PS5 z tv full hd czy ma sens?

wrz 26. 2021
Witam
Niedługo zostanę posiadaczem PS5 i niestety posiadam na ten moment ponad 5 letni tv Led full hd Samsunga.
Moje pytanie czy grając na tym tv dużo stracę, czy od razu wymieniać tv na 4K?
Aktualizacje społecznościowe

33 Komentarze

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika revolt_7
  Zmiana będzie widoczna, ale ogólnie nie ma sensu spieszyć się z zakupem TV. Lepiej poczekać na coś dobrego z porządną obsługą hdr, hdmi 2.1 itp.
 2. Awatar użytkownika Usunięty500272
  Witam,różnica będzie,ale możesz mieć pewność,że nie będzie chodzić głośno konsola Poza tym,jak chcesz celować w 4k to najlepiej 120 hz,najtańsze egzemplarze są od około 2500 zł.Jeżeli Ci się nie Pali to nie kupuj,albo poczekaj na jakąś wstawkę z tym tv
 3. Awatar użytkownika Usunięty500272
  Sp
  veloce01/10/2021 19:58

  Co ma głośność konsoli do rozdzielczości telewizora?  Spróbuj sobie ustawić wyjście zamiast 2160p na 720p/1080p.Zobaczysz różnice w pracy konsoli,na logikę mniej będzie obciążone APU.Najlepiej to widać na PC,gdzie masz dostęp do temperatur CPU/GPU.Im mniej detali/rozdzielczość tym mniejsze temperatury,a zarazem prędkość wentylatora i jego głośność.
 4. Awatar użytkownika Usunięty500272
  veloce02/10/2021 22:47

  Dalej nie rozumiesz. To, że konsola podaje do telewizora sygnał np. 720p n …Dalej nie rozumiesz. To, że konsola podaje do telewizora sygnał np. 720p nic nie zmienia, bo jeśli dany tytuł jest renderowany wewnętrznie w wyższej np. 1080p to właśnie w takiej rozdzielczości obraz jest liczony przez podzespoły i zapotrzebowanie na moc obliczeniową się nie zmienia. Taka analogia - jak odpalisz film 4k na ekranie FHD, to on wciąż będzie pochłaniał tyle samo zasobów, co odpalony na ekranie 4k. Widzę, że ciężko to pojąć.  Ty dalej nie rozumiesz,gry są tworzone od rozdzielczości 720p.Jeżeli obniżysz rozdzielczość to konsola nie będzie sama podbijać rozdzielczości,bo się komunikuje przez hdmi i ustawia obraz.Dobra,jak będzie 1080p tv,to konsola wrzuci taki obraz na urządzenie odbiorcze.To masz inteligentny system,apu nie będzie działać na 100 %,bo nie ma takiej potrzeby.Z filmem temat jest nie trafiony,bo film będzie i tak wysyłany w rozdzielczości taką jaką masz na telewizorze.To,że masz odtwarzacz 4k to nie oznacza,że tylko taki obraz wypuszcza.A taki co jest zgodny z ustawieniami telewizora.Natomiast to,że odtwarzacz jest 4k blu-ray,to tylko znaczy,że jest w stanie odtwarzać kilku warstwowe płyty blu-ray.Jeżeli taki odtwarzacz wykryje,że odbiornik ma 1080p to do takiej rozdzielczości będzie go rzucać.Jakbyś chciał wiedzieć w hdmi masz kilka interfejsów nie chce mi się wierzyć,żeby twój tv rzucał taki sygnał,jak np: masz hdmi 1.0.Taki slot ma za małą przepustowość na wyższe rozdzielczości itp.Spróbuj sobie na konsoli ustawić 720p i puść jakąkolwiek grę,a potem w 4k.Zobaczysz bardzo dużą różnicę w obrazie plus cichszy wentylator.Idąc takim tokiem rozumowania,jak masz inteligentny fast charge w ładowarce.Ma on wyjścia od 5V-9V.Jeżeli urządzenie jest przystosowane do 5v,to komunikuje się z urządzeniem odbiorczym w celu wyboru odpowiedniego napięcia i prądu zasilania.Ładowarka nie puści np do pada napięcia 9v i prądu 2 amp,bo go uszkodzi.Dlatego masz linie sygnałowe w przewodzie usb data + - i w przewodzie hdmi.Telewizor nie działa tylko w 2160p,ale w kilku innych rozdzielczościach,ale to już zależy od konkretnego modelu. (Edytowano)
 5. Awatar użytkownika Usunięty500272
  veloce03/10/2021 16:12

  Wiedźmin na PS4 fat/slim chodzi w natywnym 1080p, czy sobie wepniesz pod …Wiedźmin na PS4 fat/slim chodzi w natywnym 1080p, czy sobie wepniesz pod 720p czy 2160p, to i tak konsola liczy w 1080p. Na ile jeszcze sposobów mam napisać to samo?  Ta i może jeszcze w magicznych 60 klatkach.Nie liczy tak samo,opisałem ci jak to wszystko działa.Widzę,że jesteś osobą bardzo oporną na wiedzę.Upierałeś się,że nie ma możliwości wymuszenia określonej rozdzielczości,udowodniłem ci,że się mylisz.Póki co nawet nie udowodniłeś swojej tezy,tylko klepiesz dalej to samo.Ciężko się rozmawia z osobą,która nie ma nic do powiedzenia.Tylko mówi,że tak jest i tyle.Powiedziałem ci,żebyś sprawdził sobie jak konsola chodzi w 720p,jak w 2160p zobaczysz różnice w prędkości wentylatora.Nie zrobiłeś tego,widać gołym okiem jak grasz w wiedźmina wchodzisz w inne lokacje gra ma minimalne przycięcie,które zmienia rozdzielczość gry.Świetnie to widać w cyberpunk,przy wjazdach na lokacje miejskie i wyjazdach z nich. (Edytowano)
 6. Awatar użytkownika wadam
  Jak bedziesz mogl to wymienisz. Jak cie nie stac to nie. To nie jest roznica „pierwszej potrzeby” ze bez tego nie mozna zyc
 7. Awatar użytkownika bar1004
  Usunięty50027202/10/2021 22:03

  Ty nie masz pojęcia,jak to działa.gry są projektowane od 720p do 2160p.Nie …Ty nie masz pojęcia,jak to działa.gry są projektowane od 720p do 2160p.Nie wiem skąd ci się wzięło to 4k,ale to jest najwyższa oferowana rozdzielczość przez konsolę.Gry choćby takie,jak wiedźmin spadają na ps4 zwykłym do 720p... Jest to rozdzielczość HD.Nie da się ustawić rozdzielczości 240p w konsoli ps4/PS5,nie ma nawet możliwości podpięcia pod takie Tv.No chyba,że będziesz kombinować z przejściówkami i twoja konsola będzie wysyłać obraz 2160p do starego CRT'ka Tak,jak pokazałem da się podstawić taką rozdzielczość,konsola komunikuje się za pomocą hdmi z TV i ustala jaką ma rozdziałkę puścić do Tv.Masz nawet na necie filmik,jak ludzie podpinają do takiego telewizora PS5.Dla mnie jest to trochę dziwne,ale jeżeli ktoś chce najnowsze gry ogrywać na tym,to już jego sprawa.[Obrazek] [Obrazek] [Obrazek] [Obrazek] [Obrazek] [Obrazek]


  Konsola cały czas renderuje w rozdzielczości natywnej do gry, poza niektórymi grami które pozwalają na wybór między wydajnością/jakością nie ma możliwości zmiany tej rozdzielczości, to co sobie ustawiasz w ustawieniach konsoli to rodzielczość wyjścia nie renderowania czyli prescaler, który tylko skaluje obraz żeby wymusić poprawne obraz na wyświetlaczach ze słabej jakości albo bez scalera.
  BTW 2160p to właśnie jest 4K. (Edytowano)
 8. Awatar użytkownika veloce
  Usunięty50027203/10/2021 16:19

  Ta i może jeszcze w magicznych 60 klatkach.Nie liczy tak samo,opisałem ci j …Ta i może jeszcze w magicznych 60 klatkach.Nie liczy tak samo,opisałem ci jak to wszystko działa.Widzę,że jesteś osobą bardzo oporną na wiedzę.Upierałeś się,że nie ma możliwości wymuszenia określonej rozdzielczości,udowodniłem ci,że się mylisz.Póki co nawet nie udowodniłeś swojej tezy,tylko klepiesz dalej to samo.Ciężko się rozmawia z osobą,która nie ma nic do powiedzenia.Tylko mówi,że tak jest i tyle.Powiedziałem ci,żebyś sprawdził sobie jak konsola chodzi w 720p,jak w 2160p zobaczysz różnice w prędkości wentylatora.Nie zrobiłeś tego,widać gołym okiem jak grasz w wiedźmina wchodzisz w inne lokacje gra ma minimalne przycięcie,które zmienia rozdzielczość gry.Świetnie to widać w cyberpunk,przy wjazdach na lokacje miejskie i wyjazdach z nich.


  Ciężko rozmawia się z osobą, która nie rozróżnia tak elementarnych pojęć jak rozdzielczość wyświetlania i rozdzielczość renderowania, a Ty jesteś taką osobą. Jak na razie jedyne co udowodniłeś, to że jeśli ustawisz rozdzielczość wyświetlania na daną wartość, to w takiej się wyświetli - zaiste odkrycie godne nobla. Pokaż mi wiarygodne źródło, które twierdzi, że Wiedźmin 3 działa na PS4 w rozdzielczości mniejszej, niż 1080p. I jeszcze ten przykład Switcha, gdzie każda gra jest przygotowana w dwóch wersjach - dla docka i konsoli przenośnej, co to ma wspólnego ze stacjonarkami lol. Przycinanie Cyberpunka na past-genach, to wina zbyt małej przepustowości tychże, a nie dynamicznej rozdzielczości: arstechnica.com/gam…ms/
 9. Awatar użytkownika joruss
  veloce04/10/2021 13:16

  Nie, nie jest chybione, to doskonała analogia. Jeśli aplikacja jest z …Nie, nie jest chybione, to doskonała analogia. Jeśli aplikacja jest zaprogramowana że ma renderować w danej rozdzielczości, to będzie to robić niezależnie od wyświetlacza, tak samo jak w przypadku video. Z logiki Twojej i przedmówcy wynika, że jak odłączymy telewizor, to konsola będzie miała najniższe temperatury, bo przecież wtedy nic nie wyświetla


  O nie, prosze mnie nie wrzucac do jednego worka z kolega Ciastkiem! :P
  Szkoda ze sie poddajesz. Ale dzieki! Zapewniliscie mi kilka dni rozrywki.
 10. Awatar użytkownika veloce
  Usunięty50027226/09/2021 12:08

  Witam,różnica będzie,ale możesz mieć pewność,że nie będzie chodzić głośno k …Witam,różnica będzie,ale możesz mieć pewność,że nie będzie chodzić głośno konsola


  Co ma głośność konsoli do rozdzielczości telewizora?
 11. Awatar użytkownika veloce
  Usunięty50027202/10/2021 13:21

  Sp Spróbuj sobie ustawić wyjście zamiast 2160p na 720p/1080p.Zobaczysz ró …Sp Spróbuj sobie ustawić wyjście zamiast 2160p na 720p/1080p.Zobaczysz różnice w pracy konsoli,na logikę mniej będzie obciążone APU.Najlepiej to widać na PC,gdzie masz dostęp do temperatur CPU/GPU.Im mniej detali/rozdzielczość tym mniejsze temperatury,a zarazem prędkość wentylatora i jego głośność.


  To, że zmienisz sobie rozdzielczość wyświetlania nie spowoduje, że zmieni się rozdzielczość renderowania. Jak gra ma tylko tryb 4k, to będzie w 4k renderowana nawet na wyświetlaczu 720p.
 12. Awatar użytkownika Usunięty500272
  veloce02/10/2021 17:04

  To, że zmienisz sobie rozdzielczość wyświetlania nie spowoduje, że zmieni s …To, że zmienisz sobie rozdzielczość wyświetlania nie spowoduje, że zmieni się rozdzielczość renderowania. Jak gra ma tylko tryb 4k, to będzie w 4k renderowana nawet na wyświetlaczu 720p.  I co z tego,że detale zostaną skoro dalej jest ten tv 1080p ? Sprawdź sobie na konsoli i zobaczysz.Bawiłem się tak na ps4 pro i jest różnica na 720p/1080p,jak ustawisz sztywno w ustawieniach wyjścia video.Konsola ustawia ustawienia wyjścia do takiego,jakie są w TV.Możesz sobie to sprawdzić na telewizorze w statusie,albo w wyżej wymienionych ustawieniach konsolki. (Edytowano)
 13. Awatar użytkownika veloce
  Usunięty50027202/10/2021 18:14

  I co z tego,że detale zostaną skoro dalej jest ten tv 1080p ? Sprawdź so …I co z tego,że detale zostaną skoro dalej jest ten tv 1080p ? Sprawdź sobie na konsoli i zobaczysz.Bawiłem się tak na ps4 pro i jest różnica na 720p/1080p,jak ustawisz sztywno w ustawieniach wyjścia video.Konsola ustawia ustawienia wyjścia do takiego,jakie są w TV.Możesz sobie to sprawdzić na telewizorze w statusie,albo w wyżej wymienionych ustawieniach konsolki.


  Nie, nie możesz sobie sprawdzić rozdzielczości renderowania w telewizorze, ona się nigdy nie zmieni choćbyś ustawił wyjście na 240p XD. Jeśli gra nie ma trybu renderowania w niższej, to zawsze będzie renderować w natywnej. Nie masz pojęcia jak to wszystko działa.
 14. Awatar użytkownika Usunięty500272
  veloce02/10/2021 20:24

  Nie, nie możesz sobie sprawdzić rozdzielczości renderowania w telewizorze, …Nie, nie możesz sobie sprawdzić rozdzielczości renderowania w telewizorze, ona się nigdy nie zmieni choćbyś ustawił wyjście na 240p XD. Jeśli gra nie ma trybu renderowania w niższej, to zawsze będzie renderować w natywnej. Nie masz pojęcia jak to wszystko działa.  Ty nie masz pojęcia,jak to działa.gry są projektowane od 720p do 2160p.Nie wiem skąd ci się wzięło to 4k,ale to jest najwyższa oferowana rozdzielczość przez konsolę.Gry choćby takie,jak wiedźmin spadają na ps4 zwykłym do 720p... Jest to rozdzielczość HD.Nie da się ustawić rozdzielczości 240p w konsoli ps4/PS5,nie ma nawet możliwości podpięcia pod takie Tv.No chyba,że będziesz kombinować z przejściówkami i twoja konsola będzie wysyłać obraz 2160p do starego CRT'ka
  Tak,jak pokazałem da się podstawić taką rozdzielczość,konsola komunikuje się za pomocą hdmi z TV i ustala jaką ma rozdziałkę puścić do Tv.Masz nawet na necie filmik,jak ludzie podpinają do takiego telewizora PS5.Dla mnie jest to trochę dziwne,ale jeżeli ktoś chce najnowsze gry ogrywać na tym,to już jego sprawa.


  7951283_1.jpg
  7951283_1.jpg
  7951283_1.jpg  7951283_1.jpg

  7951283-FOZUN.jpg
  7951283-bV69H.jpg (Edytowano)
 15. Awatar użytkownika veloce
  Dalej nie rozumiesz. To, że konsola podaje do telewizora sygnał np. 720p nic nie zmienia, bo jeśli dany tytuł jest renderowany wewnętrznie w wyższej np. 1080p to właśnie w takiej rozdzielczości obraz jest liczony przez podzespoły i zapotrzebowanie na moc obliczeniową się nie zmienia. Taka analogia - jak odpalisz film 4k na ekranie FHD, to on wciąż będzie pochłaniał tyle samo zasobów, co odpalony na ekranie 4k. Widzę, że ciężko to pojąć.
 16. Awatar użytkownika Usunięty500272
  veloce03/10/2021 14:32

  Nie, nie są.  Przykład ps4 fat/slim.Większość gier nie chodzi w tym 1080p choćby wiedźmin,czy cyberpunk.Konsola lawiruje rozdzielczością,aby dostarczyć ci rozgrywkę na grywalnym poziomie.Popatrz na nintendo switch,720p w trybie mobilnym a 1080p masz na docku Przykłady można byłoby mnożyć,nie każdy posiada najnowszy telewizor 4k 120 hz,do dzisiaj są ludzie co grają na starym hd ready.Dlatego twórcy tworzą można powiedzieć gry na każdą rozdzielczość hd.Czyli dosłownie mówiąc dla każdego.Stąd masz 720p w konsolach,jako minimum rozdzielczości hd
 17. Awatar użytkownika veloce
  Wiedźmin na PS4 fat/slim chodzi w natywnym 1080p, czy sobie wepniesz pod 720p czy 2160p, to i tak konsola liczy w 1080p. Na ile jeszcze sposobów mam napisać to samo?
 18. Awatar użytkownika Przemyslaw_Zoltowski
  To zależy w jakiej odległości siedzisz od telewizora, gdyż wraz ze wzrostem odległości spada ilość detali/pikseli jakie jesteśmy w stanie rozróżnić. Są na necie przeliczniki/kalkulatory rozmiarów ekranu, a odległość i rozdzielczość.
  Wielu ludzi rzuca się na 4K z np. 55cali, a potem się okazuje, że oglądają z 5m, gdzie tracą wszystkie detale i by nie rozróżnili obrazu względem 1080.

  Pomijając nawet powyższe, to przeskok z FullHD na 4k nie jest czymś niewiarygodnym, że nagle obraz będzie zupełnie inny, po prostu będzie bardziej ostry/detaliczny. Moim zdaniem nie ma sensu na siłę kupować TV 4k tylko ze względu na konsole.
 19. Awatar użytkownika krzysiek.ok
  Autor
  Przemyslaw_Zoltowski03/10/2021 18:28

  To zależy w jakiej odległości siedzisz od telewizora, gdyż wraz ze wzr …To zależy w jakiej odległości siedzisz od telewizora, gdyż wraz ze wzrostem odległości spada ilość detali/pikseli jakie jesteśmy w stanie rozróżnić. Są na necie przeliczniki/kalkulatory rozmiarów ekranu, a odległość i rozdzielczość.Wielu ludzi rzuca się na 4K z np. 55cali, a potem się okazuje, że oglądają z 5m, gdzie tracą wszystkie detale i by nie rozróżnili obrazu względem 1080.Pomijając nawet powyższe, to przeskok z FullHD na 4k nie jest czymś niewiarygodnym, że nagle obraz będzie zupełnie inny, po prostu będzie bardziej ostry/detaliczny. Moim zdaniem nie ma sensu na siłę kupować TV 4k tylko ze względu na konsole.


  Nie tylko pod konsole ale tez Netflix.
  Siedzę około 2,5-3 m od tv i obecnie mam 48” bez HDR itp.
  Jeżeli miałbym brać coś nowego to około 55-65”.
Awatar użytkownika