Poradnik dot. zakupów na firmę w Amazon

lis 24. 2020
Szanowni Pepperowicze!

Bardzo często pojawiają się pytania o odliczenie VAT przy zakupach na amazon. Stworzyłem taki oto poradnik na podstawie własnych doświadczeń i sugestii różnych osób. Proponuję go linkować przy wystawianiu ofert z amazon. Wszelkie sugestie dot. korekt chętnie przyjmę.

Jest to pokłosie tej dyskusji: pepper.pl/com…119

Wstępniak:
Poradnik ma na celu raz na zawsze wyjaśnić zawiłości związane z rozliczaniem podatku VAT przy zakupach w Amazon na firmę.
(BONUS: Poniżej przykłady faktur dla punktów 3 a) i b) - to dużo wyjaśnia!!!)

Założenie główne: zakupu w przedmiotu o wartości 116EUR w amazon.DE (czyli w Niemczech, gdzie VAT jest aktualnie 16%). Możliwości:

1. Konto prywatne - 116EUR brutto, płacisz 123EUR brutto. Wynika to z różnicy w wysokości podatku VAT w DE vs PL (16% vs 23%).

2. Konto prywatne z wpisanym polskim NIP. Tu podobno jest błąd 116 brutto, a konwertuje na netto i dolicza 23% - płacisz ok 142EUR.
Szczerze, to ja nawet nie wiem jak to zrobić, bo mi po wpisaniu NIP EU konto przeszło na wersję biznes.
Prywatne przypuszczenie: Wg mnie to są problemy osób, które kupowały od firm nie oferujących WNT, ale mogę się mylić. Chętnie poznam przykłady.

3. Konto biznes (z NIP EU) (ważne - przeczytać wymaganie dodatkowe poniżej):
a) wysyłka z Polski - 116EUR, płacisz 123EUR brutto, przychodzi faktura 23%, z kwotą VAT w PLN, rozliczasz normalnie.
b) wysyłka z DE - 116EUR, płacisz 100EUR, przychodzi faktura 0%, rozliczasz WNT - czyli generalnie też normalnie, całość w koszty (ale płacisz od razu mniej, bo bez VAT). Można oczywiście zamówić z innych krajów - będzie odjęta inna wysokość VAT, np. ES to 22%.

WYMAGANIE dodatkowe dla zakupów na konto biznes: sprzedawca to Amazon lub firma oferująca płatności netto (bo nie wiemy, skąd będzie wysyłka). Nie pierwszy lepszy pośrednik. Musi być jasno napisane, że faktura jest możliwa do pobrania oraz cena wyświetla się bez VAT. Bez tego może pojawić się problem/błąd "brutto + VAT".

HINTY:
* Amazon posiada zabezpieczenie przed zakupami od firm, które nie oferują poprawnego rozliczenia. Można to skonfigurować klikając: Konto->Zarządzanie biznesem->Zasady zakupu i zatwierdzania (w sekcji Zasady dot. zakupów)->Dodaj politykę->Zablokuj produkty bez Faktury VAT do pobrania->Zapisz.
* przy wysyłkach z innych krajów inny VAT. Najbardziej opłaca się z ES (najmniejsza różnica, najlepsza kwota netto), ale często nie da się wysłać do Polski.
* Nie ważne z jakiego kraju jest wysyłka i czy będzie VAT 0 czy VAT 23, w finalnym rozrachunku finansowo wyjdzie na to samo

BONUS - Przykłady faktur:

3 a) Zakup w DE, wysyłka z Polski. Płatność w wartości brutto (vat 23% naliczany od wartości netto widocznej przy zakupie). Na czerwono zaznaczone: polski nr NIP Amazon, polska stawka podatku VAT 23%, wartość podatku VAT wyrażona w PLN. Jest to totalny "must have", aby poprawnie rozliczyć fakturę i odliczyć VAT

326722.jpg
3 b) Zakup w DE, wysyłka z ES. Faktura VAT na 0% (tzw. WNT), płatność w wysokości netto, obowiązek rozliczenia faktury.

326722.jpg
EPILOG:
Generalnie już wiele rzeczy kupiłem na koncie biznes. Telefony w ES, rzutnik w DE i spożywkę w IT - zawsze wszystko się finalnie zgadzało. Trzeba to tylko robić z głową i kupować od amazon bezpośrednio lub u sprawdzonych dostawców (trochę jak na allegro, są porządni sprzedawcy i tacy, od których kupuje się na własne ryzyko).

Jeszcze jest czasami tak, że robią blokadę na karcie w kwocie 116EUR, ale finalna opłata zawsze jest w momencie wysyłki. Nie wiem czemu, ale nie każdy bank ogarnia zmianę blokady na płatność, więc czasami wisi mi i blokada i płatność. Konto musi być na to gotowe (zasilone odpowiednio). Oczywiście blokada po jakimś tygodniu spada i kasa wraca, ale można się zdziwić.

Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałem co i jak. Przydałoby to się wbić jako jakiś poradnik przy zakupach na amazon, bo to pytanie pojawia się w kółko. Tak samo jak pytania odnośnie gwarancji - ta jest bezkonkurencyjna, wolałbym chyba dopłacić kilka złoty więcej w amazon niż bujać się z lokalnym serwisem (uwaga! dotyczy tylko rzeczy sprzedawanych bezpośrednio przez amazon, bez pośredników - Ci mogą mieć inne warunki)
Aktualizacje społecznościowe
Dyskusje

28 Komentarzy