Skarbówka zacznie kontrolować paczki z AliExpress?

29
sie 31. 2018
Takie doniesienia pojawiły się w mediach.

"Zdaniem fiskusa każdy kto importuje towary – także zamawiając je w sklepie on-line – przesyłką z krajów spoza UE staje się podatnikiem z tytułu importu towarów i nie korzysta ze zwolnienia – podaje ”Rzeczpospolita”. Nie ma tu znaczenia, czy chodzi o firmę czy osobę fizyczną, zaznacza dziennik.

Większość kupujących towary o małej wartości (mniejszej niż 22 euro lub 45 euro, jeśli zadeklarujemy, że jest to "prezent") np. z Chin - choćby za sprawą platformy zakupowej AliExpress - mylnie sądzi, że nie musi płacić cła, ale i VAT – czytamy w "Rz”. To prawo jednak nie działa w Polsce ani we Francji."

Źródło - money.pl

Czy ktoś orientuje się, że rzeczywiście okaże się to problemem i spora część zakupów w Chinach przestanie być opłacalna? Jakie skutki dla nas, pepperowiczów, może mieć podejście skarbówki?

Zapraszam do dyskusji. Temat mi osobiście wydaje się dość poważny. Zwłaszcza, że największe portale w Polsce decydują się o tym pisać.
Aktualizacje społecznościowe
29 Komentarzy
W końcu tak się stanie, niestety. Zaczynają dostrzegać nowe źródełko finansowana swoich chorych pomysłów.
Ogólnie w społeczeństwie funkcjonuje przeświadczenie, że Chiny to komunistyczny totalitarny kraj a tu proszę bardzo - chcą nas chronić przed ich krwiozerczym kapitalizmem
No niestety, ludzie co żyją na socjalu czekają na twoje pieniądze. Musimy się z tym pogodzić
Prawidlowo, w koncu sie za to wezma
Edytowane przez: "Voltix" wrz 1. 2018
Nawet jeśli uda im się wprowadzić bardzo skrupulatną kontrolę paczek przy takiej ich ilości i do każdej będą doliczać VAT, to ja widzę dwa scenariusze:

1. Chińczycy zaczną masowo wysyłać kontenery z paczkami do innego kraju w UE, który nie ma tak restrykcyjnych regulacji i tam przesyłki będą przepakowywane i wysyłane do nas z ominięciem VAT.

2. Przestaniemy kupować w Chinach, ale również nie będziemy tych produktów kupować w kraju za za 2 albo 3 razy drożej, bo nas nie będzie stać. Wielu osobom nie są niezbędne te rzeczy, ale ze względu na cenę w Chinach mogą sobie na nie pozwolić, a w kraju ich nie kupią przez cenę.

W obu przypadkach w ogólnym rozrachunku fiskus nic nie zyska.
frifix01/09/2018 09:47

Nawet jeśli uda im się wprowadzić bardzo skrupulatną kontrolę paczek przy t …Nawet jeśli uda im się wprowadzić bardzo skrupulatną kontrolę paczek przy takiej ich ilości i do każdej będą doliczać VAT, to ja widzę dwa scenariusze:1. Chińczycy zaczną masowo wysyłać kontenery z paczkami do innego kraju w UE, który nie ma tak restrykcyjnych regulacji i tam przesyłki będą przepakowywane i wysyłane do nas z ominięciem VAT.2. Przestaniemy kupować w Chinach, ale również nie będziemy tych produktów kupować w kraju za za 2 albo 3 razy drożej, bo nas nie będzie stać. Wielu osobom nie są niezbędne te rzeczy, ale ze względu na cenę w Chinach mogą sobie na nie pozwolić, a w kraju ich nie kupią przez cenę.W obu przypadkach w ogólnym rozrachunku fiskus nic nie zyska.


Albo zaczną sprzedawać towary za 1 centa a wysyłka będzie płatna jako różnica
albo bede pisali na kazdej paczce, ze koszt produktu to 1 cent i nie bedzie sie chcialo polskim zlodziejom podatku od tego robic
Trudno cos o tym teraz moiwc. Czytalem z 2 lata temu podobny artykul, ze mafia z US bedzie pobierala haracz od wszystkich za takie zakupy. Wiecie 500+ kosztuje grube miliony, ZUS jest bankrutem a kasy nie mozemy sobie dodrukowac od tak o.
Pewnie przyjdzie czas i na takie uslugi...

krzynuwrz 1. 2018

albo bede pisali na kazdej paczce, ze koszt produktu to 1 cent i nie …albo bede pisali na kazdej paczce, ze koszt produktu to 1 cent i nie bedzie sie chcialo polskim zlodziejom podatku od tego robic


Niestety to tak nie dziala.
Edytowane przez: "Mowca" wrz 1. 2018
Joey01/09/2018 11:47

Albo zaczną sprzedawać towary za 1 centa a wysyłka będzie płatna jako różn …Albo zaczną sprzedawać towary za 1 centa a wysyłka będzie płatna jako różnica


A co to za problem otworzyc paczke i dac cene rynkowa?
Voltix01/09/2018 16:56

A co to za problem otworzyc paczke i dac cene rynkowa?


Problem jest taki, że trzeba znaleźć ludzi którzy to zrobią. Otworzą 100tys paczek w miesiącu ustalena ich WARTOSCI skontaktuja się z adresatami i obłożą ich vatem za te wszystkie pierdoły zamawiane na Ali. Tym ludziom trzeba jeszcze zapłacić. O ile w przypadku powiedzmy aut ma to sens to w przypadku brekoczka z Ali za 59 centów nie. To jak strzelanie z armaty do wróbla.
Joey01/09/2018 17:07

Problem jest taki, że trzeba znaleźć ludzi którzy to zrobią. Otworzą 100ty …Problem jest taki, że trzeba znaleźć ludzi którzy to zrobią. Otworzą 100tys paczek w miesiącu ustalena ich WARTOSCI skontaktuja się z adresatami i obłożą ich vatem za te wszystkie pierdoły zamawiane na Ali. Tym ludziom trzeba jeszcze zapłacić. O ile w przypadku powiedzmy aut ma to sens to w przypadku brekoczka z Ali za 59 centów nie. To jak strzelanie z armaty do wróbla.


Dlatego zaczna naliczac dodatkowa oplate za obsluge na tych co bd mieli cos do zaplaty, np. 50 zl?
Voltixwrz 1. 2018

Dlatego zaczna naliczac dodatkowa oplate za obsluge na tych co bd mieli …Dlatego zaczna naliczac dodatkowa oplate za obsluge na tych co bd mieli cos do zaplaty, np. 50 zl?


Oj to mogłoby się skończyć rewolucją
frifix01/09/2018 09:47

Nawet jeśli uda im się wprowadzić bardzo skrupulatną kontrolę paczek przy t …Nawet jeśli uda im się wprowadzić bardzo skrupulatną kontrolę paczek przy takiej ich ilości i do każdej będą doliczać VAT, to ja widzę dwa scenariusze:1. Chińczycy zaczną masowo wysyłać kontenery z paczkami do innego kraju w UE, który nie ma tak restrykcyjnych regulacji i tam przesyłki będą przepakowywane i wysyłane do nas z ominięciem VAT.2. Przestaniemy kupować w Chinach, ale również nie będziemy tych produktów kupować w kraju za za 2 albo 3 razy drożej, bo nas nie będzie stać. Wielu osobom nie są niezbędne te rzeczy, ale ze względu na cenę w Chinach mogą sobie na nie pozwolić, a w kraju ich nie kupią przez cenę.W obu przypadkach w ogólnym rozrachunku fiskus nic nie zyska.


Do 2022 scenariusz 1 może działać później wszystkie kraje UE mają naliczać VAT od każdej paczki niezależnie od ich wartości chyba, że sobie coś sam przywieziesz, wtedy jeśli wartość będzie mniejsza niż 22 euro to ominie się VAT.

Ponoć w celu większej skuteczności urzędy pocztowe będą miały dodatkowych pracowników, których zadaniem będzie kontrola każdej paczki zza granicy. Niestety widzę, że to się zacznie szybciej niż myślałem bo ostatnio zamówiłem sporo rzeczy a już widzę po trackingach, że wpadają do kontroli.

Chińczycy to cwany naród i np już teraz w związku z groźbą sankcji z USA rozwijają infrastrukturę w Afryce, kładą światłowody na pustyni żeby zabezpieczyć się przed konsekwencjami "wojny" z USA. UE jakby nie patrzeć to też atrakcyjny dla nich rynek więc na pewno będą kombinować żeby ich rynek jak najmniej ucierpiał.
Edytowane przez: "kamilxxg" wrz 4. 2018
Urzedy pocztowe nie beda mialy dodatkowych pracownikow.. Beda mialy coraz mniej. W tym syfie tylko stare zlodzieja chca pracowac
kamilxxg03/09/2018 18:56

Do 2020 scenariusz 1 może działać później wszystkie kraje UE mają naliczać …Do 2020 scenariusz 1 może działać później wszystkie kraje UE mają naliczać VAT od każdej paczki niezależnie od ich wartości chyba, że sobie coś sam przywieziesz, wtedy jeśli wartość będzie mniejsza niż 22 euro to ominie się VAT.Ponoć w celu większej skuteczności urzędy pocztowe będą miały dodatkowych pracowników, których zadaniem będzie kontrola każdej paczki zza granicy. Niestety widzę, że to się zacznie szybciej niż myślałem bo ostatnio zamówiłem sporo rzeczy a już widzę po trackingach, że wpadają do kontroli.Chińczycy to cwany naród i np już teraz w związku z groźbą sankcji z USA rozwijają infrastrukturę w Afryce, kładą światłowody na pustyni żeby zabezpieczyć się przed konsekwencjami "wojny" z USA. UE jakby nie patrzeć to też atrakcyjny dla nich rynek więc na pewno będą kombinować żeby ich rynek jak najmniej ucierpiał.


No właśnie zastanawia mnie skąd wezmą tych dodatkowych pracowników i kto za te dodatkowe etaty zapłaci :/
Joey03/09/2018 19:57

No właśnie zastanawia mnie skąd wezmą tych dodatkowych pracowników i kto za …No właśnie zastanawia mnie skąd wezmą tych dodatkowych pracowników i kto za te dodatkowe etaty zapłaci :/


Jestem pewien, że gdybym był takim pracownikiem to potrafiłbym wybierać tak paczki do kontroli, żeby się opłacało.

Ale nawet jak będą trzepać każdą paczkę to i tak będzie się opłacało, z ostatniej mojej kontroli:

Należności celne: 36zł
Przedstawienie do kontroli: 8.50zł
Przesłanie adresatowi dowodu odprawy: 6zł
Zainkasowanie przez listonosza: 3.40zł

Także myślę, że takie małe paczki to też będzie niezły zysk.
Edytowane przez: "kamilxxg" wrz 4. 2018
kamilxxg03/09/2018 20:11

Jestem pewien, że gdybym był takim pracownikiem to potrafiłbym wybierać ta … Jestem pewien, że gdybym był takim pracownikiem to potrafiłbym wybierać tak paczki do kontroli, żeby się opłacało.Ale nawet jak będą trzepać każdą paczkę tp będzie się opłacało, z ostatniej mojej kontroli:Należności celne: 36złPrzedstawienie do kontroli: 8.50złPrzesłanie adresatowi dowodu odprawy: 6złZainkasowanie przez listonosza: 3.40złTakże myślę, że takie małe paczki to też będzie niezły zysk.


Z jakiej kwoty w dolarach tyle naliczyli?
Im tansza paczka tym barziej prawdopodobne ze nie beda sprawdzac?
Jestem w szoku. Rozumiem że to będzie dotyczyć paczek tylko po za terytorium UE? Jeśli będą doliczac to do każdej paczki to stanie się to śmieszne. Przedmioty kupione za dolara przestaną być opłacalne. Z drugiej strony jakiś czas temu poczta polska ogłosiła współpracę z chinami, paczki maja być wysyłane droga kolejowa do nas i u nas pakowane na wysyłki do UE. Więc może to jest nadzieja, choć nie wiem do końca jak to ma ta współpraca wyglądać.
Prześlij Komentarz
Avatar
@
    Tekst