Opublikowano 17 kwietnia 2021

iPhone 12 - aparat i poważny problem, o którym nikt nie mówi... (FLARA)

Cześć.
Kilka dni temu zacząłem ten wątek pod okazjami z najnowszymi iPhone'ami (problem dotyczy wszystkich wersji 12), aby dowiedzieć się, na ile jest to wada globalna i niestety coraz więcej rzeczy wskazuje na to, że tak właśnie jest - dlatego każdego użytkownika jakiegokolwiek z modeli serii 12 serdecznie proszę o zweryfikowanie poniższego scenariusza:
- główny obiektyw;
- mocne i ostre źródło światła w pomieszczeniu lub na dworze;
- aparat skierowany do światła, ale nie prosto w nie, a tak, by wychodziło już poza kadr.

385453.jpg385453.jpg385453.jpg
Ja i wielu innych użytkowników tych modeli w powyższej sytuacji dostajemy ogromną flarę, niczym tęcza, ciągnącą się przez całą szerokość obrazu. To nie standardowe odblaski, które są cechą każdego obiektywu, nawet tych najdroższych, a olbrzymia smuga światła wynikająca z wadliwej konstrukcji któregoś z elementów aparatu nowych iPhone'ów z serii 12 (aby jej się pozbyć wystarczy zrobić z dłoni małą osłonę na obiektyw). W żadnym z telefonów nie spotkałem się z tak źle kontrolowanymi flarami i dobrze byłoby wiedzieć, czy jest szansa na trafienie lepszego egzemplarza, czy jednak rzeczywiście wszystkie są tak skopane. Wiele osób zraża się do tego stopnia, że nie próbuje nawet wymiany, jak jeden z naszych kolegów z Peppera.

Początkowo można tę wadę łatwo przeoczyć, bo nie w każdych warunkach się ona objawia - warto poświęcić temu chwilę i sprawdzić kadr ustawiając się do ostrego źródła światła na różny sposób. Najprościej włączyć po prostu aplikację aparatu, stanąć centralnie przed ostrą żarówką (lub słońcem) skierowaną prosto na nas i panoramować gór-dół i lewo-prawo telefonem. Podczas chowania się światła za ramami kadru prawdopodobnie na ekranie będzie pojawiać się ta szeroka flara.

Zbiór wielu przykładów flary z iPhone'ów 12 i oficjalne forum Apple:
1) FOTO: pepper.pl/com…706
2) TEXT: IPhone 12 Pro lens flare - Apple Community
3) TEXT: IPhone 12 Pro Max Lens flare - Apple Community

Uprzedzając wiele pytań bardziej i mniej potrzebnych:
- na problem natknąłem się przypadkiem, podczas pierwszego wyjścia z nowo kupionym telefonem na dwór by nakręcić kilka filmów w słonecznej pogodzie, nie szukałem go na siłę, bo nawet o nim nic wcześniej nie słyszałem;
- flary i inne odblaski to typowa cecha wszelkich urządzeń optycznych - jedne kontrolują je lepiej, inne gorzej. W tym przypadku jest to zdecydowanie poza jakimkolwiek akceptowalnym poziomem (zresztą żadne poprzednie iPhone'y ani konkurencja na Androidzie nie generuje podobnych tęcz o takiej skali i z taką częstotliwością;
- aparaty w iPhone'ach 12 mają wiele zalet - ba, osobiście uważam, że są obecnie nawet najlepszym combo do foto/video, jeśli ktoś docenia bardziej prawdziwe odwzorowanie rzeczywistości niż cukierkowate kolory - ale jeśli te tęcze to problem globalny, dobrze byłoby o tym wiedzieć przed zakupem i to przede wszystkim ma na celu ten wątek.


EDIT. 05.02.2022 - gdyby ktoś jeszcze nie wiedział i się zastanawiał, czy Apple cokolwiek z problemem robi w kolejnych seriach:
iPhone 12 vs iPhone 13
Wątpliwości (niestety) rozwiane (od 5:30):

A początek ujęcia zapowiadał się jeszcze obiecująco...
Aktualizacje społecznościowe

53 Komentarze

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika yenfnbqee
  13-tki, jak i 14-tki... Telefony za 10 koła...

  Gdzieś Ty takie ceny widział? No chyba, że oba razem :P
 2. Awatar użytkownika Clean_Johnny_YT
  Autor
  Kolejny dzień, kolejna flara
  6907490-5nfei.jpg
  Nie ustawiałem się specjalnie, by ją osiągnąć - wyciągnąłem po prostu telefon i zrobiłem zwykłe zdjęcie w poziomie. A poniżej krótki film w znanych już warunkach:
 3. Awatar użytkownika Clean_Johnny_YT
  Autor
  iPhone 12 vs iPhone 13
  Wątpliwości (niestety) rozwiane (od 5:30):


  A początek ujęcia zapowiadał się jeszcze obiecująco...
 4. Awatar użytkownika Clean_Johnny_YT
  Autor
  Aż mi się wątek przypomniał...
  twitter.com/Ale…tml
  Awatar użytkownika Kiron
  Dobra robota. We wstawkach z Iphone'ami mogłyby latać takie ciekawostki, zamiast tego obrzucają się błotem.
 5. Awatar użytkownika Clean_Johnny_YT
  Autor
  Myślę, że wątek bardzo dobrze kończy moja dzisiejsza konwersacja z pewnym znajomym z Holandii, który również jest posiadaczem iPhone'a 12 (Mini). Historia jest identyczna, jak już wiele innych na łamach Peppera:
  1) Ja: prośba o sprawdzenie na swoim egzemplarzu występowanie zjawiska, którego próbkę załączam do wiadomości (pierwsze zdjęcie z tej Dyskusji).
  2) Delikwent: natychmiastowa odpowiedź - "Ja nic takiego nie mam, reklamuj."
  3) Ja: jeszcze jedna, umiejętnie skonstruowana i grzecznie napisana prośba, żeby tylko nie spłoszyć.
  4) Delikwent:

  Życzę innym, równie zdeterminowanym do ustalenia jednoznacznego konsensusu w sprawie tej flary i jej globalnego zasięgu większej łatwości w przekonywaniu pozostałych "zadowolonych" użytkowników serii 12, by jednak sprawdzili swoje egzemplarze w sposób opisany w tym wątku, a ja chyba się już katapultuję, ale nie kapituluję, bo swoje, myślę, osiągnąłem. Przebiłem się już przez wystarczająco dużo zatwardziałych fanów tej marki i otrzymałem chyba wystarczająco dużo dowodów na to, że problem trapi jednak wszystkie iPhone'y 12.
  Jestem co prawda tym faktem bardziej zażenowany niż usatysfakcjonowany, ale z braku porównywalnych alternatyw, wsadzam swojego Mini z powrotem do kieszeni i po cichu liczę, żeby tej jabłoni z popsutymi owocami w końcu zaczęły łamać się niektóre gałęzie i może obudziła się ze swojego nie w pełni zasłużonego dobrobytu, w którym od lat się znajduje, zaczynając wprowadzać odpowiednie zmiany, dzięki którym nie tylko sadownikom z klapkami na oczach zaczną te jabłka w pełni smakować... Obecnie nadają się tylko na szarlotkę.
 6. Awatar użytkownika stfpl
  Nie jestem ani fotografem, ani ekspertem, ani nie mam iPhona 12 (więc się wypowiem ), ale gdy szukałem telefonu robiącego dobre zdjęcia wdrażaniem się w pojęcie "jakość zdjęcia".

  Tam było opisane jak działają soczewki, ISO, przesłona...

  Otóż problem, o który pytasz wygląda na refleksy. Producent może skompensować ten efekt ustawiając odpowiednią liczbę w odpowiedni sposób soczewki.

  Ja bym reklamował. Rzadko, który, markowy, telefon ma problemy z refleksji w takim stopniu!
 7. Awatar użytkownika leeloo
  mam cos takiego samego, jak mi spadl iphone i stlukl szybke tylna od aparatu (jedna rysa). pod slonce robi to samo, trzeba zrobic cien na obiektyw.

  w nowym aparacie to dziwne, moze nie ma warstwy anyrefleksyjnej albo jakas wada fizyczna
 8. Awatar użytkownika Clean_Johnny_YT
  Autor
  krzysiek.ok17/04/2021 19:11

  Chociaż w linkach, które podałeś ludzie podają przykłady, ze na innych smar …Chociaż w linkach, które podałeś ludzie podają przykłady, ze na innych smartfonach ten efekt rownież występuje, a nawet w drogich obiektywach do aparatów. Problem często występujący w fotografii i jest to refleks/ odbicie światła na soczewcehttps://www.reddit.com/r/GooglePixel/comments/ji0l3b/pixel_5_camera_lens_flare_issue_at_night/


  Tak, tam ludzie się przekrzykują bezcelowo o zwykłe flary. Są jednak też przykłady tej "tęczy", która już jest poza jakąkolwiek normą.

  krzysiek.ok17/04/2021 19:04

  [Obrazek] [Obrazek] Faktycznie u mnie rowniez występuje flara. 2 zdjęcia, k …[Obrazek] [Obrazek] Faktycznie u mnie rowniez występuje flara. 2 zdjęcia, każde robione innym ip12.Wydaje mi się że jest to odbicie światła na soczewce (szkle) aparatu


  Dzięki za wkład. To chyba to samo, chociaż zrobiłeś zdjęcia na takim tle, że gdybym nie wiedział, czego szukać, to podświadomie uznałbym to za jaśniejszy pas na tapecie
  Daj jeszcze znać, jak w końcu wyjdzie znowu słońce na dworze (chyba w niemal całej Polsce obecnie pogoda jest beznadziejna...) i sprawdzisz to jeszcze w pełnym słońcu. Na urlopie w ciepłym i słonecznym kraju wada ta może być szczególnie uciążliwa...
 9. Awatar użytkownika buszmen_z_buszu
  Boże... flara i refleksy to normalny efekt występujący w każdym soczewkowym aparacie. Jak macie gównofony xiaomi z plastikiem to czasem tam się może to nie pojawić ale nawet w lustrzankach za kilkanaście tysięcy pln to występuje... Dajcie na luz bo wstyd czytać te wypociny.
 10. Awatar użytkownika buszmen_z_buszu
  Usunięty48136210/10/2021 18:11

  [Obrazek] To normalny refleks soczewki nic takiego. Kazdy iPhone tak ma


  i każdy inny telefon także
 11. Awatar użytkownika stfpl
  Clean_Johnny_YT17/04/2021 15:05

  Otóż to i stąd ten wątek Niestety również rzadko kiedy aż tyle zgłosz …Otóż to i stąd ten wątek Niestety również rzadko kiedy aż tyle zgłoszeń okazuje się problemem nieglobalnym, dlatego chciałbym to jednoznacznie jeszcze ustalić, by nie iść na marne z reklamacją po nowy egzemplarz, który to z kolei może wykazywać inne wady, jak choćby niesławny zażółcony ekran - mój mnie bardzo zadowala i plułbym sobie w twarz, gdyby tak to się ostatecznie skończyło, a innej alternatywy, jeżeli chodzi o model, raczej nie mam, bo to rodzynek wśród wszechobecnych teraz patelni.Ale zostawmy ten temat i skupmy się tu tylko na tych flarach użytkowników tej serii


  Jeżeli zależy Ci na tym modelu, to wymieniaj aż wszystko będzie git.

  Miałem iPhona(solidną 4), wszystko działało. Miałem też Mac-a, gdy wyłamały się zawiasy, okazało się, że Apple zorganizował program serwisowy wymiany wadliwych zawiasów, lecz długo zeszło zanim się na to zdecydował.

  Być może z aparatami w 12 będzie podobnie.
 12. Awatar użytkownika swdmfan
  Zdjęcie z IP11 z wczoraj - też nie jest pozbawiony tej wady. Niestety (szczególnie bez osłon) nie da się chyba zrobić obiektywu, który pod słońce pracowałby idealnie bez flar. Trzeba takich sytuacji po prostu unikać, acz czasami flary dodają zdjęciu uroku, choć dość rzadko. Mam np. obiektyw Samyang 12mm, który optycznie jest świetny, ale pod światło bardzo słaby, niemniej nie zamierzam się go pozbywać bo zalety zdecydowanie przewyższają tą wadę.6996589-4GcpW.jpg
 13. Awatar użytkownika el_marinar
  Jak słońce jest z przodu to zawsze ryzykujesz flarę. Na każdym sprzęcie.
 14. Awatar użytkownika Lolek88
  buszmen_z_buszu11/10/2021 14:01

  Boże... flara i refleksy to normalny efekt występujący w każdym soczewkowym …Boże... flara i refleksy to normalny efekt występujący w każdym soczewkowym aparacie. Jak macie gównofony xiaomi z plastikiem to czasem tam się może to nie pojawić ale nawet w lustrzankach za kilkanaście tysięcy pln to występuje... Dajcie na luz bo wstyd czytać te wypociny.


  Nie do końca się z tym zgodzę.
  Miałem Huawei P20pro, oddałem go żonie a sobie kupiłem iPhone 12 mini. Teraz robiąc zdjęcia choince u siebie na iPhone mam takie niebieskawe kropki wokół choinki a robiąc zdjęcie Huawei tego nie ma. Wiec ewidentnej coś jest nie tak.
 15. Awatar użytkownika Kiron
  Wiesz może, czy defekt występuje także w iP15? A może zdążyli załagodzić jego skalę? (Edytowano)
  Awatar użytkownika Clean_Johnny_YT
  Autor
  Nie mam zielonego pojecia, ale tez chetnie sie dowiem. Problem "flary teczy" jest czesto mieszany ze zwyklymi flarami lub innymi optycznymi cechami obiektywow, wiec najlepiej bedzie samemu po prostu ocenic na podstawie zdjec/filmow udostepnionych przez uzytkownikow w internecie. Najczesciej wiaze sie to niestety z recznym i mozolnym wertowaniem dziesiatek filmow "sampli" na YouTube'ie, bo malo kto opisuje je jako problematyczne, a tym bardziej jednoznaczna fraza w stylu "defect" czy nawet "flare". Obstawiam, ze nawet jesli cos w tym aspekcie poprawili, to nieznacznie.
  Na pocieszenie dodam, ze mimo bardzo irytujacej natury tej wady, na moich zdjeciach mimo wszystko dosc rzadko sie z nia finalnie spotykam. Czesciej na filmach, ale i tak powiedzmy, ze do wytrzymania... Mimo wszystko jest to zdecydowanie powazna wada, ktora powinna byc przynajmniej zniwelowana do 50%, a nawet 25% jej intensywnosci na poziomie samej konstrukcji optyki.
  Gdybys sie czegokolwiek konkretnego dowiedzial, daj znac, zawsze to wartosciowe informacje.
 16. Awatar użytkownika Clean_Johnny_YT
  Autor
  stfpl17/04/2021 15:00

  Rzadko, który, markowy, telefon ma problemy z refleksji w takim stopniu!


  Otóż to i stąd ten wątek Niestety również rzadko kiedy aż tyle zgłoszeń okazuje się problemem nieglobalnym, dlatego chciałbym to jednoznacznie jeszcze ustalić, by nie iść na marne z reklamacją po nowy egzemplarz, który to z kolei może wykazywać inne wady, jak choćby niesławny zażółcony ekran - mój mnie bardzo zadowala i plułbym sobie w twarz, gdyby tak to się ostatecznie skończyło, a innej alternatywy, jeżeli chodzi o model, raczej nie mam, bo to rodzynek wśród wszechobecnych teraz patelni.
  Ale zostawmy ten temat i skupmy się tu tylko na tych flarach użytkowników tej serii (Edytowano)
 17. Awatar użytkownika Clean_Johnny_YT
  Autor
  leeloo17/04/2021 15:18

  mam cos takiego samego, jak mi spadl iphone i stlukl szybke tylna od …mam cos takiego samego, jak mi spadl iphone i stlukl szybke tylna od aparatu (jedna rysa). pod slonce robi to samo


  To niestety zupełnie inny przypadek - jakiekolwiek obce elementy na obiektywie (brud, smugi czy tym bardziej potłuczone samo szkło) będą generowały przeróżne problemy. Tutaj rzeczywiście mówimy o fabrycznie nowych telefonach, które wizualnie z zewnątrz nie wzbudzają żadnych podejrzeń - to musi być właśnie albo wada mechaniczna, albo brakuje tej warstwy, o której wspominasz, co byłoby jednak zaskakujące...
 18. Awatar użytkownika krzysiek.ok
  Faktycznie u mnie rowniez występuje flara. 2 zdjęcia, każde robione innym ip12.
  Wydaje mi się że jest to odbicie światła na soczewce (szkle) aparatu (Edytowano)
 19. Awatar użytkownika krzysiek.ok
  Chociaż w linkach, które podałeś ludzie podają przykłady, ze na innych smartfonach ten efekt rownież występuje, a nawet w drogich obiektywach do aparatów.
  Problem często występujący w fotografii i jest to refleks/ odbicie światła na soczewce

  reddit.com/r/G…ht/ (Edytowano)
 20. Awatar użytkownika krzysiek.ok
  Sprawdziłem również na IP7 i jak odpowiednio ustawisz do światła to rowniez się pojawia, ale nie w takiej formie.
  Tam jest widoczny odblask w lewym dolnym rogu i znacznie mniejszy
Awatar użytkownika