Steam Deck - porady, wskazówki, pierwsze wrażenia, akcesoria

243
mar 27. 2023
Cześć! Widząc zaangażowanie w pomoc i chłonność społeczności Steam Decka w jakichkolwiek związanymi z nim tematami wiedzowymi, uznałem że warto będzie stworzyć dyskusję, która mam nadzieję niejako zagreguje rozwinięte przez nas wątki dotyczące urządzenia.

Jest to miejsce do publikowania porad, wskazówek, subiektywnych wrażeń z użytkowania, a także być może nawet informacji o kompatybilności i zasadności dedykowanych (lub nie) akcesoriów.

Być może informacje zawarte w dyskusji nie zginą w natłoku komentarzy, czy też nie rozmyją się w przyszłości, kiedy to zaczną się pojawiać nowe okazje dotyczące konsoli.

Swoje "trzy grosze" dodawajcie w ramach dodatkowych informacji, tak jak poniżej (jeśli zagadnienie dotyczy bezpośrednio głównego posta), lub w komentarzach.

660092_1.jpg
Będę tworzyć listę zagadnień z linkami do poszczególnych komentarzy, co ułatwi nawigowanie po naszym cennym zbiorze wiedzy.

Miejmy nadzieję, że dyskusja urośnie na tyle, że zarówno obecni użytkownicy, jak i osoby dopiero zaczynające swoje przygody z Deckiem będą mogły się dowiedzieć czegoś nowego.

Chcąc z góry zadbać o porządek w dyskusji, już na początku bardzo proszę o:

  • niepowielanie pytań,
  • ograniczanie liczby postów (swoje wskazówki można zawrzeć w jednym poście, bądź z czasem go rozwijać) - chyba że poruszany jest odmienny temat,
  • kulturę wypowiedzi.

Z góry dzięki za poświęcony czas!


Lista tematów:

Aktualizacje społecznościowe
Różne

243 Komentarze

sortowanie:
Awatar użytkownika
  1. Awatar użytkownika Xplod
    Po kolejnym dniu walki wracam z garścią informacji dla posiadaczy SD. Wypróbowałem pliki podesłane przez kolegę Onionek. Mając pewność co do poprawności metody jaką próbuje uruchamiać gry spoza Steam doszedłem do wniosku, że problem musi leżeć gdzieś indziej. Na początek poszło przywrócenie ustawień fabrycznych ale bez poprawy. Ostatecznie podjąłem się wyciągnięcia dysku ze SD, wrzuciłem go do kompa. Został sformatowany i nadpisany zerami dla pewności, na tak przygotowany dysk wrzuciłem najnowszy obraz steamOS udostępniony przez Valve. Efekt ?

    Konsola jest nie do poznania, problemy jakie miałem z nią do tej pory przestały istnieć. Gry spoza steam działają na Proton-Experimental, te będące w katalogu STEAM działają lepiej tzn po włączeniu nakładki pokazującej użycie podzespołów można zobaczyć linie obrazującą frametime. Poprzednio miewałem ten wykres nierówny, teraz w tych samych grach jest idealnie prosta linia.

    Poprawiła się kultura pracy wentylatora (przy okazji potwierdzam u mnie również DELTA). Wentylator pracuje teraz ciszej, bardziej jednostajnie a w mało wymagających grach odnoszę wrażenie jakby nie pracował w cale. Dodatkowo przynajmniej według wskazań nakładki STEAM poprawił się czas pracy na baterii o kilkanaście minut.

    Jest jednak pozytywna strona tej mojej walki przez ostatnie 4 dni. Poznałem SD trochę od innej strony i zamiast cieszyć się graniem to rozwiązywałem problemy zatem podzielę się tu garścią informacji.



    Aplikacje warte posiadania:

    Warpinator – aplikacja do przesyłania plików/folderów między PC a SD poprzez WIFI. Działa bardzo sprawnie i szybko. Przydane kiedy w użyciu jest ładowarka a coś chcemy przesłać. Na Windows nazywa się Winpinator

    Disk Usage Analyzer – graficzne przedstawienie zajętości dysku SSD poprzez poszczególne foldery. Dzięki temu szybko można zobaczyć co warto trzymać a co „waży” za dużo.

    Heroic Launcher – odpalanie gier z GOG oraz Epic

    Lutris – kombajn do odpalania gier na zasadzie „spoza Steam” plus obsługa launcherów m.in. Origin/Ubisoft Connect

    ProtonUP-QT – narzędzie do pobierania nowszych wersji Protona dla róznych aplikacji m.in. dla Lutrisa, Steam itp.

    Problem z zapełnianiem się dysku systemowego

    Wewnętrzny dysk potrafi się zapełniać mimo tego, że odinstalowujemy niepotrzebne gry i aplikacje. Warto zajrzeć do katalogu:

    /home/.local/share/Steam/steamapps/compdata/

    W tym folderze Steam tworzy prefixy. Prefix to katalog z podstawową strukturą dysku C komputera na Windows. Mamy tam Program Files, user itp. W prefixach znajdują się zapisy stanu gier, niezbędne biblioteki do ich uruchamiania oraz wiele innych rzeczy emulowanych ze środowiska Windows.

    W folderze compdata znajdziemy foldery z numerycznymi nazwami. STEAM często nie usuwa tych folderów kiedy usuwamy gry i prawie nigdy jeśli jest to gra „spoza steam”. Warto więc regularnie tam zaglądać i usuwać zbędne pliki.

    Na steamdb.info/ można sprawdzić jaka gra odpowiada tym numerycznym nazwom folderów. Jeśli jest to stara gra to nie znajdziemy jej na podanej stronie ale można poznać od jakiej gry jest folder sprawdzając jakie Save’y tam siedzą.

    Nie działający port USB-C

    Może się zdarzyć, że port USB-C przestanie reagować na podpięcie czegokolwiek poza ładowarką. To częsty problem zawieszania się tego gniazda.

    Głośność w dół + 3kropki – trzymamy po czym konsola powinna zawibrować i piknąć. Po restarcie powinno wszystko zadziałać ponownie.

    Zapełniony kosz i brak możliwości dalszego usuwania plików

    Jest Bug w Linuksie przez który nie możemy usunąć plików ani z kosza ani z dysku do kosza. Polecam w takim przypadku albo skorzystać z fizycznej klawiatury i usunąć pliki kombinacją SHIFT+DEL lub jeśli nie mamy klawiatury to w trybie pulpitu przechodzimy do miejsca, w którym mamy folder do usunięcia, klikamy prawym przyciskiem i dajemy „Open terminal here”

    rm -r <nazwa>ta komenda usunie folder z pominięciem kosza.

    Programowe odłączenie baterii

    Jeśli planujemy nie używać SD przez jakiś czas to możemy zadbać o baterie odłączając ją programowo od płyty głównej. Zapobiegnie to szybkiemu samo rozładowywaniu.

    1.Wyłączamy konsole

    2.Trzymamy przyciski Głośność w góre oraz Włącznik. Załaduje nam się BIOS

    3.Przechodzimy do „Setup Utility”

    4.Następnie Power Menu

    5.Wybieramy Battery storage mode i potwierdzamy

    Mam nadzieję, że komuś się przyda i oszczędzi czasu na poszukiwania. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc koledze Onionek
    Awatar użytkownika Onionek
    Autor
    Dzisiaj na start miałem przygody z myszką podpiętą do docka która nie działała. Już myślałem że z dockiem coś nie tak, aż mi się przypomniało...

    Głośność w dół + 3kropki

    Dzięki!
  2. Awatar użytkownika Onionek
    Autor
    Skróty klawiszowe:

    13337211-bTzLq.jpg
    Źródło: makeuseof.com

    Jeśli zapomnicie któregoś ze skrótów podczas rozgrywki, wystarczy przytrzymać przez parę sekund przycisk Steam - dzięki, panowie!

    ---
    UWAGA! Alternatywnie zamiast Steam, można użyć przycisku z trzema kropkami ("Quick access"). Jest to wygodniejsze rozwiązanie np. do kontrolowania jasności wyświetlacza, gdyż znajduje się on po przeciwległej do lewej gałki analogowej stronie Decka!

    13337211-jEbVi.jpg (Edytowano)
    Awatar użytkownika gwynbleidh
    Brakuje chyba jednego. Steam + A (przytrzymanie) pokazuje… tabelkę ze skrótami
  3. Awatar użytkownika Onionek
    Autor
    Zacznę od przekopiowania swoich subiektywnych pierwszowrażenio-wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób uważam, że warto korzystać z handhelda Valve. Zaczynajmy!

    ---

    Pobawiłem się trochę i mogę wydać werdykt. Steam Deck to konsola idealna do...

    Starych gier. A już tym bardziej starych gier PC.

    Nowe, zaawansowane graficznie gry rozładowują Decka w najdłużej 1.5h. Poza tym na małym ekranie Steam Decka ciężko nie odczuć wrażenia, że nie do końca się z tych gier korzysta - jeśli nie pod względem graficznym, co mniej ważne, to pod względem wygody i immersji. Może po prostu nowe, otwarte światy w charakterystycznym, nowoczesnym sznycie potrafią przytłoczyć na urządzeniu przenośnym. Być może warto te typowe, nowe gry AAA zostawić na później, do pogrania w sposób stacjonarny, a skupić się na starych (15+) tytułach?

    (oraz nowszych grach mało wymagających, które oczywiście działają świetnie i rozładowują Decka w 3-4.5h, ale tutaj nie o tym co świetne, a o tym co jest niemalże idealne)

    Bo pomyślcie sobie: na konsolach stacjonarnych typu xbox/playstation, stare gry nawet jeśli działają (np. we wstecznej kompatybilności, czy w formie remastera) dobrze, to często mają liczne problemy: brak wsparcia szerokich proporcji ekranu, zablokowane 30fps, zablokowane opcje sterowania. Czasem nawet remastery są niesamowicie leniwe, a lepiej po prostu wziąć na tapet oryginał i zaufać osobom, które po latach podchodzą do niego z najbardziej autentycznymi intencjami: graczom. Na PC można wgrywać liczne łatki społeczności, które rozwiązują wspomniane problemy i mogłoby się wydawać, że to PC sprawdzi się cudownie do starych gier, ale jest parę... ale.

    Po pierwsze: komputer rozprasza oferując możliwości innego spędzania czasu, a po drugie: zmiana schematów sterowania w opornych grach wciąż może dawać popalić i nie być aż taka intuicyjna.

    A Steam Deck?

    Stare gry w 90% przypadków działają na nim bezproblemowo (w 10% przypadków niestety nie działają wcale, ale taka Mafia to ledwo na współczesnym windowsowym PC działa bez miliarda łatek) w 60 klatkach i natywnej (bądź bliskiej natywnej) rozdzielczości, oferując czas pracy na baterii od 4.5 do 6.5 godziny, właściwie zbliżając się do typowego wyniku Switcha!
    Mamy tutaj znane z komputerów bezproblemowe (no, zazwyczaj, pomijając niektóre instalatory) instalowanie fixów, łatek, modów, co już samo w sobie sprawia, że gry są lepsze niż w oryginałach (dostępnych np. w ramach wstecznej kompatybilności na konsolach stacjonarnych). Ale mamy też niesamowite narzędzie pozwalające dowolnie, poprzez parę kliknięć, dostosować schemat sterowania w zależności od gry! Czyli niemal bezstresowe jest coś, co na zwyczajnym PC potrafi nie raz przyprawić o ból głowy.

    Trackpady symulują trackball, przez co są bardzo uniwersalne i bardzo dobrze zastępują myszkę, po lekkiej wprawie w korzystaniu bijąc na głowę gałki analogowe pod względem precyzji i wygody użytkowania, a ekran dotykowy... Cóż, czasem ekrany instalacji sterowników do starszych gier są nieźle zbuggowane i bez niego by się nie obeszło, więc bardzo dobrze że jest - i działa.

    A w co można zagrać w sposób "idealny" na Steam Decku? Na razie mam mało miejsca, więc podam tylko kilka przykładów:
    - Okami HD (2012, oryg. 2006) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x720, zablokowane oryginalne 30 klatek, 5:45-6:15h na baterii,
    - Deus Ex GOTY (2000) - maksymalne ustawienia graficzne, rozdziałka taka żeby interfejs nie był za mały, zablokowane 60 klatek, 4:00-4:30h na baterii,
    - Oddworld: Abe's Odyssey (1997) - rozdziałka i ustawienia cholera wie jakie, zablokowane 30 klatek, 6:00-6:30h na baterii,
    - Doom 64 (2019, oryg. 1997) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, zablokowane 60 klatek (fix z neta bo była lipa), 4:30-5:00h na baterii,
    - Quake (2021, oryg. 1996) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, zablokowane 60 klatek, 3:30-4:00h na baterii,
    - Bully: Scholarship Edition (2008, oryg. 2006) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, łatka 60fps, zablokowane 60 fps, 4:00-4:30h na baterii,
    - Flat Out 2 (2006) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, zablokowane 60 klatek, 4:45-5:15h na baterii,
    - Overlord: Raising Hell (2008, oryg. 2007) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, zablokowane 60 klatek, 3:00-3:30h na baterii,
    - Final Fantasy VI (2000) - moguri mod + memoria patcher, 1024x768 4:3, zablokowane 60 klatek, 5:30-6:00h na baterii,
    - The Legend of Heroes: Trails in the Sky (2004) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, zablokowane 60 klatek, 5:45-6:30h na baterii,
    - Ys: Origin (2012, oryg. 2006) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, zablokowane 60 klatek, 5:30-6:30h na baterii,
    - Bloodstained: Ritual of the Night (2019) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x720, zablokowane 60 klatek, 3:15-4:00h na baterii.

    - The Binding of Isaac: Rebirth (2014) / The Binding of Isaac: Repentance (2021) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, zablokowane 60 klatek, 6:00-6:30h na baterii,
    TRYB ZADOKOWANY: rozdzielczość 2560x1440, zablokowane 60 FPS
    - Bioshock (2007) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, zablokowane 60 klatek, 4:30-5:15h na baterii,
    TRYB ZADOKOWANY: rozdzielczość natywna UWQHD 3440x1440, 60-80 FPS
    - Hollow Knight (2017) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, zablokowane 60 klatek, 4:15-5:00h na baterii,
    TRYB ZADOKOWANY: rozdzielczość 2560x1440, 70-90 FPS

    - + bonus: klasyczne NFSY (Underground, Underground 2, Most Wanted, Carbon - przetestowane, da się) - maksymalne ustawienia graficzne, 1280x800, zablokowane 60 klatek, 4:00-5:00h.

    Także polecam jako idealną konsolę do starych gier: ale miejcie na uwadze, że jeśli starych gier nie lubicie (i nowych gier 2d również nie), to raczej z gniazdkiem się nie rozstaniecie. Pozdrawiam

    PS. Jeśli macie do wyboru remaster gry i oryginał, wybierzcie oryginał o ile ten jest technicznie solidny. Prawie na pewno podziała dłużej i lepiej, a różnice graficzne są często niewarte kompromisu w czasie pracy na baterii. (Edytowano)
    Awatar użytkownika krzysiekjedrzejewski92
    Jak wgrywać spolszczenia do gier ze steama?
  4. Awatar użytkownika Onionek
    Autor
    Jak ograniczyć maksymalny poziom ładowania (np. do 90%), oraz jak nie ładować konsoli podczas grania po przewodzie?

    Wygląda na to, że domyślnie konsola mimo że nie rozładowuje baterii podczas zasilania przewodowego, to ani nie przestaje tej odłączonej od Decka baterii ładować, ani nie limituje w żaden sposób tempa i zakresu ładowania.

    Rozwiązaniem jest Power Tools, czyli plugin w ramach Decky Loader.

    13474635_1.jpg
    Proces instalacji poniżej:


    --- Słowem wstępu i o Charge Mode ---

    Power Tools pozwala na wiele zmian w obrębie procesora czy układu graficznego, ale nas w tym momencie interesują opcje związane z baterią.

    Są to Charge Mode oraz Charge Limit.

    13474635_1.jpg
    Charge Mode określa zasady ładowania baterii, a właściwie szeroko pojętego zasilania. Mamy do wyboru trzy tryby:

    - normal (bateria jest ładowana na domyślnych zasadach),

    - discharge (bateria nie jest ładowana, lecz steam deck pobiera energię wyłącznie z niej - pomimo podłączenia np. do docka),
    - idle (czyli gwóźdź programu; bateria całkowicie odłączona: nie jest ładowana, a Steam Deck pobiera energię bezpośrednio z zasilacza; po odłączeniu zasilanie bateryjne).

    Większość powinna zainteresować się oczywiście trybem idle, który zapewnia właściwie to, czego oczekujemy.

    Przy wykorzystaniu tego trybu, przy wymagających grach, na baterię i jej późniejszą żywotność wpływać będzie niemal wyłącznie to, co nieuniknione. Mowa o cieple wydzielanym przez resztę podzespołów, a nie dodatkowo doładowywanie.

    Jak widać na poniższym obrazku, pomimo zasilania bateria nie jest ładowana, więc system nie jest w stanie określić czasu potrzebnego do naładowania baterii:

    13474635_1.jpg
    --- Charge Limit ---

    Kolejną ciekawą opcją jest możliwość ograniczenia ładowania baterii do wybranego poziomu dzięki Charge Limit.

    Tak - wiem, że baterie w nowoczesnej elektronice nigdy nie są ładowane do pełna, bo producent zostawia zapas około 10%. Nie zmienia to jednak faktu, że baterie nie lubią ładowania nawet do tych wartości, a dodatkowe ograniczenie używanej pojemności powinno pomóc zaadresować kwestię przedwczesnego zużywania się ogniw. Zalecam ustawienie 90%.

    --- Na koniec ---

    Warto zwrócić uwagę na fakt, że Power Tools może zapisywać ustawienia w zależności od aplikacji, w sposób analogiczny do rozszerzonej zakładki Battery. Możemy więc ustawić ładowanie np. jedynie podczas przebywania w menu Steam OS, a w grach decydować się na tryb "idle". (Edytowano)
    Awatar użytkownika goorecki
    Właśnie czegoś takiego szukałem. Dzięki 👌
  5. Awatar użytkownika kamilozo
    Ok, dysk wymieniony, jeśli mogę coś doradzić:
    - śrubokręt z cienkim bitem, otwory są bardzo małe
    - bity najlepiej z magnesem, zwłaszcza jeśli ktoś ma grubsze palce, śrubki są bardzo małe
    - kawałek twardego plastiku (ja użyłem kostki do gitary, rozmiar 0.88)
    - trochę cierpliwości przy otwieraniu boków, podważałem je delikatnie kostką aż jeden w końcu puścił
    - folię (naklejkę) na osłonie można bez problemu podważyć paznokciem
    - wtyk baterii najlepiej metodą lewo-prawo

    Polecane dyski (prędkość dysku nie ma tu wielkiego znaczenia, Deck i tak ma limit prędkości, każdy z nich i tak będzie działał mega szybko):
    • Western Digital SN530 M.2 2230
    • Western Digital SN740 M.2 2230
    • Hynix BC711 M.2 2230
    • Kioxia BG5 M.2 2230
    • Kioxia BG4 M.2 2230
    • Samsung PM991a M.2 2230
    (Edytowano)
    Awatar użytkownika Jakub_Ch
    polecam poradnik z ifixit, robiłem zgodnie z nim i poszło głaciutko jak po maśle
    BTW, obecnie zamontowany dysk z używki Szajsung PM871 512, śmiga wszystko, czekam na WD 1T z aliexpress (Edytowano)
  6. Awatar użytkownika Xplod
    Instalacja gier z ery "GAMES FOR WINDOWS LIVE"

    Jeśli zdarzy wam się podjąć instalacji jako gra "spoza Steam" czegoś co kiedyś wspierało Games For Windows Live, np Colin McRae Dirt 2 czy też GTA IV szybko się okaże, że taka gra nie uruchamia się.

    Natkniecie się w poradnikach aby grę instalować na komputerze a następnie wrzucić do folderu z grą zmodyfikowany plik xlive.dll. Plik ten niejako zakłada automatycznie profil Games For Windows Live. Tutaj ważna przestroga:

    Nie próbujcie tak przygotowanej gry odpalać na swoim komputerze w ramach testu "czy działa?". Podczas takiego uruchomienia testowego do folderu z grą tworzone są pliki użytkownika. Zawarta jest w nich m.in konfiguracja kompa, która zapewne będzie całkiem inna niż podzespoły Steam Deck co spowoduje crash gry.
  7. Awatar użytkownika Agrael
    Można pobierać gry ze zgaszonym ekranem?
    Awatar użytkownika Pawel36
    Uruchamiasz tryb pulpitu, na pulpicie uruchamiasz steam i tam pobierasz. W trybie pulpitu klikasz ikonę bateri przy godzinie i ustawiasz jak w Windowsie po jakim czasie ma się wygasić ekran. Ja tak pobieram bo mam wolnego neta i zostawiam pobieranie na noc a nie chce żeby ekran świecił cały czas.
  8. Awatar użytkownika foto
    Należy wspomnieć również o CryoUtilities. Trochę więcej klatek i płynności. Dla zainteresowanych link po angielsku:

    Polecam obejrzeć ze zrozumieniem ponieważ mamy tutaj coś za coś, głównie żywotność dysku. SD będzie bardziej intensywnie korzystał z pamięci swap na dysku ssd. Sam osobiście nie będę się tym przejmował. Jeżeli ktoś się zna na tym niech dopowie. Sam autor wyjaśnia dlaczego nie powinno to mieć większego wpływu na żywotność dzięki ustawieniu innych parametrów swapa.

    Przy bardziej wymagających grach trzeba pamiętać też o FSR. Tutaj poświęcamy jakość grafiki ale dostajemy więcej FPS. Z tego co zrozumiałem, trzeba pamiętać aby gra była ustawiona w trybie "windowed" ażeby FSR uruchomiony z menu steam deck działał. Chyba bez problemu działa FSR włączony z menu samej gry ale nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli ktoś ogarnia to bardziej niech opisze temat albo da linka.
    atch?v=0rLBpUukilA
    Edit:
    Tutaj koleś pokazał jak odpalić fsr w grach które nie posiadają takiej opcji w ustawieniach gry:
    (Edytowano)
    Awatar użytkownika Onionek
    Autor
    FSR na pewno działa w trybie zadokowanym jeśli się go wybierze w menu Decka (jeśli wybrana rozdzielczość jest niższa niż natywna). Czy gra jest w oknie czy w fullscreenie nie ma wtedy raczej znaczenia. Normalnie NFS: Underground 2 tym skalowałem z 1280x800 do x1440 i wyglądał dobrze. Akurat NFSy to można by odpalić po prostu w wyższej rozdzielczości - ale im bardziej kanciasta i mniej skomplikowana graficznie gra, tym różnice w wizualiach powinny być mniej zauważalne i można sobie to darować.

    Podobnie powinno być w trybie handheld.

    Generalnie o trybie zadokowanym przydałby się osobny post, bo np. żeby włączyć grę w rozdzielczości wyższej niż 1280x800, należy ustawić rozdzielczość w ustawieniach gry na steamie (najlepiej na natywną), co dopiero odblokowuje wyższe rozdzielczości do wyboru w menu w grze. (Edytowano)
  9. Awatar użytkownika KaMaZzI
    Witam, trafiłem w sumie przypadkiem na ten temat.
    Mam niesamowity dylemat czy kupić Steam Decka w najbliższych dniach czy lepiej wstrzymać się z zakupem gdy wyjdzie jakaś nowa odświeżona lub poprawiona wersja?
    Aktualnie posiadam mocny PC oraz konsolę więc nie mam parcia, bardziej podoba mi się koncepcja mobilności - podróże etc.
    Awatar użytkownika Onionek
    Autor
    W ciągu najbliższych 2-3 lat nie będzie nowej wersji. Były komunikaty w tej sprawie. Ten sprzęt ma tylko rok.
  10. Awatar użytkownika Piterek007
    Jakie szkła do wersji 64gb (i 256gb) SD polecacie? Jest ich trochę na rynku i wolę polegać na fizycznych doświadczeniach prawdziwych ludzi Czy matowe faktycznie są best? Czy nałożenie szkła nie ogranicza funkcji dotykowych SD?
    Awatar użytkownika VooDoo_86
    Dziś będę zakładał na Spigena, to dam Ci znać czy jest okey
  11. Awatar użytkownika radoslavo
    Własnie wymieniłem SSD 64GB na większy (instrukcja z ifixit i valve) i zastanawiam się, co zrobić z tym, co mi został. Mam starego thin clienta WYSE, który obsługuje dyski SATA. Czy jest jakiś adapter, do którego mogę włożyć stockowy 64GB z SD i podpiąć pod port SATA w thin cliencie, czy to jakoś inaczej działa? (Edytowano)
    Awatar użytkownika teemce
    Nvme to nie Sata. Poza tym to zwykły dysk emmc także szału nie będzie (chociaż wiadome, że lepiej niż pendrive Kingston za 15 złotych). Schowaj sobie go do szuflady i trzymaj w razie potrzeby wysłania decka na gwarancję.
  12. Awatar użytkownika Xplod
    STREAMING GIER Z PC W SIECI LOKALNEJ

    Jeśli posiadasz Steam Decka i komputer PC/laptop zdolny douruchamiania wymagających gier może Cię zaciekawić streaming w sieci lokalnej.

    Po co ?

    Po to żeby grać w gry bardzo wymagające w wysokichustawieniach graficznych przy zachowaniu czasu pracy Decka na poziomie ok. 7godzin i absolutnej ciszy (praktycznie niesłyszalny wentylator).

    A więc co potrzebuje ?

    Jak wspomniałem potrzebujesz komputer PC/Laptop o wydajnościzapewniającej dobre działanie gier, w które chciałbyś grać. Przyda się równieżrouter z pasmem 5Ghz ale nie jest to warunek konieczny.

    Jak to ma działać ?

    Możemy do tego podejść na dwa sposoby:

    Steam Remote Play – natywna funkcja Steam’a. Uruchamiamyopcje Remote Play zarówno w aplikacji Steam na komputerze jak i na Steam Decku.Gry są zainstalowane i uruchamiane na PC, w Decku klikamy graj i tyle. Zaletą jest prostotaobsługi, wadą ograniczenie do biblioteki Steam.

    Sunshine/Moonlight – aplikacja zewnętrzna wykorzystującarozwiązania Nvidia w zakresie streamingu. W uproszeniu, na PC instalujemyaplikacje Sunshine a na Decku Moonlight. Po uruchomieniu tej drugiej na SDpodłączamy się do naszego PC. Mamy kilka możliwości jeżeli chodzi o to cozobaczymy ale najbardziej interesujący jest bieżący podgląd obrazu jakiwyświetla nasz komputer. Po starcie mamy więc pulpit naszego PC, z któregoodpalamy każdy jeden program/grę jaki mamy zainstalowany. Sunshine instaluje namteż na PC emulator gamepada więc bez problemu możemy przeskakiwać pomiędzy ustawieniemmysz (do obsługi pulpitu Windows) a gamepad (do obsługi gier)

    No więc jakie są z tego wrażenia ?

    W moim przypadku bardzo dobre ! Ja osobiście skupiłem się natestach Sunshine/Moonlight z uwagi na większą swobodę działania. Korzystam z routera,który otrzymałem od UPC więc celowałem w 30fps ale z wysokim bitrate dladobrej jakości obrazu i tak:

    Wszystkie gry odpaliłem na PC w ustawieniach wysokich/max(plusRT) wrozdzielczości 1280x800 lub 1280x720. Nie ma potrzeby aby komputer generowałklatki w FullHD jeśli SD i tak ma natywnie niższą rozdzielczość ekranu. Lepiejprzepustowość łącza wykorzystać do wyższego FPS niż do większej rozdzielczości.

    Przetestowałem:

    Mafia Definitive Edition, Spiderman Remaster, God of War,Cyberpunk 2077, Wiedźmin GOTY, Dying Light 2, NFS Unbound, GTA V i kilka innychstarszych gier

    Wrażenia są bardzo pozytywne, wszystkie gry za wyjątkiem NFSUnbound były w mojej ocenie super grywalne. W NFS czuć było przy szybszychsamochodach trochę opóźnienie ale to jest tez typ w gry, który wolałbym ogólniegrać w 60FPS.

    Przeprowadziłem również ślepy test na znajomym, który niewidział jak są uruchamiane te gry a sam jest graczem. Niczego się nie domyślił,jego uwagę zwrócił tylko fakt, że jak to powiedział „słyszał że Steam Deck jestbardzo głośny ale ten chodzi wyjątkowo cicho”.

    Warto też nadmienić, że jeśli ktoś posiada lepszej klasyrouter to bez problemu odpali gry w 60fps. Wiem że praktycznie wszystkie zgier, które ja przetestowałem działają bez problemu na samym Decku ale czydacie radę odpalić np. Cyberpunk z RT nawet w tych 30fps z czasem działania 7godzin i bez głośnej pracy wentylatora ? No właśnie, nie.

    Konkluzja

    Polecam to rozwiązanie przede wszystkim tym, którzy nielubią być uwiązani do ładowarki oraz chcą grać w ciszy. Może się to okazaćnieocenione kiedy gramy a jest ktoś inny obok. Nie ma też znaczenia czy maciełącze szybkie czy wolne, ważna jest tylko ogólna przepustowość samego routera ata zwykle jest wystarczająca.

    Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego, ktoś powiepo co ma odpalać dwa urządzenia do jednej gry. No cóż na na własnym przykładziepowiem że po 8 godzinach pracy przy biurku mam już serdecznie dość siedzenia nafotelu mimo, że komputer mam zdolny do odpalania większości tego co jest narynku.

    Zwracam również uwagę na fakt, że jeśli macie PC zdolnego doogarnięcia gier w FullHD/2k/4k to zejście do rozdzielczości 800p spowoduje, że będzieon działał na pół gwizdka. To też plus dla poboru prądu jak i hałasu. Dodatkowojeśli wykorzystacie Sunshine/Moonlight to po zakończeniu gry znajdziecie się napulpicie Windows skąd zdalnie wyłączycie PC np. przed snem.


    Tutaj zostawiam materiał wyjaśniający dokładnie jakzainstalować i uruchomić Sunshine/Moonlight.

  13. Awatar użytkownika KKL
    Też wymieniłem dzisiaj dysk na większy, wjechał WD SN740 2TB. Kupiony na AliExpress, wg SMART nowy. Teraz czas go zapełnić, bo wcześniej wszystko instalowałem na karcie SD.

    13508022-5hqY5.jpg
    13508022-5wn7b.jpg (Edytowano)
    Awatar użytkownika mscich00
    Niezle, ile wyniósł cie dysk?
  14. Awatar użytkownika Majster520
    Udało mi się zainstalować gog, epic games I EA app, ale niektóre gry jak np burnout paradise na EA albo Days gone na Steam mają czarny ekran po włączeniu i nic się nie dzieje. Macie na to jakiś patent? (Edytowano)
    Awatar użytkownika aember
    Jak coś nie działa to musisz googlać...
    Burnout: Reddit - Dive into anything
    Co do Days Gone to jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, piszą "spróbuj kilka razy". (Edytowano)
  15. Awatar użytkownika bear2go
    Uważajcie na tanie skiny/decale na SD

    13363165_1.jpg
    Źródło
    OP zamówił plecki SD z ifixit i naprawił problem.
    Podobno dbrand nie ma takich problemów. (Edytowano)
  16. Awatar użytkownika Jakub_Ch
    Jako że nic ciekawego się nie pojawiało ostatnio z mocniejszym ładowaniem kupiłem 30000mah powerbang Veektomx z 20w PD, dziś dostałem miernik usb-c i co ciekawe SD nie korzysta z 12v jakie może zapewnić PB(PB nie ma niestety 15V PD) i negocjuje 9v, ładuje prądem 2,24A czyli pobiera prawilne 20w. Ładowałem go tak grając w Wolfenstein NWO i jest git, bateria powoli się doładowuje. Myślę że jak ktoś nie obciąża SD hardcorowo to spokojnie można kupić 20W PD power bank i będzie to zupełnie wystarczające. Co do tego PB, podłączenie czegokolwiek dodatkowo oprócz sd zbija nam napięcie do 5v i ładuje z mocą około 8w wtedy, nie wiem jak mają inne powerbanki, ten był bardzo tani(około 100zł) w stosunku do pojemności więc mimo wszystko sobie go chyba zostawię.
  17. Awatar użytkownika Onionek
    Autor
    13461797-bGty5.jpg13461797-oktcn.jpg13461797-isPbO.jpg13461797-YMauo.jpg
    Kickstand idealny. Wystaje ze 2mm, stoi stabilnie. Zamontowany u dołu tworzy praktycznie idealny kąt.


    a.aliexpress.com/_EG…E9d
    Awatar użytkownika goorecki
    Ja polecam nóżkę od baseusa
  18. Awatar użytkownika MrMichciu
    Próbował ktoś instalować przeglądarkę opera? próbowałem zainstalować tak jak epic games bez dodatkowego launchera, ale nie udało mi się, prosiłbym o pomoc/ wskazówki

    Opery używam do oglądania yt - wbudowany ad-block na laptopie dobrze się sprawuje (Edytowano)
    Awatar użytkownika dusT
    Tak, w trybie desktop jest w discovery razem z innymi typu chrome mozilla czy edge. Instaluje się normalnie i działa. Można dodać nawet do steam jako aplikacja non-steam i odpalić w trybie gry.
  19. Awatar użytkownika Jakub_Ch
  20. Awatar użytkownika Agrael
    Jaki dysk kupić, żeby się nie grzało i dobrze trybiło? Czy nie ma znaczenia i liczy się tylko ten wymiar SSDka?
    Awatar użytkownika Onionek
    Autor
    Nie sądzicie, że temat doboru dysków jest trochę rozdmuchany?

    Różnice powinny być naprawdę minimalne. Po pierwsze, ponieważ dysk w praktyce nie pracuje cały czas (więc istotne zdają się raczej wartości poboru w spoczynku), a po drugie ponieważ nawet taki WD740 który ma maksymalny teoretyczny pobór 3.3V 2.5A, w praktyce - przez to, że w przypadku Steam Decka (ograniczony przez gniazdo PCI-E 3.0) nie może osiągnąć swoich flagowych prędkości - nigdy tyle prądu nie weźmie.

    Szkoda że ciężko się dokopać do takich porównań - przykładowo poboru energii w zależności od montażu w gniazdach PCI-E 3 czy 4 - bo rozjaśniłoby to trochę temat. No ale też prawda jest taka, że to bardzo niszowe zagadnienie i raczej poza właścicielami Steam Decków #nikogo, chyba że przy jakichś demonach prędkości, doszukując się różnicy w temperaturach. W przypadku recenzji takich dysków spotkamy się tylko z pomiarami przy implementacji wykorzystującej potencjał złącza gen 4, co może najwyżej naprowadzić jak się taki dysk plasuje na tle innych rozwiązań w tej samej technologii.

    Nie wiem jak to zmierzyć. Na chłopski rozum taki dysk zbottleneckowany do wartości gen 3 powinien ciągnąć analogiczny prąd, a może być nawet minimalnie bardziej energooszczędny dzięki nowocześniejszemu procesowi technologicznemu.

    W skrócie myślę, że niezależnie od dysku powinno być co najmniej dobrze - i w tym przypadku zamówiłem po prostu SN740 1TB. Aktualnie mam SN740 256GB i brak problemów, a w grach w które gram osiągam po 4.5-6h. (Edytowano)
Awatar użytkownika