Pytanie do dźwiękowców o starą wieżę Unitry i nowe soundbary

7
lut 19.
Witajcie,
proszę o kilka słów rady jakichś audiofilów, znawców audio.
W moim rodzinnym domu jest wieża wraz z kolumnami, która była własnością kogoś kto już nie żyje i nie bardzo wiemy co z nią zrobić. Moja znajomość w sprzęcie audio to 1 w skali 0-20.
Na dole podałem opis sprzętu.

Pytania są dwa:
1. Ile mniej więcej jest wart taki zestaw? Czy w ogóle ktoś jeszcze coś takiego kupuje? A może to jakaś perełka (bez śmiechu proszę ) i warto go zachować, bo dźwięk może być bardzo hm.. pełny,
czysty..?

2. Rozważam kupno soundbara do 1500 zł. Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zostawić poniższy zestaw i dokupić jakiś amplituner, zakładając oczywiście, że zestaw jest sprawny a wiek nie odbił się na jakości dźwięku. Nie zależy mi na oszczędności miejsca w pokoju.
Pokój 4,8 x 4,8m. Zastosowanie: 65% telewizja, 30% muzyka, 5% film.

Wiem, że cały zestaw jest w 100% sprawny w ostatnich latach bardzo mało używany. Zestaw stał w suchym (zimą nawet bardzo suchym) pokoju.
  • Wieża nie była w ostatnich latach w żaden sposób konserwowana. Poza widocznymi na zdjęciu, jest jeszcze 4. element - radio.
  • W kolumnach ok. 10 lat temu zostały wymienione głośniki na nowe przez osobę zajmującą się sprzętem audio, która ręczyła, że głośniki są bardzo dobrej jakości (nie wiem czy cokolwiek to znaczy) - być może uda mi się dojść do jakiegoś oznaczenia tych głośników (na razie jednak tylko taką wiedzę posiadam).

140990-v8ybi.jpg140990-0K8kk.jpg140990-o8a9N.jpg
Aktualizacje społecznościowe
7 Komentarzy
Witam. Mam ten sam dylemat. Wlasnie dostalem w spadku zestaw unitry. Radio z kaseta, wzmacniacz i glosniki wiec sam jestem ciekawy i podpinam sie do dyskusji
Pielec1 g, 2 min

Witam. Mam ten sam dylemat. Wlasnie dostalem w spadku zestaw unitry. Radio …Witam. Mam ten sam dylemat. Wlasnie dostalem w spadku zestaw unitry. Radio z kaseta, wzmacniacz i glosniki wiec sam jestem ciekawy i podpinam sie do dyskusjiPytałem na Wykopie i osoby raczej w temacie tego typu sprzętu jednogłośnie wypowiedziały się, że warto zatrzymać ten sprzęt. Żaden soundbar nie odda takiego dźwięku jak taki sprzęt. Jeśli wszystko jest sprawne to trzeba jedynie zwrócić uwagę na stan pianek głośników w kolumnie i ewentualnie oddać wzmiacniacz do serwisu celem sprawdzenia stanu kondensatorów czy nie wyschły.
Dzięki za odpowiedź ale ja jednak chciałbym to sprzedać. Zastanawia mnie tylko ile można dostać, jezeli jest to kwota przekroju 200zl to ja podziękuj i schowam gdzieś głęboko, jeżeli juz bardziej 500> to chetnie sprzedam
Pielec2 g, 17 min

Dzięki za odpowiedź ale ja jednak chciałbym to sprzedać. Zastanawia mnie ty …Dzięki za odpowiedź ale ja jednak chciałbym to sprzedać. Zastanawia mnie tylko ile można dostać, jezeli jest to kwota przekroju 200zl to ja podziękuj i schowam gdzieś głęboko, jeżeli juz bardziej 500> to chetnie sprzedamChować szkoda, z czasem taki sprzęt niszczeje. Właśnie te pianki kruszeją, kondensatory wysychają i pewnie inne cuda się dzieją...
no do znawcy to mi b.daleko. Ale wtrącę 3 grosze. Za taki sprzęt 30 lat temu ktoś by dał się pociąć aby wyrwać i kupić , bo wszystko było "spod lady". Teraz to albo zostawić sobie w sensie pamiątka po minionej epoce, albo próbować sprzedać. Same kolumny Altusa ktoś sprzedaje na olx po 500-600 zł. pytanie czy tyle weźmie? Może znajdzie się amator. Generalnie sprzedaż za taką kwotę będzie raczej długo trwała. Ale kto wie, może trafisz na zapaleńca. Na moje oko , gdybym sprzedawał, to wrzuciłbym to na allegro (jako zestaw), z opcją licytacji i z ceną wyjściową (do licytacji) np.99 zł, (z opcją minimalnej ceny np. 400 zł). Zobaczysz jak się licytują ludzie i czy w ogóle się licytują. Opisz dobrze, dokładnie sprzęt, jego parametry, jego historię, tak jak tu piszesz, tylko szerzej. Zrób kilka fotek, uwidocznij na zdjęciach ewentualne mankamenty. Wystaw na 7 dni. Zobaczysz jak się układa licytacja. Jeśli nie osiągnie minimalnej przez Ciebie żądanej ceny (np 400 zł-500 zł), to nie sprzedaż mimo że ktoś wylicytuje np. za 150 zł.
samą wieżę ktoś w tej chwili licytuje na allegro allegro.pl/ofe…985 i już jest kwota 285 zł. Sądzę, że z zestaw uda Ci się wziąć min. 500 zł , ja gdybym wystawiał zacząłbym licytację z poziomu 99 zł z ceną minimalną na poziomie 500 zł za zestaw (kolumny + wieża) + dodałbym opcję "kup teraz" za np. 600 zł, i zobaczyłbym jak przebiega licytacja. Uwaga: nie można zakończyć licytacji przed terminem (np. jak zdarzy Ci się kupiec spoza allegro) bo wówczas będziesz zobowiązany do sprzedania sprzętu najwyżej licytującemu (jeśli się zdarzy ktoś spoza allegro to niech kupi ale przez allegro). Zrobisz jak uważasz.
Co do soundbara, nie mam specjalnie dużych doświadczeń, sam się rozglądałem swojego czasu. Zacząłem oglądać takie za 300-500 zł, a skończyłem na Polku Magnifi Mini za 999 zł(w promocji). Po zaczerpnięciu wiedzy o soundbarach podniosłem poprzeczkę cenową do przedziału 1000-1200 zł. Jego cena standardowa była ok 1450 zł, najtaniej był po 1399 zł, ale trafiłem za 999 na Xkom. A o marce Polk nie wiedziałem w ogóle do sierpnia ub.r. . "Oglądałem" Yamahy, JBLe, Soniaki i Panasoniki, słuchałem też LG. Nie chciałem też aby specjalnie był widoczny w pokoju. Ten spełnił swoje zadanie perfect, jest mały, niepozorny, a daje czadu jak trzeba a i filmy z Dolby chodzą super. Muzyczka po Wifi ze Spotify, czy innej aplikacji. Ja kupiłem nie jako meloman, a po to aby wzmocnić TV i dźwięk z filmów. Jestem z niego bardzo zadowolony. Od września pojawiał się w okazyjnej cenie ze 3 razy (najniżej za 899 zł bodajże). Teraz jego ceny regularne obniżyły się, ale nadal trudno go znaleźć za niżej niż 1200 zł.
To tyle moich wypocin. Pozdrawiam
Zatoichilut 19.

no do znawcy to mi b.daleko. Ale wtrącę 3 grosze. Za taki sprzęt 30 lat te …no do znawcy to mi b.daleko. Ale wtrącę 3 grosze. Za taki sprzęt 30 lat temu ktoś by dał się pociąć aby wyrwać i kupić , bo wszystko było "spod lady". Teraz to albo zostawić sobie w sensie pamiątka po minionej epoce, albo próbować sprzedać. Same kolumny Altusa ktoś sprzedaje na olx po 500-600 zł. pytanie czy tyle weźmie? Może znajdzie się amator. Generalnie sprzedaż za taką kwotę będzie raczej długo trwała. Ale kto wie, może trafisz na zapaleńca. Na moje oko , gdybym sprzedawał, to wrzuciłbym to na allegro (jako zestaw), z opcją licytacji i z ceną wyjściową (do licytacji) np.99 zł, (z opcją minimalnej ceny np. 400 zł). Zobaczysz jak się licytują ludzie i czy w ogóle się licytują. Opisz dobrze, dokładnie sprzęt, jego parametry, jego historię, tak jak tu piszesz, tylko szerzej. Zrób kilka fotek, uwidocznij na zdjęciach ewentualne mankamenty. Wystaw na 7 dni. Zobaczysz jak się układa licytacja. Jeśli nie osiągnie minimalnej przez Ciebie żądanej ceny (np 400 zł-500 zł), to nie sprzedaż mimo że ktoś wylicytuje np. za 150 zł.samą wieżę ktoś w tej chwili licytuje na allegro https://allegro.pl/oferta/sprzedam-wieze-unitra-od-20-zl-licytacja-7846163985 i już jest kwota 285 zł. Sądzę, że z zestaw uda Ci się wziąć min. 500 zł , ja gdybym wystawiał zacząłbym licytację z poziomu 99 zł z ceną minimalną na poziomie 500 zł za zestaw (kolumny + wieża) + dodałbym opcję "kup teraz" za np. 600 zł, i zobaczyłbym jak przebiega licytacja. Uwaga: nie można zakończyć licytacji przed terminem (np. jak zdarzy Ci się kupiec spoza allegro) bo wówczas będziesz zobowiązany do sprzedania sprzętu najwyżej licytującemu (jeśli się zdarzy ktoś spoza allegro to niech kupi ale przez allegro). Zrobisz jak uważasz.Co do soundbara, nie mam specjalnie dużych doświadczeń, sam się rozglądałem swojego czasu. Zacząłem oglądać takie za 300-500 zł, a skończyłem na Polku Magnifi Mini za 999 zł(w promocji). Po zaczerpnięciu wiedzy o soundbarach podniosłem poprzeczkę cenową do przedziału 1000-1200 zł. Jego cena standardowa była ok 1450 zł, najtaniej był po 1399 zł, ale trafiłem za 999 na Xkom. A o marce Polk nie wiedziałem w ogóle do sierpnia ub.r. . "Oglądałem" Yamahy, JBLe, Soniaki i Panasoniki, słuchałem też LG. Nie chciałem też aby specjalnie był widoczny w pokoju. Ten spełnił swoje zadanie perfect, jest mały, niepozorny, a daje czadu jak trzeba a i filmy z Dolby chodzą super. Muzyczka po Wifi ze Spotify, czy innej aplikacji. Ja kupiłem nie jako meloman, a po to aby wzmocnić TV i dźwięk z filmów. Jestem z niego bardzo zadowolony. Od września pojawiał się w okazyjnej cenie ze 3 razy (najniżej za 899 zł bodajże). Teraz jego ceny regularne obniżyły się, ale nadal trudno go znaleźć za niżej niż 1200 zł. To tyle moich wypocin. PozdrawiamŁał, dzięki, że się tak nadrukowałeś. Same "mięso" w tych poradach, konkretnie i sensownie. No to teraz mam dylemat, wiele pojedynczych głosów by zatrzymać i jeden rozbudowany by sprzedać
Przypuszczam, że (nomen omen) rozdźwięk w zdaniach wynika z różnych podejść do sprzętu grającego - ludzie którzy od lat bawią się, montują różne zestawy, próbują tego i owego pewnie "z sercem" podchodzą do takich zabytków, natomiast w Twoim głosie bardziej wyczuwam podejście praktyczne - nowa, mała, uniwersalna, bardzo praktyczna konstrukcja.
Dzięki, pozdrawiam!
Obawiam się, że obecnie ów sprzęt ma tylko wartość sentymentalną podobnie jak stare radia, tv itp. Wartość z kolumnami oscyluje między 400 a 800 zł ale to bardzo ogólnikowo, gdyż nabywca takiego sprzętu nie kupuje go dla walorów dźwiękowych a raczej kolekcjonerskich i musi się takowy znaleźć. Wartość będzie rosła w czasie aczkolwiek bardzo powoli, gdyż tego jest jeszcze dużo.
Prześlij Komentarz
Avatar
@
    Tekst

    Dyskusje