Gra planszowa na święta: Wsiąść do Pociągu: Europa czy 7 cudów świata czy Catan? :)

gru 12. 2022 (7 g, 59 min)
Cześć, która gra planszowa najlepsza dorosłych na święta: Wsiąść do Pociągu: Europa czy 7 cudów świata czy Catan?
Aktualizacje społecznościowe
Zadaj pytanie
Skomentuj

7 Komentarzy

sortowanie:
Avatar
 1. Avatar
  Wszystkie są dobrze oceniane i stosunkowo łatwe w rozgrywce. Przy decyzji może warto wziąć pod uwagę długość rozgrywki i ilość graczy, bo to często okazuje się kluczowe.
  Pociągi: 2-4 graczy, długość gry mocno zależy od szybkości podejmowania decyzji. Z mojego doświadczenia jest to jednak dość długa gra 1-1.5h na rozgrywke. Wiadomo im więcej graczy tym dłużej.
  7 cudów: 3-7 graczy, tak więc warto zwrócić uwagę że dwie osoby nie pograją. Rozgrywka raczej zawsze idzie płynnie, gracze szybko podejmują decyzję, każdy gra 'rownocześnie' więc czas rozgrywki oceniam 30-45 min
  Catan: 3-4 graczy, tu podobnie jak w cudach 2 osoby nie zagrają. Czas gry myślę, że tak 45min -1,5h na rozgrywke. Grający zdecydowanie więcej myślą i planują, dochodzą czasem również negocjację co wpływa na czas rozgrywki.
  Avatar
  Autor
  Oo czyli już widzę plus, że w pociągi można zagrać w dwie osoby, dziękuję to myślę że właśnie na to padnie wybór. Reszta z czasem...
 2. Avatar
  W 7 cudów nie grałem, więc o niej się nie wypowiem.

  Wszystko zależy od tego w ile osób chcesz grać, bo przykładowo Catan na 2 osoby kompletnie się mija z celem.
  Do tego moim zdaniem Catan bez dodatków jest dość nudny, mapa jest taka, że (przynajmniej przy 4 osobach) po rozstawieniu początkowych osad nie ma za bardzo gdzie się rozwijać. Za to jak się do tego dołoży Żeglarzy z Catanu to gra jest rewelacyjna, tylko dość mocno luck-based.

  Wsiąść do pociągu bardzo fajna, prosta i można na spokojnie grać 2-5 osób (a Catan tak naprawdę tylko 3-4).
  Z tych dwóch wybrałbym Pociagi, ale na temat Pociągi vs 7 cudów się nie wypowiem.
  Avatar
  A jak masz dość ogarniętych znajomych (czy komu tam ten prezent kupujesz), to Terraformacja Marsa będzie strzałem w dziesiątke!
 3. Avatar
  Grałem w 7 Cudów i w Pociągi. Jedna i druga gra jest super. Pociągi są dla mnie bardziej przyjazne w rozgrywce i łatwiejsze niż 7 Cudów
 4. Avatar
  Ja 7 cudów nie lubię, więc bralbym 2 pozostałe
 5. Avatar
  Wszystkie są zacne, dorzucił bym jeszcze Dixita do przemyślenia. I wszystkie mają dodatki
Avatar