Ulepszenie 8 letniego laptopa

11
wrz 14. 2020
Witam, chciałbym przyspieszyć mojego laptopa Lenovo Y580 ( i5 3230M 2.6GHz, 8 GB DDR3 798MHz, GeForce GTX 660M, Seagate 1TB 5400rpm ). Oczywiste jest, że chce wymienić dysk na SSD ( czekam na promke Cruciala MX500 1TB ). Pytanie co z RAMEM, czy mogę go wymienić na szybsze kości czy płyta główna nie da rady z szybszą pamięcią? Coś tam się znam ale wolałbym żeby ktoś ogarnięty podopowiedział co zrobić żeby dać mu nowe życie, w miarę rozsądnej cenie. Oczywiście jeśli to nie opłacalne, również czekam na info.
Aktualizacje społecznościowe
Zadaj pytanie
11 Komentarzy
Według ARK Intela procesor nie obsłuży szybszych pamięci, więc wątpliwe żeby płyta obsługiwała nawet jakbyś wymienił procek.
Edytowane przez: "bar1004" wrz 14.
Teoretycznie chyba, że są wlutowane można wymienić procesor i kartę graficzna na model obsługiwany.
Praktycznie nie opłacalne bo to nie blaszak gdzie za grosze można kupić części.
Poza wymiana dysku nic tu nie da się innego wymodzic.
No tak myślałem, dzięki za odpowiedzi, zostaje wymiana dysku. Może jeszcze wymiana past by coś dała, ale raczej sam tego nie ogarnę. Z dyskiem chyba dam sobie radę. Warto zrobić taką czynność (wymiana past termo) ?
Edytowane przez: "RalphDemolka" wrz 14.
RalphDemolka14/09/2020 21:28

No tak myślałem, dzięki za odpowiedzi, zostaje wymiana dysku. Może jeszcze …No tak myślałem, dzięki za odpowiedzi, zostaje wymiana dysku. Może jeszcze wymiana past by coś dała, ale raczej sam tego nie ogarnę. Z dyskiem chyba dam sobie radę. Warto zrobić taką czynność (wymiana past termo) ?


Jeśli ma klapki laptop a pewnie ma bo to starszy model więc pastę można wymienić.
Sam mam Acera 571g z i5 plus 840m i też zrezygnowałem nawet z wymiany dysku na SSD bo by trzeba było całego rozbierać.
A starszy laptop to wiadomo lekka mina. Albo podziała jeszcze lata lub padnie nagle i tyle.
RalphDemolka14/09/2020 21:28

No tak myślałem, dzięki za odpowiedzi, zostaje wymiana dysku. Może jeszcze …No tak myślałem, dzięki za odpowiedzi, zostaje wymiana dysku. Może jeszcze wymiana past by coś dała, ale raczej sam tego nie ogarnę. Z dyskiem chyba dam sobie radę. Warto zrobić taką czynność (wymiana past termo) ?


Pasta jest na CPU i GPU (przykładowy filmik), co do wartości to zainstaluj sobie np. HWInfo i obserwuj temperatury pod obciążeniem, jeśli procesor nie grzeje się na tyle żeby wejść w zabezpieczenie termiczne (~90°C, ang. thermal throttling), to wymiana pasty raczej nic nie da w kwestii wydajności.
Krzychu12714/09/2020 21:38

Jeśli ma klapki laptop a pewnie ma bo to starszy model więc pastę można wym …Jeśli ma klapki laptop a pewnie ma bo to starszy model więc pastę można wymienić. Sam mam Acera 571g z i5 plus 840m i też zrezygnowałem nawet z wymiany dysku na SSD bo by trzeba było całego rozbierać. A starszy laptop to wiadomo lekka mina. Albo podziała jeszcze lata lub padnie nagle i tyle.


Jakie klapki?
RalphDemolka15/09/2020 11:33

Jakie klapki?


Pewnie chodziło mu o to że niektóre laptopy miały klapkę pozwalającą się dostać do CPU i chłodzenia bez rozbierania całego laptopa, w tym Lenovo takiej nie ma więc musiałbyś całość rozbebeszyć jak na filmiku który podlinkowałem.
W tym laptopie to tylko montować ssd, wymienić paste i przeczyścić w środku. Reszta ulepszeń będzie nieopłacalna.
Sam wymieniam w tym roku mojego Y580, dzielnie służy od 7 lat i nie chcę się zepsuć Ograłem na nim nawet Wiedźmina 3

Edit: Jak nie masz wprawy w rozkręcaniu lapków to bym się za ten model nie zabierał Pewnie popękają gwinty w tylnej obudowie przy rozkręcaniu i będzie trzeba rzeźbić, potrzebne są też termopady na GPU i pasta na CPU
Edytowane przez: "KeyJay" wrz 15.
RalphDemolka15/09/2020 11:33

Jakie klapki?


Na dolnej obudowie są często otwory dla montażu dysku, ramu czy chłodzenia. Miałem Lenovo g550 i tam była idealnie wszystko dostępne.
KeyJay15/09/2020 12:23

W tym laptopie to tylko montować ssd, wymienić paste i przeczyścić w śro …W tym laptopie to tylko montować ssd, wymienić paste i przeczyścić w środku. Reszta ulepszeń będzie nieopłacalna.Sam wymieniam w tym roku mojego Y580, dzielnie służy od 7 lat i nie chcę się zepsuć Ograłem na nim nawet Wiedźmina 3 Edit: Jak nie masz wprawy w rozkręcaniu lapków to bym się za ten model nie zabierał Pewnie popękają gwinty w tylnej obudowie przy rozkręcaniu i będzie trzeba rzeźbić, potrzebne są też termopady na GPU i pasta na CPU


Mój też działa bez zarzutu juz tyle lat, ale nie myślę o nowym. W sumie jest mi tylko potrzebny do okazjonalnego przeglądania neta i innych mniej wymagających rzeczy. Chcę tylko żeby znowu płynnie działał. Od grania mam już konsole.

Dzięki wszystkim za rady. Poczekam na promkę z mx500 i wtedy zobaczymy czy coś się da jeszcze z niego wykrzesać
Krzychu12714/09/2020 21:38

Jeśli ma klapki laptop a pewnie ma bo to starszy model więc pastę można wym …Jeśli ma klapki laptop a pewnie ma bo to starszy model więc pastę można wymienić. Sam mam Acera 571g z i5 plus 840m i też zrezygnowałem nawet z wymiany dysku na SSD bo by trzeba było całego rozbierać. A starszy laptop to wiadomo lekka mina. Albo podziała jeszcze lata lub padnie nagle i tyle.e tam mina, ja dziewczynie w Acerze 5742g wymieniłem procek na i7 820qm, dysk na ssd goodram irdm, wymieniłem ramy na 8gb cruciala i wszystko zapie... jak skarpety mojego starego.
Prześlij Komentarz
Avatar
@
    Tekst