LibreOffice 7.0 już jest ze wsparciem GPU. To najlepsza alternatywa dla Microsoft Office ZAWIERA min. edytor tekstu arkusz kalkulacyjny

sie 5. 2020
Jeszcze nie było...
LibreOffice 7.0 ujrzał światło dzienne. Darmowy pakiet biurowy, będący świetną alternatywą dla MS Office, doczekał się nowego dużego wydania, które czyni z niego jeszcze lepszą propozycję – zarówno do domu, jak i do biura.
W skład LibreOffice wchodzi sześć aplikacji:

 • Writer - edytor tekstu. W pełni funkcjonalny program, który pozwala na tworzenie profesjonalnych pism, raportów, prac dyplomowych itd. Obsługuje wszystkie kluczowe formaty plików tekstowych, łącznie z rozszerzeniami Worda.
 • Calc - arkusz kalkulacyjny. Zaawansowane narzędzie do wszelkiego rodzaju obliczeń, analiz czy innych operacji związanych z przetwarzaniem danych. Obsługuje ponad 300 formuł, w tym wiele znanych użytkownikom Excela.
 • Impress - program do prezentacji. Za jego pomocą stworzymy atrakcyjne wizualnie i przykuwające uwagę pokazy. Użytkownik może wykorzystywać gotowe efekty przejść pomiędzy slajdami i samodzielnie tworzyć tego typu animacje. Impress oczywiście wspiera prezentacje PowerPointa.
 • Draw - edytor graficzny. Umożliwia przygotowanie atrakcyjnych materiałów wizualnych, jak diagramy, schematy, rysunki poglądowe itp. Gotowe projekty możemy wykorzystywać w pozostałych składnikach pakietu lub wyeksportować do jednego z popularnych formatów.
 • Base - program do obsługi baz danych. Znajdziemy w nim wszystkie najbardziej potrzebne narzędzia, jak formularze, kwerendy czy raporty. Base współpracuje z wieloma popularnymi systemami baz danych oraz wspiera pliki Microsoft Accessa.
 • Math - edytor formuł. Za jego pomocą obsłużymy wszelkiego rodzaju zapisy naukowe, które nie są dostępne w standardowych zestawach znaków. Math jest zintegrowany z pozostałymi składnikami pakietu - możemy go jednak używać również jako samodzielnej aplikacji.


LibreOffice to prawdopodobnie najlepszy, a na pewno najpopularniejszy „darmowy Office”, a zespół The Document Foundation prężnie rozwija swój pakiet biurowy. Jest już dostępne jego nowe, duże wydanie. LibreOffice 7.0 przynosi wiele ciekawych nowości, z których skorzystamy zarówno w domach, jak i w biurach.

Pakiet LibreOffice 7.0 to dużo zmian pod maską. Szybsza i wygodniejsza praca z dokumentami
Nie jest tajemnicą, że cyfrowe dokumenty kojarzą się przede wszystkim z pakietem Microsoft Office. Dlatego też nowy LibreOffice 7.0 znacznie lepiej radzi sobie z obsługą plików zapisanych w typowych dla nich formatach DOCX, XLSX czy PPTX.
Równocześnie wielu poprawek i dodatków (w tym: cyfrowych podpisów) doczekał się natywny format open-sourceowego edytora: ODF. Kolejną dużą zmianą pod maską jest wprowadzenie akceleracji bazującej na GPU i silnika graficznego Skia, dzięki którym cały pakiet LibreOffice dostać ma wydajnościowego kopa.


Co poza tym? Ano na przykład zaktualizowana galeria kształtów, wzbogacona o nowe strzałki, diagramy i ikony, a także kolejne efekty do obiektów umieszczanych wewnątrz dokumentów. Writer otrzymał także bardziej funkcjonalnego i łatwiejszego w obsłudze Nawigatoraoraz półprzezroczysty format tekstu, a do tego lepiej radzi sobie z listami numerowanymi i cudzysłowami, Calc wykonuje obliczenia znacznie szybciej

i pozwala na sumowanie za pomocą skrótu Alt + =, a Impress – obok (tegosamego co w Writerze) półprzezroczystego formatu tekstu, pozwala także na więcej przy eksporcie do PDF.
Zobacz co nowego w LibreOffice 7.0 – ten klip to podsumowanie nowości:
Najważniejsze nowości wprowadzone w wersjI LibreOffice 6:

 • Generator kodów QR
 • Ujednolicone menu kontekstowe hiperłączy
 • Panel tabeli na pasku bocznym
 • Komentarze mogą być oznaczane jako rozwiązane
 • Ulepszony system renderowania arkuszy kalkulacyjnych
 • Okno znaków specjalnych z wyszukiwarką
 • Możliwość eksportowania dokumentów do formatu ePUB
 • Menu Formularze do tworzenia interaktywnych obiektów w dokumentach
 • Możliwość eksportowania fragmentów arkusza kalkulacyjnego pliku JPG lub PNG
 • Jednowierszowy panel sterowania – NotebookBar: Tabbed Compact
 • Rozwijane okno formuł z najczęściej używanymi funkcjami
 • Ulepszone eksportowanie do PDF
 • Nowy interfejs: NotebookBar
 • Wprowadzenie nowego motywu ikon: Colibre
 • Zmodyfikowane narzędzia obrazów
 • Poprawiona kompatybilność z formatem .pdf
 • Rozbudowane menu kontekstowe w Writerze
 • Dodanie nowego, elastycznego interfejsu użytkownika (MUFFIN)

MOŻNA TEŻ POBRAĆ starszą stabilną WERSJE 6.4.6
pl.libreoffice.org/pob….6&Obsługa LibreOffice nie jest trudna. Wymaga jednak przyzwyczajenia i poznania dostępnych funkcji. Zobaczmy, co oferuje ten popularny darmowy pakiet biurowy.287508.jpg
W ciągu kilku lat swojego rozwoju LibreOffice przeszedł znaczącą metamorfozę. Coraz szybsza praca, lepsze wsparcie dla formatów wykorzystywanych przez Microsoft Office, stale unowocześniany interfejs - wszystko to sprawia, że w domu, szkole i pracy możemy korzystać z w pełni funkcjonalnego darmowego oprogramowania. LibreOffice może zaskoczyć na plus nawet doświadczonych użytkowników. W pierwszej części poznamy podstawowe informacje o pakiecie LibreOffice i jego składnikach, między innymi najważniejsze funkcje związane z tworzeniem i zapisywaniem projektów oraz obsługiwane formaty plików. Zapoznamy się także z rozszerzeniami, które pozwalają wzbogacić pakiet o nowe, przydatne funkcje i narzędzia.

Czym jest LibreOfficeHistoria pakietu sięga 2010 roku. Został on stworzony na bazie kodu źródłowego ówczesnego lidera darmowego oprogramowania biurowego - OpenOffice. Pierwsze wydanie LibreOffice ujrzało światło dzienne na początku 2011 roku. Jest on od tamtej pory dynamicznie rozwijany przez organizację non profit The Document Foundation. Pakiet jest dostępny na wszystkich najważniejszych platformach (PC, Mac, Linux) i można go pobierać w ponad 100 wersjach językowych. O sukcesie projektu może świadczyć to, że liczne firmy, a nawet administracje rządowe korzystają z niego na co dzień.

pl.libreoffice.org/pob…na/
Aktualizacje społecznościowe
Różne
Dyskusje
Najlepsze komentarze
21 Komentarzy
Prześlij Komentarz