Kupiłem drukarkę 3D lub planuję zakup - najczęstsze pytania , modyfikacje.

lis 19. 2020
Z racji coraz większej popularności drukarek 3D chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami , uwagami i czym się kierować przy zakupie - ulepszaniu swoich "sprzętów". Skupię się na firmie Ender - ponieważ najwięcej tego poskładałem.

Pada podstawowe pytanie co wybrać ? Ender 3 , Pro , X , 5 ...
- tutaj musisz sobie sam odpowiedzieć : dlaczego kupiłeś (chcesz kupić) taką drukarkę czy nie inną ?
- do czego będzie używana i jak często ?
- czy masz w sobie choć odrobinę majsterkowicza ?
- na pewno będzie wymagała kilku przeróbek (dodatkowe koszty)
Ze swojej strony polecam Ender 3 pro (bez X , Y i innych ..)
Dlatego, że posiada przede wszystkim dobry zasilacz, zabezpieczenie termiczne - resztę wydrukujecie sobie sami i zrobicie np. V2. Szklany stół zamówcie po prostu u szklarza 2-4 sztuki tafle hartowanego szkła 235x235x4.
Jeżeli nie masz czasu i chęci inwestowania w nią - kup prusę.
Oprogramowanie : ultimaker.com/sof…ura oraz profile drukarki :chepclub.com/cur…tml

Jak każda drukarka, która "przychodzi z Chin" wymaga od nas kilku poprawek.
Do najważniejszych jest ustawienie dokładnie ramy drukarki - endery zwłaszcza 3 posiadają kołyszącą się podstawę - polecam od razu zakup kątowników V-slot .

323247.jpgNastępne są sprężyny stołu - kupcie po 4 szt. 8x4x20 i 8x4x25 oryginalne są po prostu za miekkie.

323247.jpgUWAGA ! Sprawdź jakość zaciśniętych przewodów i ich dokręcenie do płyty głównej - jeżeli nie masz wiedzy i umiejętności poproś znajomego elektryka - możliwość zwarcia i spalenia płyty ,nie mówiąc już o ryzyku pożaru.

323247.jpgOK , poskładana , wypoziomowana co dalej ?
Jako pierwszy wydruk polecam wydrukować to , następnie to , miłym dodatkiem będzie to - będzie po prostu ciszej. W celu polepszenia chłodzenia wydruku można użyć tego lub podobnych .
Zauważyłem też ,że w praktycznie każdej drukarce "wyje" wentylator hotendu - moim zdaniem jest to spowodowane złym doborem otworów w oryginalnej metalowej osłonie.
Dobrze , podrukowane , poskładane - co dalej ? Teraz coś mocniejszego , mianowicie wymiana oryginalnej głowicy drukującej tzw. hotend`u. Zanim przystąpicie do tego polecam wydrukować cały ten zestaw , tylko najpierw zerknijcie do pdf`a , które elementy będą nam potrzebne = ender3/CR10 stock fan.
Zaraz ktoś się zapyta po co wymieniać hotend? Dlatego ,że ostatnią idą na łatwiznę i składają to niechlujnie byle szybko.
Tak wygląda oryginalny hotend 3Pro:
323247.jpg323247.jpg323247.jpgPowstaje tutaj efekt szczeliny pomiedzy rurką ptfe a głowicą (to czarne to pozostałości po czarnym filamencie) - można ją skorygować , lecz ja polecam wymianę całości na CR10 Micro-SWISS all metal (oczywiście dobrej jakości zamiennik).
All metal polecana jest dla wydruków wysokotemperaturowych , jeżeli będziesz drukować tylko z PLA pozostań na Teflon Tube.

323247.jpg
Jeżeli zamierzasz drukować elementy większe i zależy Ci na szybkośći ( głowica 0,6 - 0,8 mm) sygeruję wymianę na E3D V6 Volcano - gdzie więcej filamentu jest podgrzewane w tym samym czasie.

323247-ykSXx.jpgPo wymianie hotendu należy przeprowadzić kalibrację grzałki wpisując w konsoli polecenie:
M303 E0 S200 C10 , chwilę poczekać i zapisać wyliczone wartości.
Następnie wprowadzić je do pamięci poleceniem :
M301 PxKp IxKi DxKd podstawiając odpowiednie wartości , póżniej polecenie M500.

Kolejną modyfikacją , którą polecam jest tzw. direct drive - czyli bezpośrednie podawanie filamentu prosto do hotendu. Możecie go sami wydrukować .
Tutaj przedstawiono i omówiono wady i zalety.

Wymiana piszczącej płyty głównej - co wybrać ?

Zachęcam Was do przesłania swoich pierwszych wydruków.
Kolejne etapy ulepszeń będę publikował w nowych dyskusjach , by ten topic nie był zbyt rozwlekły.
Aktualizacje społecznościowe
Dyskusje
42 Komentarze
Prześlij Komentarz