Niestety, ta dyskusja już wygasła
Opublikowano 4 dni temu

Startuje festiwal filmowy Script Fiesta na Żoliborzu. Na widzów czekają filmy, rozmowy, warsztaty i niezwykła wystawa >>> bezpłatny wstęp

Już w najbliższy czwartek, 18 kwietnia rozpocznie się 12. edycja Festiwalu Filmowego Script Fiesta. Na widzów czekają filmy, rozmowy, warsztaty i niezwykła wystawa. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

W tym artykule przeczytasz o:

  • rozpoczęciu festiwalu Script Fiesta
  • Idei imprezy i wydarzeniach towarzyszących
  • wystawie poświęconej zmarłemu niedawno reżyserowi Januszowi Majewskiemu

Poświęcony sztuce scenariuszowej Festiwal Filmowy Script Fiesta odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia w warszawskim kinie Elektronik. Na uczestników czekają cztery dni bezpłatnych projekcji filmowych, paneli dyskusyjnych i warsztatów, a także trzy konkursy scenariuszowe. W kapitule konkursu na scenariusz filmu zrealizowanego zasiadają Olga Tokarczuk, Jerzy Skolimowski, Maciej Ślesicki, Małgorzata Szumowska, Paweł Maślona, Kaja Krawczyk-Wnuk i Tomasz Habowski. Zwycięzca konkursu otrzyma najwyższą nagrodę scenariuszową w Polsce w wysokości aż 50 tys. złotych - w tym roku o nagrodę walczą filmy „Chleb i sól” Damiana Kocura, „Filip” Michała Kwiecińskiego i „Zielona granica” Agnieszki Holland. Zwycięzcę drugiego konkursu scenariuszowego, na koncept serialu, wyłoni jury w składzie: Juliusz Machulski, Michał Kwieciński i Kalina Alabrudzińska. Zwycięzca będzie mógł cieszyć się nagrodą w wysokości 20 tys. złotych. Trzeci konkurs wyłoni scenariusz najlepszego teledysku – tu głos będą mieli widzowie. Swoją nagrodę w wysokości 10 tys. zł na najlepszy koncept scenariusza audio wręczy także Audioteka będąca partnerem Script Fiesty. Ogłoszenie wszystkich zwycięzców nastąpi podczas gali rozdania nagród w niedzielę, 21 kwietnia.

Na uczestników wydarzenia czekają ciekawe rozmowy i wyjątkowi goście. Na festiwalu pojawią się m.in. Gabriela Muskała, Marianna Zydek, Małgorzata Szumowska, Lena Góra, Ilona Łepkowska i Krzysztof Zanussi. Panele, w których wezmą udział, będą dotyczyły takich tematów, jak: bohaterowie LGBT+, aborcja czy uchodźcy. Specjaliści z branży odpowiedzą na pytania, jak opisywać trudne historie? Jak mówić o sprawach ważnych, aktualnych? Nie zabraknie także rozmów o scenariuszach poświęconych odważnym interpretacjom przeszłości, wykorzystaniu sztucznej inteligencji, przepracowaniu doświadczeń choroby, a także o dobrych praktykach we współpracy scenarzysty z producentem.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Philip LaZebnik, autor scenariuszy do głośnych filmów animowanych, takich jak: „Pocahontas”, Mulan”, „Książę Egiptu” i „Droga do El Dorado”. Masterclass z LaZebnikiem odbędzie się już w czwartek, 18 kwietnia. W sobotę, 20 kwietnia odbędzie się natomiast masterclass z Krzysztofem Zanussim i projekcja jedynego hollywoodzkiego filmu reżysera „Morderstwo w Catamount”.

W trakcie festiwalu w budynku Warszawskiej Szkoły Filmowej, która jest organizatorem festiwalu, będzie można zobaczyć także wystawę scenariuszy i zdjęć Janusza Majewskiego, reżysera, scenarzysty i do niedawna rektora uczelni przez długie lata zamieszkującego na Żoliborzu. Scenariusze, które zostaną zaprezentowane, pochodzą z filmów: „Zaklęte rewiry” (1975), „Sprawa Gorgonowej” (1977) i „Lekcja martwego języka” (1979). Wśród fotosów zobaczymy zdjęcia z planów zdjęciowych oraz wyjątkową kolekcję zdjęć prywatnych reżysera, udostępnionych przez jego córkę - Annę Klarę Majewską.

Wśród zaplanowanych wydarzeń warto zwrócić uwagę także na Noc Teledysków. W piątek, 19 kwietnia pokazane zostaną najważniejsze klipy ostatniego roku. Zobaczymy teledyski do takich utworów, jak: „Wielkie żarcie” Dr. Misio, do którego scenariusz napisał Wojciech Smarzowski, „Nie całuj” Julii Wieniawy i Dawida Tyszkowskiego, do którego scenariusz stworzył nominowany do Oscara za „Sukienkę” Tadeusz Łysiak, czy „Mori” Dawida Podsiadły z Jerzym Skolimowskim w roli głównej.

- Festiwal Filmowy Script Fiesta ma za zadanie popularyzować rolę scenariusza w sztuce audiowizualnej, dlatego tak ważne było dla mnie wprowadzenie na festiwalu sekcji poświęconej sztuce pisania scenariusza do teledysków. Wciąż za mało uwagi przykładamy do wyeksponowania osób piszących scenariusze klipów, ale głęboko wierzę, że takie inicjatywy, jak nasza, będą w stanie to zmienić. Kiedyś z wypiekami na twarzy czekało się na nowe teledyski w MTV… teraz możemy oglądać wideoklipy na dużym ekranie kina Elektronik. To naprawdę wielka frajda! - mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Artur Zaborski.

24 teledyski pokazane w ramach Nocy Teledysków wezmą udział w konkursie na najlepszy scenariusz – ogłoszenie wyników nastąpi w trakcie gali rozdania nagród w niedzielę, 21 kwietnia. W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Monika Brodka za „Sadzę” – warto dodać, że artystka sama pisze scenariusze do swoich teledysków, podobnie jak Ralph Kaminski, którego teledysk do utworu „Pies” zaprezentujemy w tym roku.

Nagrodę w kategorii najlepszy teledysk ufundowało Respect Energy - jedna z największych, niezależnych firm na rynku energii elektrycznej w Polsce, działająca na ponad 20 rynkach, która jako pierwsza zaoferowała swoim klientom w 100% zielony mix energetyczny, pochodzący z odnawialnych źródeł takich jak: słońce, wiatr, woda i biogaz.

Organizatorem festiwalu jest Warszawska Szkoła Filmowa. Wszystkie spotkania, pokazy i warsztaty będą odbywać się w warszawskim Kinie Elektronik i w salach uczelni przy ul. Gen. Zajączka 7. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Aktualizacje społecznościowe

0 Komentarzy

Pytania? Opinie? Sugestie?