Umowa sprzedaży/kupna na obiektyw?

5
mar 29. 2023
Sprzedaje obiektyw na olx i zwrócił się ktoś do mnie, jednak chce podpisać umowę sprzedazy/kupna żeby się rozliczyć z firmą (bez faktury dla mnie).

Nigdy nie miałem do czynienia z taką umową, stąd pytanie czy to ma jakieś konkretne konsekwencje podatkowe bądź cos?
Na coś konkretnego powinienem uważać?
Aktualizacje społecznościowe
Zadaj pytanie

5 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Xorro
  Xorro
  Jeśli obiektyw masz dłużej niż 6 miesięcy i kupiłeś go jako osoba prywatna (nie na firmę) to od takiej transakcji nie płacisz podatku.

  Dla dużych transakcji jest podatek PCC, ale powinien go pokryć kupujący (pewnie znasz z życia, najczęściej przy zakupie auta używanego, lub nieruchomości od osoby prywatnej).

  Z umową wiążą się jeszcze takie konsekwencję, że kupujący ma dowód zakupu i w razie usterki może sobie rościć względem twojej osoby wszelkie świadczenia związane z rękojmią.
  Chyba że to właśnie firma (ale z wyłączeniem JDG) jest drugą stroną w umowie, wtedy prawo do rękojmi nie obowiązuje. (Edytowano)
  Awatar użytkownika yenfnbqee
  yenfnbqee
  Te duże transakcje to od 1000 PLN, więc no... żaden problem w przypadku obiektywu.

  Z tym, która strona pokrywa PCC (podatek od czynności cywilnych) to akurat jest kwestia ustalenia. Warto określić to w umowie, żeby potem nie było jakichś problemów.

  Warto podać numer seryjny i bardzo dokładnie opisać stan obiektywu, żeby w razie jakichkolwiek problemów (właśnie chociażby z rękojmi) być w stanie udowodnić, że konkretne uszkodzenia / ślady powstały już po sprzedaży. (Edytowano)