GCam - Jak skonfigurować dla Oneplus 6?

78
sie 15. 2019
Witajcie!

Pod ostatnią okazją zawierającą OP6 w IMHO świetnej cenie rozpoczęła się dyskusja na temat GCama, co on daje, jak go skonfigurować. Miało być po śniadaniu, ale miałem dość ciężką głowę po wczorajszym wieczorze

Warto przede wszystkim zacząć od tego, co to ten GCam?
- Pełna nazwa to Google Camera, czyli aplikacja aparatu dostępna na telefonach samego Google'a, czyli dawnej serii Nexus, obecnie Pixel - nie możemy jej oficjalnie pobrać na inne telefony. Wyciska ostatnie soki z modułu aparatu, zdjęcia mają więcej szczegółów i wyglądają prawie jak z kompaktu, powtórzę prawie. Wszystko to za sprawą super algorytmów opracowanych przez inżynierów Google'a. Jeżeli chcemy super zdjęcia to kupujemy kompakt, lustrzankę i na każde wyjście z domu zabieramy go ze sobą. Brzmi abstrakcyjnie prawda? Telefon to obecnie nasz niezastąpiony przyjaciel, towarzyszy nam praktycznie przez cały dzień - nawet, gdy robimy

Po co instalować GCam?
- Głównie dlatego, że chińskie telefony zaczynając od tych mocno popularnych marek: Xiaomi, Oneplus itd. posiadają w swojej specyfikacji moduły aparatów, które znajdują się również we flagowcach innych firm i robią one super fotki (np. Huawei, Samsung, wspomniany wcześniej Pixel itd), ale niestety w naszym telefonie producent przycebulił na stworzeniu odpowiedniego software'u ograniczającego znacząco jego jakość - szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych (wieczór, noc). Dodatkowo pojawiają się liczne bugi - jednym z nich jest "oil painting effect", zainteresowani mogą sobie wyguglać co w trawie piszczy. Jednak mamy tutaj rozwiązanie - instalację GCama na swój sprzęt.

Co będziemy potrzebować?
- Jeszcze nie tak dawno GCam wymagał root'a co wiąże się z odblokowaniem bootloadera czy dodania linijki aktywującej camera2api w build.prop. Obecny GCam wymaga jedynie instalacji samej aplikacji i wklejenia configu w odpowiedni folder w pamięci telefonu. Brzmi świetnie, prawda? Przygotowałem gotowy plik .rar, który zawiera wszystkie w/w elementy.

DOWNLOAD: www41.zippyshare.com/v/U…tml

Zaczynamy!
1) Pierwszą rzeczą jaką musimy wykonać, to oczywiście pobranie pliku z powyższego linku i wypakowanie jego zawartości.
2)W pamięci telefonu tworzymy taką ścieżkę folderów: GCam/Configs

179890.jpg
I do folderu Configs wrzucamy wcześniej pobrany plik o nazwie: SG ALL Arnova 1.7.xml.


3)Instalujemy aplikację Gcam_6.1.021_Advanced_V1.7beta3.190707.0105.apk, oczywiście trzeba zaznaczyć, że zezwalamy na instalację z nieznanych źródeł. Sama aplikacja nie zawiera w sobie jakiegoś wirusa, czy innego bloatware'u.
4)Uruchamiamy aplikację i zezwalamy na praktycznie wszystko o co poprosi (ja jedynie nie zezwalam na usługę lokalizacji, bo nie potrzebne mi to)
5)Po uruchomieniu samej aplikacji klikamy dwa razy w ciemne pole (tam gdzie jest przycisk do zmiany aparatu przód/tył, przycisku do robienia zdjęć i podglądu galerii. Tak jak na animacji poniżej
179890.jpg
6)Pojawi się okienko Choose config oraz nazwa naszego wcześniej wklejonego configu - w naszym przypadku SG ALL Arnova 1.7.xml.
7)Klikamy RESTORE
8)Aplikacja wykona "miękki restart".
9)Ostatnią czynnością do dobrej jakości zdjęć jest ustawienie odpowiednich bibliotek, tzw. libs
10)Nad wcześniej wymienionymi trzema przyciskami na czarnym tle widzimy takie przyciski jak: Panorama, Portret, Aparat, Film i więcej.
11) Klikamy na więcej, a następnie Ustawienia.
12)Przechodzimy do Zaawansowane, następnie Libs
13)Pojawi nam się okienko Select Lib, w którym będzie pusto lub nie będzie tej biblioteki, której poszukujemy.
14)Klikamy na GET UPDATES i czekamy chwilę
15)Po chwili naszym oczom powinna się ukazać lista dostępnych bibliotek - nas interesuje tylko jedna: xlib2s. Klikamy na nią.
16)Voila!


To wszystko. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak porównywać fotki zrobione stockową aplikacją od Oneplusa i tych wykonanych Google Camera. Opis zostanie uzupełniony o inne configi.


Poradnik został stworzony z myślą o Oneplusie 6. Analogiczna procedura będzie dla innych telefonów z tą różnicą, że będziemy potrzebować zapewne innego GCama i innego configu, czyli pliku .xml.


Starałem się możliwie jak najprościej, i jak najlepiej wytłumaczyć całą procedurę krok po kroku.

EDIT: Wspominałem, że poradnik zostanie uzupełnione configi, więc dotrzymuję słowa

*Config SuperResZoom - config ten sprawi, że zrobione przez nas zdjęcie, po przybliżeniu będzie zawierało możliwie jak najwięcej szczegółów. Większe wyjaśnienie poniżej.

179890.jpg

179890.jpgZdjęcie nie jest mojego autorstwa.

DOWNLOAD SuperResZoom: www56.zippyshare.com/v/2…tml


*Config SPORTS - config ten nastawiony jest typowo dla zdjęć ruchomych obiektów, np. gdy robimy zdjęcia dzieci, a wiadomo jak ciężko ustrzelić wyraźną fotkę Naszym pociechom, które mają nadmiar energii


DOWNLOAD SPORTS: www71.zippyshare.com/v/6…tml


Pozdrawiam i życzę miłego dnia oraz jak najlepszych cebulek!

UPDATE!

Zgodnie z obietnicą wracam do Was. Prawdę mówiąc nie posiadam już OP6 żeby w pełni wystestować tak jak powyżej i wszystko krok po kroku opisać.


Znalazłem taką wersję: www33.zippyshare.com/v/4…tml
Bardzo Was proszę o wytestowanie, SRZ nie działa na Androidzie 10, reszta powinna być w pełni sprawna. Configi są wbudowane i znajdują się w troszeczkę innej lokalizacji niż standardowo, tutaj: (/GCam/Configs/Miniflex)
Aktualizacje społecznościowe
Nie mogłem doczekać się aktualizacji od autora poradnika dla GCam na Androida 10 więc poszukałem trochę w necie samodzielnie. Dla tych co radzą sobie z angielskim polecam poczytać tutaj: thecustomdroid.com/google-camera-port-oneplus-6-6t/

Zainstalowałem zgodnie z opisem na stronie wersję 7.0_GCam_Arnova_4.0b5 oraz bibliotekę JUAN__7_All i u mnie wszystko działa.

W sumie można postąpić dokładnie tak jak napisał @KamiluszeK w poradniku podmieniając jedynie pliki na wyżej wymienione i tworząc w folderze GCam/ folder Configs7 gdzie należy umieścić biblioteki. Polecam też odinstalowanie innych wersji GCam, jeśli jakieś mieliście, przed instalowaniem nowej.

Grupy

78 Komentarzy
Dzięki za poradnik, do OnePlusa 7 ten sam config czy inny?
Dzięki!
Wrzuciłbyś jakieś fotki swojego autorstwa z Gcama na tym configu? Tylko najlepiej na jakiś zewnętrzny hosting (np. imgur), żeby nam tu Pepperowa kompresja nie zjadła jakości. Dzięki!
LukiPmi15/08/2019 10:44

Dzięki za poradnik, do OnePlusa 7 ten sam config czy inny?


Inny. Poszukaj grupy na telegramie, tam wszystkiego się dowiesz
@KamiluszeK na 6t ten sam?
Myślę czy nie kupić op6 lub 6t .. którego brać
Dzięki
Edytowane przez: "www" sie 15. 2019
No szacun za włożoną pracę. Miałem OnePlus 6 6/64 z oficjalnej dystrybucji, sprzedałem w kwietniu za 1350. Mile wspominam, świetny sprzęt i Oxygen OS przypadł mi do gustu, najlepszy system. Chciałem OnePlus 7, ale jest dość drogi, ale udało mi się dorwać nowe Mi 9 6/128 za 1400, jednak MIUI to nie to samo co Oxygen OS.
Edytowane przez: "CebulowySmakosz" sie 15. 2019
www15/08/2019 11:56

@KamiluszeK na 6t ten sam?Myślę czy nie kupić op6 lub 6t .. którego brać Dz …@KamiluszeK na 6t ten sam?Myślę czy nie kupić op6 lub 6t .. którego brać Dzięki


Wiesz co, zabij mnie, a nie wiem. Moduły mają te same, więc na 6T też pójdzie ten moduł i config.
Pierwsze zdjęcia z gcam ustawionego wg instrukcji za co wielkie dzięki, drugie z standardowego softu aparatu
2702515-i0Rdo.jpgGcam
2702515-DUlY5.jpgStandard
Dobra robota, wielkie dzięki. Zabierałem się za to już od dość dawna a tu wszystko podane na tacy że aż grzech nie spróbować!
Szkoda że nie można w dużej rozdzielczości ustawić zdjęcia w formacie 16:9. Dla mnie różnica w jakości zdjęć jest niezauważalna, może w nocy to inaczej wychodzi. W ustawieniach pokazuje że to konfiguracja dla nexusa 6p.
www15/08/2019 11:56

@KamiluszeK na 6t ten sam?Myślę czy nie kupić op6 lub 6t .. którego brać Dz …@KamiluszeK na 6t ten sam?Myślę czy nie kupić op6 lub 6t .. którego brać Dzięki


Zależy na czym Ci najbardziej zależy. Mi zależało na jacku (bo nie miałem słuchawek na bluetooth), diodzie powiadomień i tradycyjnym czytniku, gdyż czytniki w ekranie to taka nowinka, której nie trawie. Wybudzić telefon żeby odblokować, a tu przykładam palucha i cyk telefon odblokowany. Poczekam jeszcze rok, półtora roku, ulepszą czytniki w ekranie, to wtedy zmienię. Chociaz nie wiem po co, bo OP6 działa jak rakieta
Edytowane przez: "KamiluszeK" sie 15. 2019
Mam pytanie - postępuje tak jak w poradniku i wszystko poszło - natomiast czy mogę korzystać z wbudowanej apki aparatu czy muszę zainstalować google camera i to zrobić?
Edit: nie było pytania, zauważyłem drugą apkę apratu ;p

da się schować to info które pojawia się przy uruchomieniu aparatu?
Edytowane przez: "KarolKucharski" sie 15. 2019
i może jeszcze jedna kwestia do "korzystaczy" z tego gcama na op6 już dłuższy czas:
jakie macie ustawienia aparatu? czy cos poprawialiście czy zostawiliście wszystko jak apka ustawiła fabrycznie?
KarolKucharski15/08/2019 14:34

i może jeszcze jedna kwestia do "korzystaczy" z tego gcama na op6 już d …i może jeszcze jedna kwestia do "korzystaczy" z tego gcama na op6 już dłuższy czas:jakie macie ustawienia aparatu? czy cos poprawialiście czy zostawiliście wszystko jak apka ustawiła fabrycznie?


A po co jest ten config? Żebyś nie musiał nic zmieniać tylko użytkować "out of the box" ^^
KamiluszeK15/08/2019 16:02

A po co jest ten config? Żebyś nie musiał nic zmieniać tylko użytkować "out …A po co jest ten config? Żebyś nie musiał nic zmieniać tylko użytkować "out of the box" ^^


No to gra gitara;) dzięki za odp
Jak włączę lampę błyskową to jakość zdjęć jest okrutna, bardzo zaszumiona. Też tak macie?
kulek7915/08/2019 19:05

Jak włączę lampę błyskową to jakość zdjęć jest okrutna, bardzo zaszumiona. …Jak włączę lampę błyskową to jakość zdjęć jest okrutna, bardzo zaszumiona. Też tak macie?


Tak, niestety tak. Na szczęście nie pamiętam kiedy ostatnio ją włączałem poza przetestowaniem jej w tym momencie.
A jest dla mi 8 lite?? Bardzo potrzebuję bo robi koszmarne zdjęcia
Czy w Gcam na OP6 można używać powiększenia optycznego? Bo nigdzie nie widzę tej opcji.
W stockowej apce jest przycisk na ekranie do zmiany obiektywu.
U mnie biblioteki to albo xlib2 albo xlib2sk niema z samym s. Która wybrać ?
Prześlij Komentarz
Avatar
@
    Tekst

    Dyskusje