Jan 2. 2023
Cześć,

poszkuję monitora do pracy - wyłącznie biurowej. Żadnych gier, filmów itp. Co byście mi polecili w budżecie do 2k? Zastanawiam się jakie odświeżanie będzie najzdrowsze dla oczu. Ponadto czy lepiej iść w 4k czy zostać przy 2k?
Aktualizacje społecznościowe
Zadaj pytanie
Skomentuj

19 Komentarzy

sortowanie:
Avatar
 1. Avatar
  Do pracy za 2k i rozdzielczość 4K?
  Najzdrowsze dla oczu to jest używanie monitora z daleka, robienie przerw i na niezbyt wysokiej jasności (znam ludzi, którzy na monitorach. laptopach a nawet telefonach jadą na 100%, a potem płacz, że oczy pieką i pytają mnie, jak mogę kilka godzin przy kompie siedzieć bez problemu).
  Zaraz pewnie mnie zjadą lokalni "eksperci", ale jeśli 27 cali do pracy biurowej, to brałbym:
  - FHD (duże elementy, nie ma potrzeby skalowania, można odsunąć dość daleko od oczu)
  - IPS (VA smuży, TN bez sensu)
  - 60 Hz starczy, ale jak będzie więcej, to nie zaszkodzi
  Więcej niż FHD brałbym, gdybyś potrzebował mieścić na ekranie dużo treści i masz już okulary lub jeszcze dobry wzrok. W przypadku pracy w żadnym wypadku nie bawiłbym się skalowanie, a jak już to tylko 200%, czyli ekran 4K działający jako FHD.
  Avatar
  Najzdrowsze dla oczu to jest używanie monitora z daleka, robienie przerw i na niezbyt wysokiej jasności
  Poza robieniem przerw reszta to brednie.
 2. Avatar
  Na 27” brałbym minimum 2k (taki posiadam). Musiałbyś siedzieć dość blisko <60cm i mieć dobry wzrok, żeby dostrzegać jakieś rozpikselowanie. Wciąż przy 4k dostrzegłbyś ostrzejszy obraz, ale do 2000PLN nie da się kupić niczego sensownego - 4k są mniej więcej 2x droższe od 2k

  IPS mają najlepszy obraz poza OLED (które wszystkie się wypalają - jedynie może być to ono wolniejsze). Odświeżanie nie ma najmniejszego znaczenia w biurze ponad 50/60Hz

  Polecam sprawdzać outletowa oferty na Allegro. Można wyrwać praktycznie nowe modele o 100-500PLN taniej.

  Sam wybrałem Acer Nitro XV272UKVBMIIPRZX za 1300,- ale ma niepotrzebnie wysokie dla ciebie odświeżanie. Już nie pamiętam jakie są dobre modele, które rozważałem. Polecam do tego Rtings - mają recenzję większości popularnych modeli i porównania między nimi
 3. Avatar
  Autor
  Jasne - ale czy warto dopłacić to dobrego modelu 4K? Czy w pracy biurowej jest to pozbawione sensu?
  Avatar
  Jeśli jesteś grafikiem to na pewno warto (+jak najlepszej jakości matryca). Jeśli regularnie dzielisz ekran na 4 części (okna aplikacji na jednym ekranie) i siedzisz bardzo blisko możesz czasem zauważać niższą rozdzielczość w takich pomniejszonych aplikacjach. Poza tym to przy nie tak dużym rozmiarze 27” to o dużo za duża różnica cen, by dopłacać.
 4. Avatar
  Autor
  Myślałem o jakiś Dellach co chodzą po 2-2,5 K przy czym zastanawiam się czy do Worda i PDFow nie będzie to przerost formy nad treścią. W tych 27calach 2K to co byście mi polecili dokładnie?
  Avatar
  LG UltraGear 27GP850-B
 5. Avatar
  Ja pracuję na Dellu P2720C. Plus dla mnie tego monitora to USB-C 65W ładuje laptopa oraz przesyła obraz. Nie ma plątaniny przewodów. Ostatnio szukałem monitora do grania i pracy ale większość nie ma ładowania przez USB-C. Jak już jest to jakieś śmieszne. Pomyśl też nad tym. (Edytowano)
  Avatar
  Autor
  Chodzi o model P2720DC? Bo bez D nigdzie nie znajduje.
 6. Avatar
  ja ten kupiłem, spoko świeci, spoko granie i excel, i hdr do filmów też styknie
  mediaexpert.pl/kom…-ms
Avatar