WAKACJE Ochrona oczu UV kategorie filtrów. Okulary przeciwsłoneczne Kategoria FILTRy

lip 1. 2022
Ochrona UV i kategorie filtrów, co to właściwie jest?Wytyczne UE zobowiązują producentów okularów przeciwsłonecznych od 1995 r. Do zabezpieczania soczewek okularów przeciwsłonecznych przed promieniowaniem UV (UVA + UVB) (UV 400). Okulary te są oznaczone symbolem „CE”, po którym następuje ich wskaźnik ochrony, czyli liczba od 0 do 4. Ten wskaźnik ochrony określa stopień ochrony zapewniany nie tylko przez filtry soczewek okularowych, ale także jakość materiału, z którego zostały wykonane. Oczywiście kategoria filtrów nie ma nic wspólnego z kremami do opalania lub innymi produktami do opalania, które chronią skórę przed oparzeniami słonecznymi.

Co to są kategorie filtrów UV?Optymalne widzenie dzięki ochronie przeciwodblaskowej:

kategoria filtra
przydatność1Odpowiedni na pochmurne dni2Odpowiednia na letnie dni w klimacie brytyjskim3Odpowiedni na śniegu, w górach i na morzu w południowej Europie4Odpowiednia na wysokie góry i lodowce. Nie nosić podczas jazdy!

550266_1.jpgOchrona UV i kategorie filtrów dla okularów przeciwsłonecznych i okularów

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 0Kategoria 0 filtrów przeciwsłonecznych ledwo chroni przed odblaskami, a stopień ochrony wynosi od 0% do 19%, czyli tylko około 20% światła jest pochłaniane. Filtrowanie niebezpiecznych promieni UV A i UV-B jest zbyt słabe, aby zapewnić skuteczną ochronę. Nie nosić tych okularów przeciwsłonecznych przy silnym nasłonecznieniu ani w letnim słońcu. Te typy okularów przeciwsłonecznych są ogólnie uważane za wygodne okulary przeciwsłoneczne lub estetyczne dodatki modowe. Tego typu okulary są optymalne w pomieszczeniach lub przy słabym nasłonecznieniu. Idealnie sprawdza się również w biurze.Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 1Tego typu okulary rozpoznasz po ich jasnym odcieniu, zwykle szarym lub różowo-fioletowym. Indeks 1 chroni oczy przy słabym nasłonecznieniu lub w pochmurne dni. Procentowa ochrona wynosi od 20% do 57%, co odpowiada szarej pogodzie lub zimowemu niebu. Uważaj na klasę 1, unikaj ekspozycji na słońce.Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 2Okulary przeciwsłoneczne o wskaźniku ochrony 2 są idealne na wiosnę i przy średnim słońcu bez zbytniego natężenia. Okulary pochłaniają od 57% do 82% promieni słonecznych. Są odpowiednie przy słabym nasłonecznieniu.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 3Indeks 3 ma bardzo zadowalającą ochronę. Dzięki procentowej ochronie od 82% do 92%, te okulary przeciwsłoneczne klasy 3 mogą być używane na morzu lub w górach w jasnym słońcu. Okulary Index 3 mają również tę zaletę, że blokują 100% promieni ultrafioletowych słońca

Jeśli szukasz 100% ochrony przed promieniowaniem UV, a także doskonałej ochrony przed oślepianiem, polecamy okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją z filtrem kategorii 3.


Która kategoria filtrów UV jest dla mnie najlepsza?

• Stopień ochrony i filtr UV
• Intensywność zabarwienia okularów (niezależnie od współczynnika ochrony)
• Jakość użytego materiału

Często uważa się, że okulary przeciwsłoneczne z ciemniejszymi soczewkami lepiej filtrują światło UV niż jaśniejsze okulary. Nie jest to prawdą, ponieważ kolor soczewek okularów przeciwsłonecznych nie wskazuje na filtrowanie światła słonecznego. Ciemne okulary zmniejszają odblaski, ale nie chronią lepiej przed promieniowaniem UV. Jakość i materiał, z którego wykonane są soczewki oraz zastosowana powłoka, są ważnym czynnikiem przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Na przykład poliwęglan, który jest powszechnie stosowany przez producentów okularów, w naturalny sposób blokuje promienie UV.

W ten sposób przezroczyste okulary mogą mieć współczynnik ochrony 4 i blokować ponad 92% promieniowania świetlnego, pochłaniając 100% promieni UV.


Dlaczego?
Bo kupiłem okulary, mam ich już chyba z 10szt a widzę że tylko 3szt mają jakieś cechy/dane na sobie a nie tylko CE lub UV 100% czy coś podobnego.


Źródło
Aktualizacje społecznościowe
Dyskusje

0 Komentarzy