Niestety, ta dyskusja już wygasła
Zakończono

Lista monitorów freesync obsługująca g-sync. można zaoszczędzić ponad 200zł kupując monitor FreeSync zamiast gsync

14
cze 24. 2019
Wiem ze to nie promocja ale lista mega ważna jak oszczędzić przynajmniej 200zl nie kupując monitora z naklejką g-sync.
Przypomnę że to płatna technologia synchronizacji obrazu z kartą nvidia. Z kartami gtx 1050 i lepszymi
docs.google.com/spreadsheets/d/1Ej9mOe5NamLldpfyFfXrqvLMZP-aG2Zi1su7QzPRNJY/edit


Poradnik: Jak włączyć G-Sync na monitorach z FreeSync
Podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas CEO firmy NVIDIA, Jensen Huang zapowiedział fenomenalne zmiany, z których ucieszył się chyba każdy gracz. Ogłosił wprowadzenie technologii G-Sync do monitorów obsługujących technologię Adaptive-Sync, a co za tym idzie - do monitorów wykorzystujących do tej pory technologię AMD FreeSync. To bardzo istotna zmiana, jako że za monitory korzystające z technologii G-Sync zazwyczaj trzeba było zapłacić więcej, niż za urządzenia bazujące na FreeSync. Różnica była też taka, że technika odświeżania obrazu G-Sync działała na monitorze jedynie w komitywie z kartą graficzną NVIDII, zaś z Free-Sync można było skorzystać tylko w przypadku posiadania karty firmy AMD. Dziś te podziały nie mają już znaczenia, bowiem posiadając wybrany model monitora z FreeSync, będziemy mogli skorzystać także z dobrodziejstw GPU Zielonych, aktywując usługę G-Sync. Poniżej w kilku prostych krokach pokazujemy jak to zrobić.

Jak uruchomić G-Sync na monitorach FreeSync? Przeczytaj nasz poradnik, a poznasz wymagania i proces włączenia technologii NVIDII krok po kroku.
Poradnik: Jak włączyć G-Sync na monitorach z funkcją FreeSync [1]

Zanim przejdziemy do poradnika, dla porządku powiedzmy sobie w dużym skrócie, czym jest technika odświeżania obrazu NVIDIA G-Sync i AMD FreeSync. Obie technologie zapewniają lepszą jakość wyświetlanego, dzięki synchronizacji częstotliwości odświeżania obrazu na monitorze z szybkością generowania obrazów przez kartę graficzną, która zwykle renderuje obraz ze zmienną szybkością. Pozwala to na wyeliminowanie efektu rozrywania obrazu (ang. tearing), minimalizuje opóźnienia i zacinanie się (ang. stuttering) wyświetlanych treści, dzięki czemu obraz jest płynny i wyraźny, co jest szczególnie ważne w przypadku gier komputerowych. NVIDIA ze swoim G-Sync pojawiła się na rynku pod koniec 2013 roku, zaś AMD z Freesync w niespełna rok później, co było oczywistą odpowiedzią na produkt Zielonych. Czerwoni stali jak się wydaje na pozycji wygranej, jako że ich rozwiązanie było darmowe. Problem w tym, że większa cześć rynku kart graficznych należała do Zielonych. Na szczęście dziś możemy iść na łatwiznę: kupić kartę grafiki NVIDII i monitor z Freesync, na którym uruchomimy już także G-Sync. Poniżej znajdziecie receptę, jak to zrobić.

Lista monitorów certyfikowanych przez NVIDIĘ do uruchomienia G-Sync na Freesync
Na dzień pisania poradnika (18 stycznia 2019) NVIDIA certyfikowała zaledwie dwanaście monitorów z FreeSync, na których można uruchomić rozwiązanie G-Sync.

G-Sync na monitorach FreeSync: wstępne wymagania
Na chwilę obecną, aby uruchomić usługę G-Sync na monitorach z FreeSync będziemy potrzebować karty grafiki NVIDII z serii 10xx bądź 20xx. Karty starsze, z powodu braku obsługi złącza DisplayPort 1.2a nie pozwolą nam na zmianę technologii. Co za tym idzie, spełniając wymogi co do modelu karty graficznej, potrzebować będziemy połączenia poprzez przewód DisplayPort. Monitor oraz karta graficzna musi pracować w standardzie co najmniej DisplayPort 1.2a. Zmiany dokonamy także wyłącznie pod systemem Windows 10. Na starszych systemach jak Windows 7/8/8.1 - nie zadziała. Musimy posiadać także najnowszą (na te chwilę) wersję sterownika NVIDII o numerze 417.71. Nie trzeba już chyba dodawać, że ostatnim wymogiem jest posiadanie monitora obsługującego technologię FreeSync? Pamiętajmy, że nie musi to być jeden z tych certyfikowanych (lista powyżej), jako że wiele osób uruchamia G-Sync na pozostałych, niewymienionych modelach.


G-Sync na monitorach FreeSync: poradnik jak uruchomić
Pierwsze co musimy zrobić to uruchomić funkcję FreeSync na monitorze czy to za pomocą dedykowanego monitorowi oprogramowaniu, czy tez poprzez OSD (On Screen Display). Po zastosowaniu ustawienia, monitor powinien się wyłączyć i ponownie włączyć. Następnie będziemy musieli uruchomić Panel Sterowania NVIDIA np. poprzez wybór programu z listy po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pulpicie. W Panelu przechodzimy do rozwijanej sekcji Wyświetlanie, a w niej klikamy na Konfigurowanie funkcji G-Sync.


W oknie Konfigurowanie funkcji G-Sync będziemy musieli wykonać kilka prostych rzecz. Po pierwsze zaznaczamy opcję Enable G-Sync, G-Sync Compatible i wybieramy czy chcemy, aby funkcja działała tylko w aplikacjach/grach uruchomionych na pełnym ekranie (Enable for full screen mode), czy na pełnym ekranie oraz dla opcji grania w oknie (Enable for windowed and full mode). Poniżej, jeśli mamy więcej niż jeden monitor, zaznaczamy ten, dla którego chcemy włączyć G-Sync (posiadacze tylko jednego monitora nie muszą nic robić). Na koniec zaznaczamy jeszcze Enable settings for the selected display model. Nie wystraszmy się, jeśli pod tą opcją widnieje napis Selected Display is not validated as G-Sync Compatible (Zaznaczony wyświetlacz nie jest certyfikowany jako kompatybilny z G-Sync), gdyż jak pisaliśmy, nie zawsze jest to wymóg, aby opcja zadziałała. Na koniec klikamy na Zastosuj, monitor znów się zrestartuje i od tego momentu możemy cieszyć się z dobrodziejstw technologii G-Sync. Wróćmy jeszcze na chwilę do zakładki Zmiana rozdzielczości, gdyż po tych modyfikacjach automatycznie przywrócono częstotliwość odświeżania do 60Hz. Jeśli więc Twój monitor obsługuje wyższą częstotliwość, wybierz ją z listy rozwijalnej i ponownie kliknij Zastosuj.Jak sprawdzić, czy G-Sync działa?
Jeśli poprawnie wykonaliśmy powyższe kroki, technologia G-Sync w teorii powinna już działać. Z pewnością zechcemy jednak to sprawdzić. Najprostszą metodą będzie ponowne uruchomienie Panelu sterowania NVIDIA i znalezienie na pasku menu Display. Otworzy się lista, w której klikamy na G-Sync Compatible Indicator. Od tej chwili uruchamiając dowolną grę, po lewej stronie obrazu wyświetli nam się logo G-Sync ON sygnalizujące, że technologia jest uruchomiona. Nie pozostaje nam już nic innego, jak usiąść wygodnie w fotelu i cieszyć się z rozwiązania G-Sync na naszym monitorze, który dotąd oferował jedynie FreeSync.

Skopiowane z pure.pc
Super robota
Aktualizacje społecznościowe
Różne
14 Komentarzy
Wolę listę od nvidii po tym jak Linus Tech Tips pokazał od kuchni jak testują.
Czyli że co? To nie jest oficjalna lista, więc nie ma 100% gwarancji że wszystko będzie działać odpowiednio, nvidia robi akurat bardzo dobrą robotę z tymi monitorami bo nie przyjmują byle czego.
A to nie pod "dyskusję"
Ta zróbmy teraz tutaj burdel, bo dużo rzeczy jest ważnych....
Ech, chciałbym mieć monitor obsługujący zarówno Free jak i G-Sync. Nie byłbym teraz uwiązany do kart jednego producenta
Herned24/06/2019 18:40

Ech, chciałbym mieć monitor obsługujący zarówno Free jak i G-Sync. Nie byłb …Ech, chciałbym mieć monitor obsługujący zarówno Free jak i G-Sync. Nie byłbym teraz uwiązany do kart jednego producentaGdzieś na necie jest film jak zrobić freesync na nvidia + jakaś tania karta z amd, kupujesz tv i monitor freesync i cieszysz się na obu urządzeniach technologią AMD i hairworksami z nvidia
A jakieś krótkie wprowadzenie dla niezorientowanych o co chodzi? Mam monitor starszy niż Pepper a że prawie z niego nie korzystam to nie ogarniam co w świecie monitorów i kart graficznych aktualnie piszczy...
Chłopie wstawiasz jakiegoś Excela i dajesz baitclickowy tytuł. Uzupełnij opis o co kaman z tymi 200 zł bo ludzie zaraz zminusują
striker2124/06/2019 18:56

Chłopie wstawiasz jakiegoś Excela i dajesz baitclickowy tytuł. Uzupełnij op …Chłopie wstawiasz jakiegoś Excela i dajesz baitclickowy tytuł. Uzupełnij opis o co kaman z tymi 200 zł bo ludzie zaraz zminusują


I bach plusik. Wrzuta dla kumatych i tyle.
Dział dyskusja jest od czegoś.
Uzywam tego od momentu wprowadzenia przez nvidie na moim MSI MAG241C działa dobrze choć czasem przy uruchomieniu gry zaczyna pokazywać pasy wystarczy wyłączyć i włączyć freesync i wszystko działa choć szybciej wyłączyć i włączyć monitor zdarza się to sporadycznie wiec dla mnie to nie duży problem wiadomo ze jak niema na oficjalnej liście to nie ma gwarancji 100% ale działa
Edytowane przez: "Dariusz_ʕᴥʔ" cze 25. 2019
Zabrakło jednej ważnej informacji - aby gsync działał cały czas należy ograniczyć fps co najmniej o jeden fps mniej niż odświeżanie jakie jest włączone. do ograniczania fps polecam RTSS np. mam monitor 75hz to ustawiam cap na 74fps
radier24/06/2019 18:33

Wolę listę od nvidii po tym jak Linus Tech Tips pokazał od kuchni jak te …Wolę listę od nvidii po tym jak Linus Tech Tips pokazał od kuchni jak testują.


Podrzuciłbyś linka do tego odcinka?
Prześlij Komentarz
Avatar
@
    Tekst