Praca - okres wypowiedzenia

9
lis 15.
Witam. Jak podchodzicie do takiej sytuacji, nowy pracodawca chce Was zatrudnić pod warunkiem, że nie będzie czekać dłużej niż miesiąc na Was. Z obecnym pracodawca wiąże Was umowa trzymiesięczna. Istnieje ryzyko, że obecny pracodawca po rozmowie nie zgodzi się na krótszy czas wypowiedzenia, a nowy pracodawca nie będzie chciał zaczekać. Wówczas pozostaje pracować dalej u obecnego pracodawcy, który zostaje z informacją, że zamierzacie/zamierzaliscie go opuścić. Widzicie wady takiego stanu rzeczy, czy decydowalibyście się na negocjowanie krótszego wypowiedzenia dopiero gdy nowy pracodawca zadeklaruje, że w przypadku gdy nie uda się wcześniej do niego przejść będzie gotowy zaczekać na Was pełen okres wypowiedzenia.
Aktualizacje społecznościowe
Różne
9 Komentarzy
Porozumienie stron - idziesz do aktualnego szefa i mówisz jak jest. Jak jest normalny to cie puszcza wcześniej (albo proponuje coś lepszego) a jak "przepisowy" to mówisz "oczywiście szefie" a następnego dnia już jesteś w nowej pracy a o tej zapominasz.
Edytowane przez: "DarekD" lis 15.
No tylko, że w przypadku gdy nie zachowasz okresu wypowiedzenia, pprzucisz pracę to dostajesz dyscyplinarke.
Ja nigdy nie doprowadziłem do takiej sytuacji - zawsze kończyło się porozumieniem stron lub jak ostatnio podwyżką ale nie przypominam sobie w czterech poprzednich firmach dyscyplinarki a porzucenia pracy bywały i bywają. Brak odprawy i dni na poszukiwanie pracy to tak. Ja zawsze wolałem się dogadać - z niewolnika nie ma pracownika. Rozmowa Cie nie kosztuje.
Porzucenie pracy bez żadnych konsekwencji w ramach poprawy warunków finansowych
Le3o16/11/2019 01:48

Porzucenie pracy bez żadnych konsekwencji w ramach poprawy warunków f …Porzucenie pracy bez żadnych konsekwencji w ramach poprawy warunków finansowych


To jest jakiś artykuł?
SirNiedźwiedź16/11/2019 05:15

To jest jakiś artykuł?


Nie ma artykułu. Bo takie cos nie instnieje w kodeksie pracy
Edytowane przez: "pusty" lis 16.
pytanie czy w umowie albo w regulaminie nie masz żadnych kar finansowych za porzucenie pracy / niestawienie się w pracy.
I czy nowa praca jest na tyle pewna i długoterminowa, że możesz ryzykować dyscyplinarkę w bieżącej.
pusty16/11/2019 12:34

Nie ma artykułu. Bo takie cos nie instnieje w kodeksie pracy


Rozumiem. Brzmiało jakby kolega coś wiedział
Remigio16/11/2019 13:29

pytanie czy w umowie albo w regulaminie nie masz żadnych kar finansowych …pytanie czy w umowie albo w regulaminie nie masz żadnych kar finansowych za porzucenie pracy / niestawienie się w pracy.I czy nowa praca jest na tyle pewna i długoterminowa, że możesz ryzykować dyscyplinarkę w bieżącej.


A czy takie zapisy w umowie są zgodne z prawem?
Prześlij Komentarz
Avatar
@
    Tekst

    Dyskusje