Różowe skrzyneczki na Politechnice Krakowskiej z darmowymi podpaskami i tamponami dla studentek i pracownic

wrz 30. 2023 (58 min)
gazetakrakowska.pl/roz…299


Dziesięć różowych skrzyneczek ze środkami higieny osobistej dla członkiń społeczności Politechniki Krakowskiej - studentek i pracownic - zamontowano w budynkach tej uczelni. "Różowa skrzyneczka" to akcja społeczna fundacji pod taką samą nazwą, promująca powszechny dostęp do bezpłatnych podpasek i tamponów w przestrzeni publicznej.

Jak przypomina uczelnia, akcję wieszania w instytucjach i innych miejscach publicznych w całej Polsce różowych skrzyneczek wypełnionych darmowymi podpaskami i tamponami promuje od 2019 roku Fundacja "Różowa skrzyneczka". Ma to być odpowiedź na tzw. ubóstwo menstruacyjne.- Za ideą stoją m.in. badania społeczne, z których wynika, że jednej na pięć kobiet w Polsce nie stać na comiesięczne kupowanie podpasek, tamponów i innych środków menstruacyjnych. Co trzecia, którą dotyka ubóstwo, rezygnuje z zakupu tych środków na rzecz innych niezbędnych do życia produktów. Brak środków na zakup podpasek sprawia, że jedna na sześć uczennic opuszcza lekcje w szkole, gdy ma okres, a co dziesiąta w ogóle nie wychodzi z domu w trakcie miesiączki.
Różowe skrzyneczki na Politechnice Krakowskiej to projekt, który zwyciężył w I edycji Budżetu Studenckiego na PK, wzorowanego na budżecie obywatelskim. Studenci i doktoranci mogli sami wskazać inicjatywy, które uważają za ważne i warte zrealizowania na uczelni, a następnie w głosowaniu wybrali projekt, który zostanie zrealizowany. Budżet Studencki na PK jest wspólną inicjatywą Fundacji Politechniki Krakowskiej, uczelni i Samorządu Studenckiego. Spośród kilku projektów zgłoszonych do jego I edycji projekt różowych skrzyneczek - zaproponowany przez Weronikę Zielińską z Erasmus Student Network PK - zdobył największą liczbę głosów.

Zakup skrzyneczek oraz środków higienicznych do nich został sfinansowany ze środków Fundacji Politechniki Krakowskiej. Skrzyneczki działają zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar. Teraz, gdy skrzyneczki już są na PK, w ich bieżące uzupełnianie - oprócz promotorów akcji - mogą włączać się wszyscy członkowie społeczności PK.

Różowe skrzyneczki zawisły w 10 damskich toaletach w budynkach dydaktycznych Politechniki Krakowskiej na kampusie przy ul. Warszawskiej (m.in. na I i III piętrze budynku Wydziału Architektury, na II piętrze w Studium Języków Obcych, na IV piętrze głównego budynku Wydziału Inżynierii Lądowej, na parterze budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki - obok windy czy na I piętrze w Galerii Gil). Wkrótce kolejne mogą też trafić do budynków przy ul. Podchorążych i na Wydział Mechaniczny.
Aktualizacje społecznościowe

66 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Shadow_Ban
  Czekam na mój powszechny dostęp do środków do golenia zarostu
  Awatar użytkownika peanuttie
  sugerowanie, że kobity też się nie golą xD
 2. Awatar użytkownika laughterek
  Nie wiem po co ta wrzutka?
  Awatar użytkownika Hunt
  Autor
  Po to aby studentki i pracownice Politechniki Krakowskiej wiedziały o takiej akcji
 3. Awatar użytkownika Skyline777
  "Za ideą stoją m.in. badania społeczne, z których wynika, że jednej na pięć kobiet w Polsce nie stać na comiesięczne kupowanie podpasek, tamponów i innych środków menstruacyjnych."

  Hmm, nie chcę wyśmiewać akcji, ale czy takie osoby są w ogóle zdolne do egzystencji?

  15387431-KEyKr.jpg (Edytowano)
  Awatar użytkownika adnot73
  to może by zaczęły pracować a nie żerować?
 4. Awatar użytkownika zhurq
  Żałosna "okazja".
  Awatar użytkownika kkkamil
  Czemu?
 5. Awatar użytkownika sawanach
  A kiedy darmowe piwo dla członów ?
  Awatar użytkownika Katystopej_
  Dla członków są prezerwatywy
 6. Awatar użytkownika Tales_Brutales
  Skąd minusy? Darmowe badania + ale już darmowe środki higieny osobistej to -? Co za kraj.
  Awatar użytkownika Skyline777
  Bo ktoś uznaje, że akcja jest bezsensowna i tyle, stąd minusy. To jakieś skrzyneczki dla zapominalskich dziewczyn i tyle, jeszcze w takich miejscach. Badania to jednorazowy duży koszt, do tego same akcje mają walory edukacyjno-przypominające, że warto się badać. Mamy też wskazywać gdzie są ubikacje z darmowym papierem toaletowym i uważać to za okazję? (Edytowano)
 7. Awatar użytkownika dusigrosik
  A niebieskie z gumkami i niebieskimi tabletkami dla studentów będą? I proszę nie pisać nic o mieście na D
  Awatar użytkownika danioRM
  Haha, raczej piwko powinno czekać 😁
 8. Awatar użytkownika Fotbez
  Jak niektórym z was nie pasuje brak "niebieskich skrzyneczek" to polecam samemu takie zrobić, wrzucicie sobie tam co chcecie, golarki, prezerwatywy, klucze do mercedesa, co zechcecie
  Awatar użytkownika Dudusiek
  Przecież tp nie o to chodzi. Wiadomo, że można tylko, że zawsze praktycznie jest dbanie o kobiety. Równość nierówność. W firmie w której pracuję zorganizowano impreze dla rodzin. No i napisano skargę do stanów (koncern), że jest nierówność bo osoby żyjące samotnie czują się źle z faktem. Ostatni rok podobno było spotkanie rodzinne (chore podejście) ale jeśli ktoś ma mieć dbanie to może wszyscy a nie wybrana grupa?
 9. Awatar użytkownika M4711
  Niech mają, ale moje zdanie jest takie, że to błazenada pod publiczkę
 10. Awatar użytkownika hydepark
  Chore. Będą też żółte z kanapkami i niebieskie z pastą do zębów?
  Awatar użytkownika patyska_xxx
  Dupa cię boli? To weź sobie posmaruj.
  Co za kraj. Jak komuś się chce robić takie akcje to niech robi. Może się komuś przyda. Ale nieeeeee... Typowy Polaczek musi negować🥴
 11. Awatar użytkownika k.jarzyna.ze.szczecina
  a kiedy skrzyneczki ze środkiem pobudzającym mózg do pracy dla twórców tej skrzyneczkowej "okazji" ... trzeba się spieszyć bo organ nie używany ma tendencje do zanikania.
 12. Awatar użytkownika Shazzy91
  Czyli akcja ma na celu reklamowanie darmowych miejsc z podpaskami i zachęcania ludzi do brania ich ile wlezie? Klawo
 13. Awatar użytkownika Rynek
  Skrzyneczki powinny być ciemnoczerwone, jak pierwsze dni okresu. Taka uwaga.
 14. Awatar użytkownika BezaZhipsterow
  Glupota
 15. Awatar użytkownika cebulKasia
  Akcja fajna, jak się pójdzie do łazienki, a w torebce akurat nie ma tej ostatniej sztuki, która miała tam jeszcze być ale uzasadnienie "ubóstwem menstruacyjnym" mnie nie przekonuje. To naprawdę parę złotych na miesiąc, a "ubogi student" to mit, patrząc na wydatki studentów...
  I chociaż bardzo cenię wstawki autora, w tym przypadku promocja akcji... brzmi jak zachęta żeby iść i się tam za darmo zaopatrzyć
  Awatar użytkownika Hunt
  Autor
  Dzięki, po zastanowieniu się faktycznie masz rację
 16. Awatar użytkownika rafallowca
  Lol jaka okazja.
 17. Awatar użytkownika M_To6T
  Ironic.

  15387437-LqE7T.jpg
 18. Awatar użytkownika Vegost
  To jest okazja, czy promocja? To są jakby dwie różne rzeczy.
  Awatar użytkownika M4711
  Promocja akcji i okazja dla chytrych bab xD
 19. Awatar użytkownika lukasz.piskrzynski
  ciekawe czy jest darmowy papier toaletowy w meskiej
  Awatar użytkownika M4711
  Panie Areczku, darmowy papier jest dla zarządu, pan to może za darmo dostać w mordę i to też nie bardzo xD
 20. Awatar użytkownika Dzolomanolo69
  słychać wycie... 😁
Awatar użytkownika