Niestety, ta dyskusja już wygasła
Zakończono

Nemesis: Lockdown - gra planszowa / Kickstarter

maj 28. 2020
Na Kickstarterze ruszyła zbiórka pieniędzy na wydanie superprodukcji autorstwa Adama Kwapińskiego i wrocławskiej firmy Awaken Realms.


267558.jpg
Nemesis: Lockdown to zaawansowana gra planszowa dla 1 do 5 graczy. Akcja osadzona jest w marsjańskiej bazie, którą próbują opanować wrogo nastawione, obce istoty. Gracze wcielają się w członków załogi tej bazy - ich zadaniem jest przeżyć oraz wypełnić sekretne, indywidualne cele. Nemesis: Lockdown należy do gatunku gier półkooperacyjnych współpraca między graczami jest absolutnie niezbędna, ale na końcu partii zostanie wskazany zwycięzca.

267558.jpg
Nemesis: Lockdown to samodzielne rozszerzenie i zarazem kontynuacja wydanej w 2018 roku planszówki Nemesis. Jej wydarzenia rozgrywały się na pokładzie statku kosmicznego o tej właśnie nazwie. Obie gry pełnymi garściami czerpią z klasyków gatunku science-fiction, z których najważniejsze są oczywiście filmy o Obcym. Nemesis to praktycznie Alien(s) na planszy, ale bez licencji filmowej.
W skrócie: horror i walka o przetrwanie.

Celem podstawowym tej kampanii jest rzecz jasna ufundowanie Nemesis: Lockdown.
Nabywcy pakietu Nemesis: Lockdown oprócz rzeczonej gry otrzymają wszystkie dodatkowe elementy odblokowane w trakcie zbiórki (tzw. stretch goals - SG). Będzie to wydanie na bogato: duża plansza, mnóstwo kart i żetonów, plastikowe figurki bohaterów i obcych itd.
Cena pakietu: 95 £

SG Nemesis Lockdown odblokowane w trakcie kampanii:
Dzień 1: Dodatkowa postać - ksenobiolog, 3 karty wydarzeń, 9 kart obrażeń, 12 dwuczęściowych plastikowych żetonów drzwi.267558.jpg
Dzięki tej zbiórce można też zamówić Core Box Bundle tj. podstawowe Nemesis + jego SG, którymi są:
 • rozszerzenie Pokłosie (na statek przybywa ekspedycja ratunkowa: nowi bohaterowie i nowe tryby rozgrywki),
 • rozszerzenie Koszmary (rasa obcych inspirowana mitologią Cthulhu).
Cena pakietu: 105 £
Właściciele podstawowego Nemesis, którzy chcieliby zamówić coś, co w poprzedniej zbiórce pominęli, teraz będą mogli to uczynić. Dodatki (Add-ons) to:
 • rozszerzenie Karnomorfy (rasa obcych inspirowana Dead Space): 37 £
 • medyczka (dodatkowa grywalna postać): 8 £
 • Nieznane historie, tom 1 (kampania kooperacyjna w formie komiksu): 6,5 £
 • Nieznane historie, tom 2 (zbiór misji półkooperacyjnych): 6,5 £
 • Pokłosie: 23 £
 • Koszmary: 31 £
Dla kolekcjonerów są też do nabycia plastikowe elementy zastępujące niektóre żetony, nowe figurki bossów, artbook i mata (alternatywa dla planszy).Pakiet Lockdown Gameplay All In, zawiera:
 • Nemesis: Lockdown i jego SG,
 • dodatki: Pokłosie, Koszmary, Karnomorfy,
 • medyczkę.
Cena pakietu: 185 £.Najdroższy pakiet to Nemesis Gameplay All In, czyli:
 • Nemesis podstawowe,
 • dodatki: Pokłosie, Koszmary, Karnomorfy,
 • oba tomy "Nieznanych historii"
 • Nemesis: Lockdown i jego SG.
Cena pakietu: 245 £

Warto dodać, że obcych i bohaterów Nemesis (zarówno z podstawki, jak i rozszerzeń) będzie można użyć z powodzeniem w Nemesis: Lockdown.
Dwie ważne uwagi dotyczące wersji językowych:

1. Podstawowy Nemesis jest dostępny na Kickstarterze WYŁĄCZNIE w angielskiej wersji językowej. Dlaczego polskiej brak? Bo wydanie wersji PL w naszym kraju przejęło wydawnictwo Rebel. To ono zajmuje się dodrukiem polskiej wersji Nemesis. W sklepach pojawi się ona w IV kwartale br., ale przedsprzedaż już trwa! Ile egzemplarzy zostanie dodrukowanych? Nie wiadomo, dlatego poważnie zainteresowanym radzę nie zwlekać. Natomiast na Kickstarterze będą dostępne polskie dodatki do podstawki Nemesis (nie są i nie będą sprzedawane przez Rebel),

2. Nemesis: Lockdown zostanie wydany po polsku.
Istotne kwestie związane z Kickstarterem dla nowych wspieraczy i nie tylko:

1. zakładając konto na KS, należy podać nr karty płatniczej,

2. wsparcie zbiórki na Kickstarterze nie oznacza natychmiastowej płatności - ta jest dokonywana dopiero PO zakończeniu zbiórki. Póki ona trwa, można zrezygnować ze wsparcia bez żadnego problemu,

3. zazwyczaj w ciągu pierwszej doby osoby wspierające otrzymywały jakiś gratis (w 2018 roku była to dodatkowa postać). Tym razem wydawca z tego zrezygnował.

4. tańszą opcją są zawsze zamówienia zbiorowe (sześciopaki). Wychodzi 60 zł mniej za jedno pudełko Lockdown. Wystarczy zebrać chętnych. Jeśli Lockdown trafi do sklepów (co w tej chwili jest wątpliwe), będzie kosztował więcej. DUŻO więcej.

5. kolejne SG są ujawniane średnio co 2 dni - osoby, które zadeklarowały przynajmniej 1 £, będą automatycznie otrzymywać aktualizacje e-mailem. Oczywiście są one też widoczne na stronie kampanii na Kickstarterze,

6. po 3 miesiącach od zakończenia zbiórki wydawca udostępni menadżer zamówień (tzw. pledge manager - PM) - stronę, na której po zalogowaniu będzie można wybrać interesujące nas elementy. PM wyświetla, jaką kwotą nasze konto jest doładowane. Jeśli w czasie zbiórki "załadowaliśmy" za mało, będzie można dopłacić w PM, aby kupić to, co chcemy. Tam też opłaca się koszty wysyłki i wybiera interesującą nas wersję językową,

7. w pierwszej kolejności drukowana i rozsyłana jest angielska wersja (bo to na nią jest największy popyt), a dopiero później pozostałe języki,

8. pierwsza fala, zawierająca podstawkę Nemesis i jego dodatki, zostanie rozesłana w lutym 2021 roku. Druga fala wysyłek jest przewidziana na wrzesień. Wersje językowe inne niż angielska – 3-4 miesiące później. Mogą zdarzyć się - i najczęściej zdarzają się - poślizgi.


Pozdrawiam!
Aktualizacje społecznościowe
Różne

46 Komentarzy

sortowanie:
Avatar
 1. Avatar
  Anonymous User
  Fajnie, ale minus bo to nie jest okazja.
 2. Avatar
  Warto dopisać, że po zakupie czekasz 2-3 lata na grę,, a w przypadku gier AR opóźnienia są duże . I że wydawnictwo może paść i nic nie dostaniesz.
 3. Avatar
  Anonymous User
  @Rombo_ fajnie, ale jakie to ma znaczenie? To nadal nie jest okazja tylko crowdfunding.
  @Vojtas nie kumplu, to nie jest okazja. Sam jestem fanem planszówek i nierzadko wspieram akcje crowdfundingowe, ale one nie są okazjami. Gra może być dobra, może być niewypałem, jej cena może wzrosnąć, może spaść. Mimo wszystko to jest kupowanie kota w worku, a nie okazja!
 4. Avatar
  rock7928/05/2020 21:45

  Masakra. Gdzie jest granica cen za planszówki.


  To już nie są planszówki, to produkty premium , czujesz ból jak płacisz i strach jak grasz (żeby nie zniszczyć). Też zastanawiam się dokąd to zmierza.
 5. Avatar
  Czyżby dał to ktoś z wydawnictwa? Pepper zasięgi ma duże
 6. Avatar
  Jakiego typu to okazja? Gra słaba sama w sobie. Od kiedy Kickstarter to miejsce okazyjnych ofert?
 7. Avatar
  Masakra. Gdzie jest granica cen za planszówki.
 8. Avatar
  Anonymous User
  Vojtas28/05/2020 22:10

  @Cinkito Choćby na podstawie ostatniej zbiórki Nemesis?


  Ale to jest gówno argument, wybacz. To że Nemesis okazało się sukcesem nie oznacza, że dodatek będzie dobry. Bethesda też kiedyś robiła dobre gry. Czy Activision czy wiele innych studiów gier. To że produkt A danej firmy jest dobry, nie oznacza z automatu, że produkt B też będzie. Zapewne tak będzie i tego życzę AR, ale nadal to nie jest okazja na Peppera!
  I poszło (słusznie) do dyskusji i tutaj niech sobie leży. (Edytowano)
 9. Avatar
  Vojtas28/05/2020 22:25

  @Cinkito Spokojnie, to jest tylko propozycja. Rany, nie spodziewałem …@Cinkito Spokojnie, to jest tylko propozycja. Rany, nie spodziewałem się, że wywołam takie zgorszenie.Wydawca mówi, że to dodatek, ale to jest tak naprawdę sequel. Można sobie wyrobić jakieś tam pobieżne zdanie, oglądając gameplay na YT. Tak czy siak można wesprzeć jednym funtem, aby załapać się na darmowy bonus, a potem przyglądać się, co AR jeszcze zaproponuje. Ten jeden funt można bez problemu odzyskać przed końcem zbiórki.


  Czyli ta gra będzie lepsza niż Terraformacja Marsa, Scythe i Cywilizacja razem wzięte. Nie wiem co by mnie skłoniło żeby dać tyle kasy za tę grę. Lubię planszówki, jednak od fanatyków stronię, a frajerem nabijającym innym kabzę za produkt mocno przewartościowany nie jestem.
 10. Avatar
  Spodziewaj się zimy
 11. Avatar
  Autor
  To jest okazja. Wiele osób, miłośników planszówek, pluje sobie w brodę, że nie wsparło KS dwa lata temu, gdy zbierano kasę na Nemesis. Dzisiaj edycja PL osiąga konkretne ceny np. na Allegro.
 12. Avatar
  Czy jest gdzieś napisane, że ta gra będzie kosztowała np 600zl jak już będzie w normalnej sprzedaży? Jeśli nie to nie rozumiem istnienia tej wstawki skoro okazji nie zawiera.
 13. Avatar
  Anonymous User
  Vojtas28/05/2020 21:57

  To nie jest w ogóle kupowanie. KS to nie sklep. Masz rację, w tym, że jest …To nie jest w ogóle kupowanie. KS to nie sklep. Masz rację, w tym, że jest to niepewne, ale... Nawet jeśli kupujesz jakiś droższy sprzęt w sklepie, nie możesz być pewien, czy, pomimo dobrych recenzji, towar spełni Twoje oczekiwania. Tak czy siak jeśli ktoś się rozmyśli w międzyczasie, to będzie mógł grę sprzedać online i źle na tym nie wyjdzie. Ale OK, masz prawo do swojego zdania, nie zamierzam Cię przekonywać, że warto wchodzić w grę ze sprawdzoną mechaniką.


  Ale dyskusja nie dotyczy tego czy ta gra jest dobra czy nie. Jak gra nie ma wyceny w sklepach detalicznych to jak ocenić czy to okazja? Równie dobrze po premierze może być dostępna za 400 zł i jaki wtedy będzie sens zamrażania pieniędzy na 2-3 lata? To co wrzuciłeś mija się z celem tego portalu.
 14. Avatar
  Autor
  KrzysztofPod28/05/2020 23:12

  To rzeczywiście cena była atrakcyjna. Teraz w Polsce to gdzieś cena za …To rzeczywiście cena była atrakcyjna. Teraz w Polsce to gdzieś cena zaczyna się od 450zl i nie wiem czy przypadkiem nie za samą podstawkę.


  Dokładnie tak. Goła podstawka to 440 zł w przedsprzedaży.
 15. Avatar
  Vojtas28/05/2020 22:44

  @rock79 To innego typu gry. Cenę Nemesis oczywiście podnoszą plastikowe fi …@rock79 To innego typu gry. Cenę Nemesis oczywiście podnoszą plastikowe figurki. Dla Ciebie to przerost formy nad treścią, ale na to jest popyt. Podobnież jest spora nisza na klocki skierowane przede wszystkim do dorosłych. LEGO to wykorzystuje bez litości, ale trudno odmówić tym zestawom wysokiej jakości. Cóż, jedni wolą kupić sobie drogą planszówkę i pograć ze znajomymi, drudzy klocki, aby pobudować z dzieciakami i przy okazji połechtać swoje ego, a inni wolą się napruć się przed telewizorem. Dla każdego coś miłego.


  Ile może kosztować wlanie do formy plastiku, co i tak jest taśmowe przy takim zamówieniu. Trochę kart, figurki, żetony, podstawki, kafelki, znaczniki, kostki i plastikowy insert co tu tyle kosztuje, gdyby insert i figurki pan Kwapiński sam wyrzeźbił z czarnego dębu to wtedy rozumiem taką cenę, ale w przeciwnym razie kupowanie kota w worku to frajerstwo.
 16. Avatar
  KaroFaro28/05/2020 23:20

  Mi byłoby szkoda nawet 1zł na tę grę. Nie podoba mi się kompletnie. Ani wiz …Mi byłoby szkoda nawet 1zł na tę grę. Nie podoba mi się kompletnie. Ani wizualnie, ani mechanicznie, ani tematycznie. Nie rozumiem hype'u tej gry. Ale to kwestia gustu. Rozmawiam często z osobami, które bawią się w fundowanie gier. Wiele z nich nie mówi, że to jest okazja czy zwykły zakup, ale inwestycja (czasem ryzykowna) bo mrozisz pieniądze na kilka lat i dodatkowo nie masz pewności czy otrzymasz produkt.


  Nie przesadzaj, gdyby kosztowała w granicach 250 zł to można by się zastanowić, tu nie chodzi o to czy gra jest dobra czy nie, ale o wybitnie zawyżoną cenę. Z inwestycją w takie coś to też bym się dwa razy zastanowił, bo można nieźle umoczyć. (Edytowano)
 17. Avatar
  Super ze to tu dodales. Dzieki!
 18. Avatar
  Fajnie popieram.... ale to okazja czy reklama ?
 19. Avatar
  Usunięty5417628/05/2020 20:54

  Fajnie, ale minus bo to nie jest okazja.


  Jak zamawiasz grupowo to jest jakieś 15% taniej
 20. Avatar
  Vojtas28/05/2020 21:25

  To jest okazja. Wiele osób, miłośników planszówek, pluje sobie w brodę, że …To jest okazja. Wiele osób, miłośników planszówek, pluje sobie w brodę, że nie wsparło KS dwa lata temu, gdy zbierano kasę na Nemesis. Dzisiaj edycja PL osiąga konkretne ceny np. na Allegro.


  Jak z każdą ciekawą grą na KSie.
Avatar