Niestety, ta dyskusja już wygasła
Opublikowano 19 lutego 2024

Domowa sieć i zwiększenie zasięgu WIFI

Mam światłowód i router Halny. Chciałbym zwiększyć zasięg WIFI poprzez połączenie kablem ethernet od routera do access pointa w innej części mieszkania. Zależy mi na funkcji roamingu w sieci, aby można np. używać drukarki pod WIFI. Obecnie sygnał WIFI mam rozszerzany poprzez Xiaomi Mi Wi-Fi Repeater 2, działający na USB - działa niezawodnie, ale spowalnia prędkość internetu, więc szukam rozwiązania na kablu. Zatem co powinienem zakupić jako urządzenie, do którego wepnę kabel ethernet z routera? Czy jest sens kupować jedno urządzenie mesh (np. XIAOMI Mesh System AX3000), a jeżeli nie to jaki Access Point?

Z góry dziękuję za sugestie.
Aktualizacje społecznościowe

11 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika wadam
  Mesh. Żadne repeatery
 2. Awatar użytkownika EzioAuditore_da_Firenze
  Że jeszcze repeatery ktoś rozważa jakby to były lata 90....
  J.w Mesh albo drugi AP.
  I wywal ten szrot od Xiaomi to będziesz miał stabilność.
 3. Awatar użytkownika yenfnbqee
  Może zacznij od poprawnego ustawienia routera?

  Można w necie znaleźć milion poradników, jak / gdzie taki powinien być ustawiony. Nic nie piszesz o wielkości i rozkładzie mieszkania, ale w większości przypadków da się to ogarnąć jednym urządzeniem.

  Ludzie bardzo często chowają routery za telewizorami, czy innymi urządzeniami / sprzętami ograniczającymi prawidłową propagację sieci, a potem płacz i wydawanie kasy na kolejne sprzęty.

  Ja nigdy w mieszkaniach do 60 m2 nie miałem problemu z zasięgiem, w dodatku korzystając z urządzeń dostarczonych przez dostawców usług. No, poza dwoma sytuacjami, w których routery wymagały wymiany na inny egzemplarz.
 4. Awatar użytkownika jitt
  Może jednak repeater z osobnym kanałem do łączenia z routerem? Ostatnio polecałem znajomemu Netgear ex8000. Do wyrwania na allegro za 200zl.
  Awatar użytkownika Krodzango
  Repetery są do niczego, kolega zmarnował 200 zł.
 5. Awatar użytkownika jan_karolek
  ja mam od prawie roku Mercusys i jest ekstra
  sprawdzalem tez Tenda Nova i mi nie podeszlo - slabsze predkosci i stabilnosc, ale jak ktos ma bardziej wifi friendly mieszkanie to powinno byc wystarczajace
  Awatar użytkownika jan_karolek
  w sumie nie napisalem - mowie o mesh
 6. Awatar użytkownika tommac
  Autor
  Dzięki za odpowiedzi.
  1. Mieszkanie w kamienicy, niektóre ściany grube na 40 cm, powierzchnia ok. 86 m2, ale problem w tym, że jest długie (wymiary ok. 5m x 17 m, 6 pomieszczeń), więc ustawienie routera na środku nie zdaje egzaminu. Obecnie router Halny pokrywa jedną połowę mieszkania, a na drugą przenoszony jest sygnał repeaterem dla wifi i kablem ethernet bezpośrednio do kompa.
  2. W międzyczasie poczytałem internety i wstępnie zdecydowałem się na TP-Link Archer C64 jako AP w drugiej połowie mieszkania - skoro już i tak mam pociągnięty kabel ethernet to warto z niego skorzystać. Ten TP Link wspiera standard Easymesh, którą to funkcję również oferuje router Halny od dostawcy światłowodu, więc wszystko powinno dobrze działać.
  Czy zamiast modelu Archer C64 warto dopłacić do jakiegoś wyższego, biorąc pod uwagę, że to będzie działał tylko jako AP?
  Rozważam jeszcze router Mercusys MR60X (firma-córka TP Link), tylko tutaj producent nie chwali się wsparciem dla Easymesh. (Edytowano)
  Awatar użytkownika Furio
  Problem z routerem czasami bywa taki, że nawet jak jest on "podkręcony" i dobrze sieje, to urządzenie końcowe w miarę odbiera, ale nadawać już za bardzo nie może - bo nie sięga routera.  Więc Mesh jest tutaj sensownym rozwiązaniem
   
Awatar użytkownika