Opublikowano 2 dni temu

Kabel LAN, switch, mała sieć LAN w domu

Cześć Peperowicze, wymieniam router i małą sieć lan. Nie jestem już w temacie i zastanawiam się gdzie i jaki kupić kabel lan, wtyczki i zaciskarkę do wtyczek.

Stary router to Netia na kablu miedzianym, wymieniam go na router gsm 5g i chcę położyć nowe kable.
Starych kabli w większości nie zostawię, bo chyba są cat. 5 i poza tym, albo przede wszystkim router będzie stał w innym miejscu. Nie chcę kupować kabli z gotowymi końcówkami, bo nie mam miejsca na zostawianie nadmiaru kabli zwiniętych. Chyba że taki x-kom.pl/p/6…tml bo tanio cat. 6 i pociąć go na wymiar i zarobić wtyczki na końcach.
Z routera i switcha kable lan będą szły w 3 różne kierunki, do pomieszczenia obok, dwa pomieszczenia w drugą stronę i na piętro w bok. Ogólnie małe odległości, około 5 do 15m w każda stronę.
Switch potrzebuję, bo router ma tylko 2 wyjścia LAN. Poza tym chcę switchem ograniczyć maksymalną prędkość łącza na górę by tam telewizor nie ciągnął 4k przez cały czas. - telewizor też podłączę pod lan.
Ewentualnie na górze podłączę mały router wifi zamiast switcha by tam mieli lepszy zasięg wifi w osobnej sieci. Sumarycznie to będzie i tak skok o lata świetlne w nowoczesność, bo Netia w mieście wojewódzkim na kablu miedzianym to po prostu dramat.

Switch musi mieć chyba QOS, quality of service, by ustalić maksymalną prędkość na poszczególnych gniazdach? Jaki switch zarządzalny 4 lub 8 portowy najlepiej?

Jaki kabel lan, wtyczki i zaciskarkę i gdzie kupić? Chyba cat. 6a lub 6e najlepiej. Kabel będę kładł korytami, rurami pcv jak poprzednie kable - już wtedy przewidywałem wymianę. Nie wiem czy stara zaciskarka i wtyczki się nadarzą do nowego kabla, bo jak wspomniałem poprzednia sieć to chyba cat. 5 niebieskie kable i pod to były wtyczki i zaciskarka kupowane. Taka metalowa zaciskarka, wtyczki przezroczyste, fajnie się tym pracowało wtedy.

Nie szukam najtańszego rozwiązania, interesuje mnie bardziej to porządne. Proszę o pomoc jeśli ktoś by chciał coś podpowiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie
Aktualizacje społecznościowe

Kategorie

15 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika pi_wo
  kable cat 5e?

  jeśli tak, to je zostaw, 1Gb wystarczy, i tak nie montuje się szybszych kart sieciowych w telewizorach i komputerach.

  switcha może mikrotika RB260GSP?
  Awatar użytkownika marcin2468
  mikrotik może być za trudny dla osoby która nie ma znajomości sieci
 2. Awatar użytkownika el_marinar
  Jakiej prędkości oczekujesz od Ethernetu bo cat. 5 wystarcza na 1Gb i nie trzeba wtedy nic zmieniać.
  Awatar użytkownika Błękitny_Bizon
  Autor
  Tak sobie właśnie myślałem, że może ktoś zadać to pytanie. 1Gb to jakieś 100 megabajtów na sekundę, 10Gb to chyba jeden gigabajt na sekundę?
  Masz rację, pobieranie danych przez router 5g będzie miał w porywach 1Gb i pozostawienie starych kabli i nie robienie nadmiaru pracy ma ogromny sens. Nawet jeśli by stare kable wystarczyły to niestety pozycja routera się zmienia. Nowy router będzie w pomieszczeniu gospodarczym które ma akurat okno na BTS oddalony o 150m. Stare kable tam nie starczą na długość. Poza tym z wiekiem trochę mądrzeję i będę się starał jak najdalej pojedyncze kable ciągną i dopiero na końcu switche. Będzie i prościej i schludniej.

  W innym wątku inni peperowicze trochę mnie zachęcają by wypróbować archiwizację danych po domowej sieci. No ale muszę sobie to jeszcze ułożyć, bo teraz archiwizację robię na dużych dyskach zewnętrznych WD podłączając bezpośrednio do maszyny i czuję się bezpieczniej gdy nie robię tego przez sieć która jest wyjście na świat.
  Więc 10Gb w cat. 6 mogło by mieć sens dla mnie.
 3. Awatar użytkownika Błękitny_Bizon
  Autor
  Dziękuję i zawsze lepiej dowiedzieć się od kogoś kto się lepiej zna.
  ------
  Dziękuję, że poświęciłeś dla mnie czas. Więc tak, posłucham się tych rad.
  Kupię kabal cat. 6a i wypróbuję starą zaciskarkę i wtyczki. Nauczę się sprawdzać czy wszystko działa należycie, bo czytałem że gdy coś jest nie tak można to zobaczyć na wynikach testów sieci domowej.

  Jaj już to od każdego urządzenia końcowego jeden przewód do głównego switcha.
  Masz na myśli takie rozwiązanie?
  router---krótki kabel przy routerze---switch---długie kable do urządzeń końcowych
  czy lepiej
  router---długi kabel w pobliże urządzeń końcowych---switch---krótkie kable do urządzeń końcowych
  ---
  Skoro masz sporo danych na dyskach zewnętrznych to może lepiej już teraz pomyśleć o NASie.

  Router musi obsługiwać VLANy, wtedy "podzielisz" sieci na te z dostępem do internetu i na te bez dostępu.
  Niestety jestem chomikiem i poza zdjęciami i filmami własnymi w ilości 6 cyfrowej mam jeszcze sporo innych mediów. Dyski to aktualnie 2x WD elements 18GB, 1x WD elements 10gb i trochę zewnętrznych dysków 2.5 cala i SSD.
  Nauczę się co to są VLANy. Parzyłem sobie też na NASy Synology. Tak naprawdę to posiadanie jednego magazynu danych który jest dostępny ze wszystkich komputerów domowych było by niezwykle komfortowe. Prosty dostęp do wszystkiego i brak okresowej integracji danych do istniejącego archiwum zaoszczędziło by mi dużo czasu w czasie przyszłych lat.

  W pewnym momencie myślałem, że po prosu postawię sobie osobną sieć wifi bez dostępu do internetu po której będę przesyłał dane, ale po pierwsze nie lubię przesyłania drogą radiową dużych ilości danych i nie lubię samego przesadzania z promieniowaniem gdy ma się kable.
  Generalnie przydałoby się wiedzieć ile będzie końcowych urządzeń po lanie i po wifii.
  Tak jest i już piszę. Mam router w pomieszczenu gospodarczym i od niego w trzech kierunkach do innych pomieszczeń idzie kabel lan. Pomieszczenie 1 to 3 komputery. Pomieszczenie 2 to 1 komputer. Pomieszczenie 3 to 1 komputer i 1 telewizor. Łącznie 5 komputerów i jeden telewizor.

  Tak na końcu powiem jedynie, że nie uznaję maszyn takich jak telewizory które mogą czymś siać po sieci. Szczerze to wrzucił bym telewizor i dwa komputery na osobną sieć z osobnym łączem internetowym, by się nie zastanawiać czy coś jest bezpieczne czy nie. Są to komputery i telewizor rodziny ale czasem się łapię za głowę co oni pobierają bezmyślnie. Virustotal to konieczność by posprawdzać czasem nieznane pdfy.


  mikrotik może być za trudny dla osoby która nie ma znajomości sieci
  Masz złote podejście i przy Tobie nie wstydzę się, że nie mam znajomości. Nie ma omnibusów i trzeba się uzupełniać.
  ------
  Dziękuję za poradę. Jeśli mikrotika RB260GSP jest dobrym sprzętem to może być coś dla mnie. Jestem amatorem, ale model ma na reddit i gdzie indziej żyjącą społeczność to może dojdę do odpowiednich ustawień. - mam nadzieję nie psując nic. Wiem, że nie oczekuję sytuacji podłącz - autokonfiguracja - zapomnij. Lubię chętnie zrobić nastawy ręcznie. W moim przypadku chociaż ponieważ chcę ograniczyć prędkość maksymalną dla pomieszczeń 2 i 3.
  Awatar użytkownika pi_wo
  pchanie 10Gb po miedzi to trochę zabawy, kwestie odległości, uziemienia, zakłóceń, musisz też dokupić karty.

  ja bym zostawił tę istniejącą sieć 1Gb, dla tv i komputerów, dokupiłbym trochę wyższego mietka - CSS610-8G-2S+IN, do tego za jakiś czas nasa ze złączem sfp+, podepniesz go sobie światłem 10Gb. Ewentualnie do głównego stacjonarnego komputera możesz dokupić też kartę sfp+ (za 200zł używkę), moduły są po 50zł, patchcord światłowodowy też za parę złotych.

  Poza tym cat6a tak łatwo nie zaciśniesz na wtyczkach cat 5e, powinieneś zakupić odpowiednie z uziemieniem. A tak naprawdę, to wyższe kategorie najlepiej zarobić w gniazdach i/lub na patchpanelach, a potem łączyć fabrycznie gotowymi patchcordami.

  No i jak chcesz kupić kable, to nie jakieś wynalazki w xkomie, gdzie nawet nie wiadomo, czy są z miedzi, tylko popatrz na speckable, czy cdr.pl (Edytowano)
 4. Awatar użytkownika tayjkt
  Moim zdaniem najlepiej nie mieć zarabiarki do kabli.
  Połączenia jak chcemy robić to gniazdko gniazdko, a już od gniazdka to patchcord odpowiedniej długości.
  Awatar użytkownika Błękitny_Bizon
  Autor
  Rozumiem, to bardziej eleganckie rozwiązanie. Oczywiście mam gniazda, ale niestety nie są one umiejscowione optymalnie. Na szczęście mam też, porobione podczas ostatniego remontu, schowane kanały techniczne za grzejnikami, pod progami i wzdłuż ścian - otwory w ścianach pomiędzy pomieszczeniami też są.

  Jeśli miało by być idealnie to chciałbym mieć kiedyś komputery schowane przed kurzem, ale jednocześnie tak by się nie zagotowały. Ale to już większy projekt, bo w zamknięciu szczelnie nawet jeden laptop może zacząć się gotować.

  Ogólnie to lubię porządek i nie ma nic gorszego niż sprzątanie z kurzu ze sprzętu i gąszczu kabli powpinanych.
 5. Awatar użytkownika marcin2468
  Widzę że plany są grube.

  Autorze, policz czy budżet finansowy Ci się zgadza.

  I najlepiej rozrysuj sobie mapę sieci z założeniem że za jakiś czas może dojść sprzęt po kablu
Awatar użytkownika