Ktoś "okradł" mnie na OLX - iść na policję ?

46
gru 3. 2019
Witam. Zakupiłem od pewnej osoby na OLX jakąś tam pierdółkę. Łącznie 32 zł. Wysłałem za pomocą blika - ok. Czekam tydzień nic nie dostaję, kilka dni wcześniej pisze do tej osoby aby wysłała jakieś potwierdzenie nadania czy coś - olewała (nie odczytywała moich wiadomości). Zacząłem dzwonić na nr telefonu, sygnał był, teraz telefon wyłączony. Osoba od ponad roku ma konto na OLX, wystawiała jakieś pierdoły itp.

Zgłosiłem ten fakt już OLX, ale pytanie jest takie czy warto też zgłosić to na policję ?
To, że kasy nie odzyskam to wiem i przeboleję te 32 zł, ale mam wrażenie że ten złodziej specjalnie coś wystawia, za małe pieniądze aby nikt się nie fatygował po policję.
Nie znam jego imienia i nazwiska.
Przelew wysyłałem za pomocą blika na nr telefonu. I nr telefonu oraz nr konta bankowego jest mi znany. Co radzicie zrobić ?
Aktualizacje społecznościowe
OLX OkazjeZadaj pytanie
46 Komentarzy
Jasne. Dla samej zasady trzeba pójść. Nie ważne czy 50 czy 100. Do olx też można zgłosić ale blokują takiemu debilowi konto i później nie można do niego pisać.
Kurde, mamy 2019 rok i nadal ludzie kupują na odległość przez OLX...
Kradzież to kradzież, stracisz czas ale idź. Najpierw zgłoś na OLX.
@stark2991
Jak kupuje coś droższego to proszę o wystawienie na allegro ale po prostu nie spotkałem się z walkami że ktoś oszuka na taką kwote, dlatego nie zabezpieczalem się nad ta transakcja dość mocno wcześniej to działało

@www mi chodzi o to, że ta osoba mogła oszukać 50 osob na 30 zł i nic się z tym nie działo. A tak może chociaż zainteresują się ta osoba i prześwietla czy innych wałków nie robiła. Wiesz. Dla zasady tylko.
Idź, mnie babka okradła na allegro, ale rzecz miała wystawioną na OLX i tam miałyśmy rozmowy (drukowałam jako dowód), poprosiłam o wystawienie na alllegro, kupiłam i nie otrzymałam przedmiotu. Dzięki policji oddała kasę.
@Kerio oczywiście zgadzam się w 100%. Mam też swoje zasady i pewnie mimo złych doświadczeń z aparatem państwa poszedłbym na Policję tylko skoro to wiesz to po co zakładasz dyskusję?

Edit
Kupiłem kiedyś telefon na allegro który okazał się nie w pełni sprawny. Zrobiłem ekspertyzę i ze wszystkimi dowodami udałem się na Policję. Nie zapomnę nigdy co wtedy powiedział mi policjant. Nie chciał przyjąć zawiadomienia ponieważ towar otrzymałem i w jego mniemaniu nie doszło do oszustwa. Postawiłem wtedy na swoim i jakiś inny policjant spisał wniosek....

Edit 2
Kontaktowałes się z bankiem ? Blika nie idzie "cofnąć"?

Edit 3
Czy OLX zablokował mu konto czy po swojemu olał sprawę?
Edytowane przez: "www" gru 3. 2019
@www
Nie wiedziałem jak mogą podejść do tak niskiej kwoty ale jak będę składać zawiadomienie to wspomne że nie chodzi zbytnio o kasę tylko o to że takich jak ja mogło być więcej i żeby ta osoba nie czuła się bezkarnie. Ale nie chciałem wyjść na debila tam po prostu.

Zgłosiłem olx mają 24h na działanie na razie żadnego odzewu z ich strony a konto cały czas istnieje i ma się dobrze.
www03/12/2019 20:02

Komentarz usunięty


Właśnie takie podejście tworzy takich debili. W skali kraju takie drobne sumy generują miliony. A Pana milicjanta to zasrany obowiązek przyjąć takie zgłoszenie i ja bym mial to gdzieś czy wyśmieje czy nie.

@stark2991:
Kurde, mamy 2019 rok i nadal ludzie kupują na odległość przez OLX...

Ja nie widze w tym problemu. Kupiłem już na olx setki rzeczy i większość na odległość.
Edytowane przez: "Mowca" gru 3. 2019
Ty odpuścisz i 8 na 10 innych osób też odpuści a oszust będzie naciągał kolejnych i z 32 pln zrobić się 10x32pln a później 1000x32zł. To się nazywa bierne przyzwolenie. Ja bym zgłaszał. Kiedyś dostałem wezwanie w charakterze świadka w sprawie oszusta allegro który sprzedawał podróbki skarpetek nike. Ja kupiłem parę za bodaj 19pln i jak dla mnie były ok. Gdy pojawiłem się na komisariacie okazało się, że załącznik do sprawy z listą pokrzywdzonych miał 85 stron (times new roman, tabelka, czcionka bodaj 10 itp). Ot taka ciekawostka Pozdrawiam
charlize03/12/2019 20:29

Idź, mnie babka okradła na allegro, ale rzecz miała wystawioną na OLX i tam …Idź, mnie babka okradła na allegro, ale rzecz miała wystawioną na OLX i tam miałyśmy rozmowy (drukowałam jako dowód), poprosiłam o wystawienie na alllegro, kupiłam i nie otrzymałam przedmiotu. Dzięki policji oddała kasę.


Dokładnie. Mi kiedyś koleś nie wysłał kodu za 80zl. Zgłosiłem to na policję później wysłałem temu Januszowi skan zgłoszenia zawiadomienia o oszustwie i na drugi dzień miałem kasę na koncie.
Kerio03/12/2019 20:26

@stark2991 Jak kupuje coś droższego to proszę o wystawienie na allegro ale …@stark2991 Jak kupuje coś droższego to proszę o wystawienie na allegro ale po prostu nie spotkałem się z walkami że ktoś oszuka na taką kwote, dlatego nie zabezpieczalem się nad ta transakcja dość mocno wcześniej to działało @www mi chodzi o to, że ta osoba mogła oszukać 50 osob na 30 zł i nic się z tym nie działo. A tak może chociaż zainteresują się ta osoba i prześwietla czy innych wałków nie robiła. Wiesz. Dla zasady tylko.


Widocznie gość, który Cię oszukał wyszedł z podobnego założenia
Zgłosić na Policję zawsze można, co prawda pewnie nic w tej sprawie nie zrobią, ale będziesz miał spokojne sumienie.
Kerio03/12/2019 20:53

@www Nie wiedziałem jak mogą podejść do tak niskiej kwoty ale jak będę skła …@www Nie wiedziałem jak mogą podejść do tak niskiej kwoty ale jak będę składać zawiadomienie to wspomne że nie chodzi zbytnio o kasę tylko o to że takich jak ja mogło być więcej i żeby ta osoba nie czuła się bezkarnie. Ale nie chciałem wyjść na debila tam po prostu.Zgłosiłem olx mają 24h na działanie na razie żadnego odzewu z ich strony a konto cały czas istnieje i ma się dobrze.


Zgłaszając zawsze możesz jakiegoś print screena dodać że sprzedał jeszcze x rzeczy (jeżeli to widać- nie mam konta na olx). A jakby umorzyli dochodzenie (dostaniesz powiadomienie poleconym) to jak najszybciej z aktami warto się zapoznać (będą w Sądzie Rejonowym - jakbyś chciał przeglądnąć niezbędny będzie dowód), zapisz sobie na karce co tam przyjmujący/prowadzący zrobił i się odezwij najlepiej na pw.
Mowca03/12/2019 20:55

Właśnie takie podejście tworzy takich debili. W skali kraju takie drobne su …Właśnie takie podejście tworzy takich debili. W skali kraju takie drobne sumy generują miliony. A Pana milicjanta to zasrany obowiązek przyjąć takie zgłoszenie i ja bym mial to gdzieś czy wyśmieje czy [email protected]:Kurde, mamy 2019 rok i nadal ludzie kupują na odległość przez OLX...Ja nie widze w tym problemu. Kupiłem już na olx setki rzeczy i większość na odległość.


Tylko po co kupować na olx skoro na allegro jest często w tej samej cenie z szybkim przelewem? Rozumiem, że niektórzy kupują dla zasady żeby nie pompować monopolu allegro, ale OLX to siedlisko złodziei. Jest dobre, jeśli odbieramy przedmiot osobiście.
eter03/12/2019 21:24

Zgłaszając zawsze możesz jakiegoś print screena dodać że sprzedał jeszcze x …Zgłaszając zawsze możesz jakiegoś print screena dodać że sprzedał jeszcze x rzeczy (jeżeli to widać- nie mam konta na olx). A jakby umorzyli dochodzenie (dostaniesz powiadomienie poleconym) to jak najszybciej z aktami warto się zapoznać (będą w Sądzie Rejonowym - jakbyś chciał przeglądnąć niezbędny będzie dowód), zapisz sobie na karce co tam przyjmujący/prowadzący zrobił i się odezwij najlepiej na pw.


A był już ktoś na etapie Czekania do 3 miechów na odtajnienie IP, konta bankowego ,a nawet przesłuchania istniejącej osoby z tymi danymi?:) Tylko jak inna drogę wybrałem. Prokuratura oni skierowali na Policje . Policja niby coś już tam poustalała jak byłem na pierwszym wezwaniu i własnie do 3 miechów na resztę danych mieli czekać od operatora GSM możliwe,że od internetu też jak i z banku. I cisza a chyba już te trzy miechy minęły
Victoremque03/12/2019 22:49

Tylko po co kupować na olx skoro na allegro jest często w tej samej cenie z …Tylko po co kupować na olx skoro na allegro jest często w tej samej cenie z szybkim przelewem? Rozumiem, że niektórzy kupują dla zasady żeby nie pompować monopolu allegro, ale OLX to siedlisko złodziei. Jest dobre, jeśli odbieramy przedmiot osobiście.


Kupiłem w dobrej cenie wiele rzeczy na olx-ie przy wpłacie z góry, - a gdzie się nadziałem ? Na allegro.
Oczywiscie trzeba zachować rozsądek. Jak cos kosztuje 3k, a na olx-ie jest po 2k, to tylko umowa na odbiór osobisty.
stonkaziemniaczana04/12/2019 02:36

Kupiłem w dobrej cenie wiele rzeczy na olx-ie przy wpłacie z góry, - a gd …Kupiłem w dobrej cenie wiele rzeczy na olx-ie przy wpłacie z góry, - a gdzie się nadziałem ? Na allegro. Oczywiscie trzeba zachować rozsądek. Jak cos kosztuje 3k, a na olx-ie jest po 2k, to tylko umowa na odbiór osobisty.


Tylko na allegro powinni teoretycznie zwrócić pieniądze za złodzieja Nie wiem jak jest w praktyce, bo nie korzystałem z tego.
voodoo6903/12/2019 23:53

A był już ktoś na etapie Czekania do 3 miechów na odtajnienie IP, kon …A był już ktoś na etapie Czekania do 3 miechów na odtajnienie IP, konta bankowego ,a nawet przesłuchania istniejącej osoby z tymi danymi?:) Tylko jak inna drogę wybrałem. Prokuratura oni skierowali na Policje . Policja niby coś już tam poustalała jak byłem na pierwszym wezwaniu i własnie do 3 miechów na resztę danych mieli czekać od operatora GSM możliwe,że od internetu też jak i z banku. I cisza a chyba już te trzy miechy minęły


chyba na odtajnienie danych za dużo zachodu... Osobiście nie nadziałem się, ale byłem ciągany po policji, i to dwa razy, bo złożone zeznanie zawieruszyło się po dotarciu do docelowej komendy, i myśleli, że takowego nie składałem... Istna tragedia.

Ale zamiast uzyskać nakaz na odtajnienie danych właściciela konta bankowego to wolą przesłuchiwać wszystkich ludzi o zgodnym imieniu i nazwisku (kilkaset ludzi?), mając nadzieje, że te dane były właściwe, w końcu w danych przelewu można podać cokolwiek, byle numer rachunku się zgadzał. Policjant oczywiście nie jest w stanie udzielić odpowiedzi. Mówi bo konto było zakładane przez internet... Komedia. Ale mowa była o mbanku, zatem o polskim banku, a w tym przypadku trzeba przedstawić dowód nawet przy zakładaniu przez internet, i oczywiście mógł być kradziony, sfałszowany etc, ale gdyby tak było to raczej dokument nie zawierałby prawdziwego imienia i nazwiska.

W każdym razie raczej się nie doczekasz, bo powtórne wezwanie dostałem po ponad trzech miesiącach od pierwotnego, a nadal nie byli w stanie uzyskać danych kto jest właścicielem konta bankowego etc...

Chociaż pewnie zależy od sumy, ile straciłeś, w moim przypadku było to niecałe 150zł... Musiał być to ktoś ze znajomościami, że w ogóle chciało się im marnować tyle czasu na przesłuchanie tylu ludzi, chyba że byli w stanie jakość zawęzić do mojego miasta, i wtedy pewnie to kwestia kilkunastu / kilkudziesięciu osób.
Edytowane przez: "Herushingu" gru 4. 2019
stark299103/12/2019 20:11

Kurde, mamy 2019 rok i nadal ludzie kupują na odległość przez OLX...


Ja jak mam coś kupić to tylko osobiście. Nie rzadko po 50-70km jezdze jak warto cos kupic, co jest tanie.
@Herushingu

Mam nr konta na który przelew był zrobiony więc zlokalizowanie tej osoby a dzisiejszych czasach i możliwościach to kilkanaście minut dla policji ? Jeśli oczywiście tylko będą chcieć zacząć działać.

No nic. Pójdę zglosic tego oszusta.
Kerio04/12/2019 09:54

@Herushingu Mam nr konta na który przelew był zrobiony więc zlokalizowanie …@Herushingu Mam nr konta na który przelew był zrobiony więc zlokalizowanie tej osoby a dzisiejszych czasach i możliwościach to kilkanaście minut dla policji ? Jeśli oczywiście tylko będą chcieć zacząć działać. No nic. Pójdę zglosic tego oszusta.


W moim przypadku też mieli numer rachunku, i był to rachunek w polskim banku (mbank)... Ale najwidoczniej za dużo zachodu. Lepiej zlecić innym jednostkom przesłuchanie kilkudziesięciu - kilkuset ludzi. I liczyć, że podane dane były prawdziwe, oraz, że oszust przyzna się do tego zdarzenia podczas składania zeznania. To jest Polska!

I dla jasności miało to miejsce 2 lata temu, zatem to nie jest prehistoryczna historia sprzed kilkudziesięciu lat. Najwidoczniej uzyskanie nakazu, by bank udzielił takich informacji nie jest to łatwe, pewnie wymaga czegoś więcej aniżeli złożonego zawiadomienia o potencjalnym oszustwie... Może trwa bardzo długo. Może wymaga by zawierało obiektywne dowody. Nie wiem.

EDIT: Ale nie zrozum mnie źle. Idź na policje. Nic nie tracisz. I nawet jeśli nic nie zrobią to prawdopodobnie przynajmniej jego konto zostanie zbanowane, bo z tego co pisałes nawet tego moderacja olx nie zrobiła.
Edytowane przez: "Herushingu" gru 4. 2019
Prześlij Komentarz
Avatar
@
    Tekst