sie 15. 2019
Witajcie!

Pod ostatnią okazją zawierającą OP6 w IMHO świetnej cenie rozpoczęła się dyskusja na temat GCama, co on daje, jak go skonfigurować. Miało być po śniadaniu, ale miałem dość ciężką głowę po wczorajszym wieczorze

Warto przede wszystkim zacząć od tego, co to ten GCam?
- Pełna nazwa to Google Camera, czyli aplikacja aparatu dostępna na telefonach samego Google'a, czyli dawnej serii Nexus, obecnie Pixel - nie możemy jej oficjalnie pobrać na inne telefony. Wyciska ostatnie soki z modułu aparatu, zdjęcia mają więcej szczegółów i wyglądają prawie jak z kompaktu, powtórzę prawie. Wszystko to za sprawą super algorytmów opracowanych przez inżynierów Google'a. Jeżeli chcemy super zdjęcia to kupujemy kompakt, lustrzankę i na każde wyjście z domu zabieramy go ze sobą. Brzmi abstrakcyjnie prawda? Telefon to obecnie nasz niezastąpiony przyjaciel, towarzyszy nam praktycznie przez cały dzień - nawet, gdy robimy

Po co instalować GCam?
- Głównie dlatego, że chińskie telefony zaczynając od tych mocno popularnych marek: Xiaomi, Oneplus itd. posiadają w swojej specyfikacji moduły aparatów, które znajdują się również we flagowcach innych firm i robią one super fotki (np. Huawei, Samsung, wspomniany wcześniej Pixel itd), ale niestety w naszym telefonie producent przycebulił na stworzeniu odpowiedniego software'u ograniczającego znacząco jego jakość - szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych (wieczór, noc). Dodatkowo pojawiają się liczne bugi - jednym z nich jest "oil painting effect", zainteresowani mogą sobie wyguglać co w trawie piszczy. Jednak mamy tutaj rozwiązanie - instalację GCama na swój sprzęt.

Co będziemy potrzebować?
- Jeszcze nie tak dawno GCam wymagał root'a co wiąże się z odblokowaniem bootloadera czy dodania linijki aktywującej camera2api w build.prop. Obecny GCam wymaga jedynie instalacji samej aplikacji i wklejenia configu w odpowiedni folder w pamięci telefonu. Brzmi świetnie, prawda? Przygotowałem gotowy plik .rar, który zawiera wszystkie w/w elementy.

DOWNLOAD: www41.zippyshare.com/v/U…tml

Zaczynamy!
1) Pierwszą rzeczą jaką musimy wykonać, to oczywiście pobranie pliku z powyższego linku i wypakowanie jego zawartości.
2)W pamięci telefonu tworzymy taką ścieżkę folderów: GCam/Configs

179890.jpg
I do folderu Configs wrzucamy wcześniej pobrany plik o nazwie: SG ALL Arnova 1.7.xml.


3)Instalujemy aplikację Gcam_6.1.021_Advanced_V1.7beta3.190707.0105.apk, oczywiście trzeba zaznaczyć, że zezwalamy na instalację z nieznanych źródeł. Sama aplikacja nie zawiera w sobie jakiegoś wirusa, czy innego bloatware'u.
4)Uruchamiamy aplikację i zezwalamy na praktycznie wszystko o co poprosi (ja jedynie nie zezwalam na usługę lokalizacji, bo nie potrzebne mi to)
5)Po uruchomieniu samej aplikacji klikamy dwa razy w ciemne pole (tam gdzie jest przycisk do zmiany aparatu przód/tył, przycisku do robienia zdjęć i podglądu galerii. Tak jak na animacji poniżej
179890.jpg
6)Pojawi się okienko Choose config oraz nazwa naszego wcześniej wklejonego configu - w naszym przypadku SG ALL Arnova 1.7.xml.
7)Klikamy RESTORE
8)Aplikacja wykona "miękki restart".
9)Ostatnią czynnością do dobrej jakości zdjęć jest ustawienie odpowiednich bibliotek, tzw. libs
10)Nad wcześniej wymienionymi trzema przyciskami na czarnym tle widzimy takie przyciski jak: Panorama, Portret, Aparat, Film i więcej.
11) Klikamy na więcej, a następnie Ustawienia.
12)Przechodzimy do Zaawansowane, następnie Libs
13)Pojawi nam się okienko Select Lib, w którym będzie pusto lub nie będzie tej biblioteki, której poszukujemy.
14)Klikamy na GET UPDATES i czekamy chwilę
15)Po chwili naszym oczom powinna się ukazać lista dostępnych bibliotek - nas interesuje tylko jedna: xlib2s. Klikamy na nią.
16)Voila!


To wszystko. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak porównywać fotki zrobione stockową aplikacją od Oneplusa i tych wykonanych Google Camera. Opis zostanie uzupełniony o inne configi.


Poradnik został stworzony z myślą o Oneplusie 6. Analogiczna procedura będzie dla innych telefonów z tą różnicą, że będziemy potrzebować zapewne innego GCama i innego configu, czyli pliku .xml.


Starałem się możliwie jak najprościej, i jak najlepiej wytłumaczyć całą procedurę krok po kroku.

EDIT: Wspominałem, że poradnik zostanie uzupełnione configi, więc dotrzymuję słowa

*Config SuperResZoom - config ten sprawi, że zrobione przez nas zdjęcie, po przybliżeniu będzie zawierało możliwie jak najwięcej szczegółów. Większe wyjaśnienie poniżej.

179890.jpg

179890.jpgZdjęcie nie jest mojego autorstwa.

DOWNLOAD SuperResZoom: www56.zippyshare.com/v/2…tml


*Config SPORTS - config ten nastawiony jest typowo dla zdjęć ruchomych obiektów, np. gdy robimy zdjęcia dzieci, a wiadomo jak ciężko ustrzelić wyraźną fotkę Naszym pociechom, które mają nadmiar energii


DOWNLOAD SPORTS: www71.zippyshare.com/v/6…tml


Pozdrawiam i życzę miłego dnia oraz jak najlepszych cebulek!

UPDATE!

Zgodnie z obietnicą wracam do Was. Prawdę mówiąc nie posiadam już OP6 żeby w pełni wystestować tak jak powyżej i wszystko krok po kroku opisać.


Znalazłem taką wersję: www33.zippyshare.com/v/4…tml
Bardzo Was proszę o wytestowanie, SRZ nie działa na Androidzie 10, reszta powinna być w pełni sprawna. Configi są wbudowane i znajdują się w troszeczkę innej lokalizacji niż standardowo, tutaj: (/GCam/Configs/Miniflex)
Aktualizacje społecznościowe
kiwas
Nie mogłem doczekać się aktualizacji od autora poradnika dla GCam na Androida 10 więc poszukałem trochę w necie samodzielnie. Dla tych co radzą sobie z angielskim polecam poczytać tutaj: thecustomdroid.com/google-camera-port-oneplus-6-6t/

Zainstalowałem zgodnie z opisem na stronie wersję 7.0_GCam_Arnova_4.0b5 oraz bibliotekę JUAN__7_All i u mnie wszystko działa.

W sumie można postąpić dokładnie tak jak napisał @KamiluszeK w poradniku podmieniając jedynie pliki na wyżej wymienione i tworząc w folderze GCam/ folder Configs7 gdzie należy umieścić biblioteki. Polecam też odinstalowanie innych wersji GCam, jeśli jakieś mieliście, przed instalowaniem nowej.
Różne
Dyskusje
78 Komentarzy
Prześlij Komentarz