gniazdka sterowane z aplikacji

6
wrz 25. 2020
jestem nowicjuszem w temacie. kupilem z ostatniej wrzutki w euro i nawet to fajnie dziala. chcialbym jednak sie uniezaleznic od aplikacji konkretnego producenta, bo nie wiem czy kolejne gniazdko w promocji bedzie od tego samego. na co zwracac uwage przy zakupie, aby spelnic ten warunek? podobno mozna wgrywac alternatywne oprogramowanie do niektorych gniazdek. czy moglby ktos w kilku slowach przyblizyc temat? jak sie wtedy steruje gniazdem, z jakiej aplikacji?
Aktualizacje społecznościowe
Zadaj pytanie
6 Komentarzy
Ja bym chetnie takie gniazdko z Api chcial. Ktos cos?
nie jestem ekspertem ale podstawowe pytanie czy będziesz tym sterował z ios czy androida? Najbardziej uniwersalne będzie chyba używanie protokołów zigbee. jeżeli dobierzesz bramkę to będziesz mógł to ogarniać zdalnie spoza domu.
To na co ja zwracam uwagę to czy takie urządzenie (i czy jest to łatwe, czy trzeba dużo kombinować) da się połączyć z Home Assistant. W skrócie jest to taki system, który lokalnie (na twoim domowym serwerze) pozwala połączyć urządzenia bardzo wielu producentów, sterować nimi oraz tworzyć automatyzacje bazujące na tych urządzeniach. Większość tanich smart urządzeń bazuje na sofcie Tuya, nie jestem wielkim fanem tego oprogramowania ponieważ wszystko działa na jakieś chińskiej chmurze, dlatego wiele osób decyduje się na wgranie alternatywnego oprogramowania (z najpopularniejszych mamy Tasmotę i ESPHome) co sprawia że wszystko zostaje w naszej sieci i nie łączy się z jakimś zewnętrznym serwerem. Takie urządzenia wpinamy np. do wcześniej wspomnianego Home Assistant i sterujemy nimi z poziomu jego aplikacji.
@wadam : z androida i jak kupię router, z poziomu openwrt na routerze (jeśli sią da)

@LubieArbuzy : czy mógłbyś z doświadczenia polecić jakieś gniazdka, do których można właśnie w łatwy sposób wgrać wymienioną Tasmotę lub ESPHome?
geos25/09/2020 11:30

@LubieArbuzy : czy mógłbyś z doświadczenia polecić jakieś gniazdka, do któr …@LubieArbuzy : czy mógłbyś z doświadczenia polecić jakieś gniazdka, do których można właśnie w łatwy sposób wgrać wymienioną Tasmotę lub ESPHome?


Tak naprawdę to te oprogramowania da się wgrać na większość tych bazujących na wifi, nawet te gniazka z Smart DGM które posiadasz działają na Tuya więc wystarczy coś takiego jak tuya-convert do zmiany oprogramowania. Sam dopiero poznaje jak działać z tymi alternatywnymi softami, jednak dużo bardziej wolę kupować te urządzenia które dogadają się z Home Assistantem out of the box, bez zbędnego grzebania. Z mojej strony polecam bloga "hej dom" bardzo dużo się z niego dowiedziałem
Ja tam mam system od Philipsa na zigbee czy jak mu tam. Lepszy niż wifi. Gniazdka też mają. Sterowanie z samej appki to słabe. Lepiej bramka i pilot. Mam też jakiś chiński wtyk ale appka niby taka dobra ale lipa wg mnie
Prześlij Komentarz
Avatar
@
    Tekst