iPhone 12 - aparat i poważny problem, o którym nikt nie mówi... (FLARA)

kwi 17. 2021
Cześć.
Kilka dni temu zacząłem ten wątek pod okazjami z najnowszymi iPhone'ami (problem dotyczy wszystkich wersji 12), aby dowiedzieć się, na ile jest to wada globalna i niestety coraz więcej rzeczy wskazuje na to, że tak właśnie jest - dlatego każdego użytkownika jakiegokolwiek z modeli serii 12 serdecznie proszę o zweryfikowanie poniższego scenariusza:
- główny obiektyw;
- mocne i ostre źródło światła w pomieszczeniu lub na dworze;
- aparat skierowany do światła, ale nie prosto w nie, a tak, by wychodziło już poza kadr.

385453.jpg385453.jpg385453.jpg
Ja i wielu innych użytkowników tych modeli w powyższej sytuacji dostajemy ogromną flarę, niczym tęcza, ciągnącą się przez całą szerokość obrazu. To nie standardowe odblaski, które są cechą każdego obiektywu, nawet tych najdroższych, a olbrzymia smuga światła wynikająca z wadliwej konstrukcji któregoś z elementów aparatu nowych iPhone'ów z serii 12 (aby jej się pozbyć wystarczy zrobić z dłoni małą osłonę na obiektyw). W żadnym z telefonów nie spotkałem się z tak źle kontrolowanymi flarami i dobrze byłoby wiedzieć, czy jest szansa na trafienie lepszego egzemplarza, czy jednak rzeczywiście wszystkie są tak skopane. Wiele osób zraża się do tego stopnia, że nie próbuje nawet wymiany, jak jeden z naszych kolegów z Peppera.

Początkowo można tę wadę łatwo przeoczyć, bo nie w każdych warunkach się ona objawia - warto poświęcić temu chwilę i sprawdzić kadr ustawiając się do ostrego źródła światła na różny sposób. Najprościej włączyć po prostu aplikację aparatu, stanąć centralnie przed ostrą żarówką (lub słońcem) skierowaną prosto na nas i panoramować gór-dół i lewo-prawo telefonem. Podczas chowania się światła za ramami kadru prawdopodobnie na ekranie będzie pojawiać się ta szeroka flara.

Zbiór wielu przykładów flary z iPhone'ów 12 i oficjalne forum Apple:
1) FOTO: pepper.pl/com…706
2) TEXT: IPhone 12 Pro lens flare - Apple Community
3) TEXT: IPhone 12 Pro Max Lens flare - Apple Community

Uprzedzając wiele pytań bardziej i mniej potrzebnych:
- na problem natknąłem się przypadkiem, podczas pierwszego wyjścia z nowo kupionym telefonem na dwór by nakręcić kilka filmów w słonecznej pogodzie, nie szukałem go na siłę, bo nawet o nim nic wcześniej nie słyszałem;
- flary i inne odblaski to typowa cecha wszelkich urządzeń optycznych - jedne kontrolują je lepiej, inne gorzej. W tym przypadku jest to zdecydowanie poza jakimkolwiek akceptowalnym poziomem (zresztą żadne poprzednie iPhone'y ani konkurencja na Androidzie nie generuje podobnych tęcz o takiej skali i z taką częstotliwością;
- aparaty w iPhone'ach 12 mają wiele zalet - ba, osobiście uważam, że są obecnie nawet najlepszym combo do foto/video, jeśli ktoś docenia bardziej prawdziwe odwzorowanie rzeczywistości niż cukierkowate kolory - ale jeśli te tęcze to problem globalny, dobrze byłoby o tym wiedzieć przed zakupem i to przede wszystkim ma na celu ten wątek.


EDIT. 05.02.2022 - gdyby ktoś jeszcze nie wiedział i się zastanawiał, czy Apple cokolwiek z problemem robi w kolejnych seriach:
iPhone 12 vs iPhone 13
Wątpliwości (niestety) rozwiane (od 5:30):

A początek ujęcia zapowiadał się jeszcze obiecująco...
Aktualizacje społecznościowe
Dyskusje

47 Komentarzy