyłka kurierem z magazynu w UE.
 6. Avatar
  raffaello28/11/2021 19:01

  Też się z chęcią dowiem, jak to jest. Ja dostałem zapewnienie od sprz …Też się z chęcią dowiem, jak to jest. Ja dostałem zapewnienie od sprzedawcy na czacie, że w razie jakichkolwiek opłat (VAT, cło, opłaty dodatkowe) mi to zrefundują. Tak czy inaczej, zakładałem, że takie koszty poniosę, więc zobaczymy. Ma być wysyłka kurierem z magazynu w UE.


  Jeśli coś jest oficjalnie na magazynie w UE, to musiało przejść procedurę celną.
 7. Avatar
  Autor
  Koszalineo28/11/2021 18:03

  Przesyłki z opłaconym VAT rzekomo dostają naklejkę ścisłego zarachowania in …Przesyłki z opłaconym VAT rzekomo dostają naklejkę ścisłego zarachowania informująca o uiszczeniu należnego podatku. Ja nigdy takiej naklejki nie widziałem, może dotyczy do przesyłek zbiorczych/kontenerowych. Z naklejkami lecą uproszczoną procedurą, bez naklejek lecą na kontrolę wyrywkową (choć rząd zapowiadał, że będzie pełna, jak w Szwecji). Przesyłki lecą na rentgen i niektóre są otwierane, skąd przekonanie, że nie otwierają?Przy odmowie opłaty towar wraca do Chin, ale w rankingu i na paczce będzie stosowane info (customer refused pick up item). W disputach na Ali nie ma powodu "nie odebrałem, bo VAT" i co do zasady Ali odmawia zwrotu środków, albo robi to raz (bez kosztów dostawy oczywiście) na konto w ramach wyjątku i dobrej współpracy.Lepiej znaleźć z dostawą do paczkomatu. Możesz poprosić chińczyka, czasami idą na rękę i wysyłają seller shipping method z gwarancją braku vat. Jak dasz linka, mogę poszukać.


  Niestety gadałem z Chińczykiem i powiedzieli, że nie mają możliwości dostawy do Paczkomatu, ale nikt nie zgłaszał im, że zapłacili dodatkowy VAT (ale to mogą być bajki).

  Czytałem trochę na stronie Poczty jak wygląda ta procedura. Przy kontroli pracownik określa wartość paczki na podstawie zadelkarowanej wartości i załączonych dokumentów przewozowych. Nie może jej otworzyć. Jeśli będzie miał wątpliwości co do zawartości, może zgłośić i wtedy zostanie otwarta przez funkcjonariuszy celnych w obecności pracownika poczty. Wtedy ponownie jest określana wartość przesyłki.
 8. Avatar
  uboot28/11/2021 19:20

  Jeśli coś jest oficjalnie na magazynie w UE, to musiało przejść procedurę c …Jeśli coś jest oficjalnie na magazynie w UE, to musiało przejść procedurę celną.


  Tak. Ale oficjalnie to będziemy wiedzieli, jak będę mieć paczkę w domu i wszystkie dokumenty
 9. Avatar
  BetPay28/11/2021 19:21

  Niestety gadałem z Chińczykiem i powiedzieli, że nie mają możliwości dosta …Niestety gadałem z Chińczykiem i powiedzieli, że nie mają możliwości dostawy do Paczkomatu, ale nikt nie zgłaszał im, że zapłacili dodatkowy VAT (ale to mogą być bajki).


  Nikt nie zgłaszał, czy nikt nie zapłacił?

  Ja miałem tak, że jak zamówienie przekroczyło €150, to automatycznie na Ali cena pomniejszyła się o VAT.
  (1 sztuka była <€150, a jak brałem dwie, to już przekroczone i pomniejszyło)

  Niestety nie pochwalę się jak z celnikami w Polsce, bo Majfriendy zamówienie anulowali – za duża okazja (mniej-więcej -50% od MSRP).
  Miałem tak dwa razy, za pierwszym sprzedawca odpisywał i dało się z nim pogadać. Chciał żebym anulował, na co początkowo nie chciałem przystać, ale w końcu się ugiąłem, bo myślałem że i tak nic nie zdziałam. Błąd. Czytałem, że trzeba twardo na swoim i wysyłają.
  Za drugim razem store na Ali zlikwidował, nie odpisywał, więc nawet nie było z kim negocjować.
 10. Avatar
  Autor
  rucle28/11/2021 20:46

  Nikt nie zgłaszał, czy nikt nie zapłacił? Ja miałem tak, że jak zamów …Nikt nie zgłaszał, czy nikt nie zapłacił? Ja miałem tak, że jak zamówienie przekroczyło €150, to automatycznie na Ali cena pomniejszyła się o VAT.(1 sztuka była <€150, a jak brałem dwie, to już przekroczone i pomniejszyło)Niestety nie pochwalę się jak z celnikami w Polsce, bo Majfriendy zamówienie anulowali – za duża okazja (mniej-więcej -50% od MSRP).Miałem tak dwa razy, za pierwszym sprzedawca odpisywał i dało się z nim pogadać. Chciał żebym anulował, na co początkowo nie chciałem przystać, ale w końcu się ugiąłem, bo myślałem że i tak nic nie zdziałam. Błąd. Czytałem, że trzeba twardo na swoim i wysyłają.Za drugim razem store na Ali zlikwidował, nie odpisywał, więc nawet nie było z kim negocjować.


  Nikt nie zgłaszał Cena się odejmuje o $53. Nie zostało mi nic innego jak zaryzykować. W najlepszym przypadku w ogóle nie zapłacę, w dobrym tylko 50zł, w złym około 300, a w najgorszym tyle ile celnik wymyśli z ceny początkowej (a na Ali zawsze wyprzedaż -90%).
  Dam znać później jak poszło.
 11. Avatar
  @BetPay daj znać czy Ci w ogóle wyślą i radzę bazując na własnym dośw. się nie napalać zbytnio.
  Ja miałem -50% i się wycofali, a co dopiero -90%

  Swoją drogą to jest coś strasznego jaka to jest wolna amerykanka. Spory kontrast do Alledrogo, gdzie sprzedawca jest prawnie zobowiązany wysłać, jak klikniesz.
 12. Avatar
  Autor
  rucle28/11/2021 21:36

  @BetPay daj znać czy Ci w ogóle wyślą i radzę bazując na własnym dośw. …@BetPay daj znać czy Ci w ogóle wyślą i radzę bazując na własnym dośw. się nie napalać zbytnio.Ja miałem -50% i się wycofali, a co dopiero -90%Swoją drogą to jest coś strasznego jaka to jest wolna amerykanka. Spory kontrast do Alledrogo, gdzie sprzedawca jest prawnie zobowiązany wysłać, jak klikniesz.


  Cena jest "normalna" więc pewnie wyślą. Chodziło mi, że na Ali zawsze jest przecena z $2000 na $300 Nie mam w sumie jakichś złych doświadczeń na Ali, a dostawiłem już tam trochę pieniędzy
 13. Avatar
  Lublin trzymał przesyłkę ponad 2 tygodnie. Przysłał zawiadomienie EPO Polecony-Priorytet, żeby przesłać paragon, rachunek, fakturę, zrzut ekranowy zamówienia itp. lub oświadczenie dla towaru otrzymanego w charakterze prezentu. Przesyłka ma opłacony VAT i powinna być objęta procedurą IOSS. Załączyli też zdjęcie naklejki na paczce. Nie ma tam żadnej informacji o uiszczonych podatkach.

  EDIT:
  A jednak jest jakiś znaczek informujący o IOSS. Nie zauważyłem wcześniej.
  8523135-A7ihH.jpg
  Edytowane przez: "uboot" lis 30. 2021
 14. Avatar
  Autor
  Mała aktualizacja, Chińczyk wysłał paczkę za pomocą PostNL, więc VAT wpadnie na pewno. Teraz pytanie jaki, oby od deklaracji na paczce. Szkoda, bo liczyłem też na to, że dojdzie przed świetami
 15. Avatar
  Autor
  Ostatnia aktualizacja.

  Przesyłka po trafieniu do polski najpierw trafiła do WER Warszawa, a następnie do WER Zabrze. Została odprawiona po zadeklarowanej wartości, więc się udało i zapłaciłem tylko 22,50 zł
 16. Avatar
  BetPay23/12/2021 15:07

  Ostatnia aktualizacja.Przesyłka po trafieniu do polski najpierw trafiła do …Ostatnia aktualizacja.Przesyłka po trafieniu do polski najpierw trafiła do WER Warszawa, a następnie do WER Zabrze. Została odprawiona po zadeklarowanej wartości, więc się udało i zapłaciłem tylko 22,50 zł


  I dotarła przed Świętami Brawo!

  Moją skończyli produkować i testować, wysyłka będzie pewnie po weekendzie. I potem będzie można zacząć trzymać kciuki.
 17. Avatar
  Siema. Ktoś pozniej miał jakieś przygody w tym temacie? Pierwszy raz zamówiłem zegarek w okolicach 1300zl, więc w podsumowaniu odjęli VAT. Po wszystkich zniżkach końcowa cena bez VAT jaka zapłaciłem to 966zl. Ile na zegarki od tego będzie VAT I cło?

  Pan chinczyk taktownie napisał, że cena na paczce będzie atrakcyjniejsza, ale pytanie ile to da?
  Mam jeszcze opcje wysyłki z magazynu w Europie za 1180zl, ale ona już ma wszystkie opłaty wliczone.
 18. Avatar
  Autor
  Rumcajs_930/03/2022 11:58

  Siema. Ktoś pozniej miał jakieś przygody w tym temacie? Pierwszy raz za …Siema. Ktoś pozniej miał jakieś przygody w tym temacie? Pierwszy raz zamówiłem zegarek w okolicach 1300zl, więc w podsumowaniu odjęli VAT. Po wszystkich zniżkach końcowa cena bez VAT jaka zapłaciłem to 966zl. Ile na zegarki od tego będzie VAT I cło? Pan chinczyk taktownie napisał, że cena na paczce będzie atrakcyjniejsza, ale pytanie ile to da?Mam jeszcze opcje wysyłki z magazynu w Europie za 1180zl, ale ona już ma wszystkie opłaty wliczone.


  Cześć, tak jak pisałem w tym wątku. Cena kupowanego przeze mnie zegarka wynosiła około 900 zł. Sprzedawca zadeklarował wartość bodajże 15 USD i w Polsce została odprawiona właśnie z tej wartości - zapłaciłem tylko 22,50 zł.

  W przypadku zegarków myślę, że jest spora szansa na płacenie małego VATu. Najgorsze co się może stać, to jak zatrzymają Twoją paczkę na dodatkową kontrolę i będziesz musiał przesłać dokumenty. Jeśli paka przejdzie bez konieczności wysyłania dokumentów to na 99% naliczono po zadeklarowanej wartości.
 19. Avatar
  BetPay30/03/2022 12:10

  Cześć, tak jak pisałem w tym wątku. Cena kupowanego przeze mnie zegarka wyn …Cześć, tak jak pisałem w tym wątku. Cena kupowanego przeze mnie zegarka wynosiła około 900 zł. Sprzedawca zadeklarował wartość bodajże 15 USD i w Polsce została odprawiona właśnie z tej wartości - zapłaciłem tylko 22,50 zł.W przypadku zegarków myślę, że jest spora szansa na płacenie małego VATu. Najgorsze co się może stać, to jak zatrzymają Twoją paczkę na dodatkową kontrolę i będziesz musiał przesłać dokumenty. Jeśli paka przejdzie bez konieczności wysyłania dokumentów to na 99% naliczono po zadeklarowanej wartości.


  Dzięki, to się płaci do ręki kurierowi, czy trzeba przelew robić I dopiero wtedy puszczają paczkę? Muszę sam się interesowac, czy będą dzwonić na podany na paczce numer?
Prześlij Komentarz
Avatar