Darmowy miesięczny bilet na wszystkie pociągi w Europie! Wraca rewelacyjny program UE

paź 12. 2021
europa.eu/you…_pl
Unia Europejska ponownie sfinansuje 60 tysięcy biletów kolejowych dla młodych ludzi. Korzystający z biletu mogą przez miesiąc do woli podróżować pomiędzy krajami wspólnoty. A dostaną go zupełnie za darmo!

Po roku przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, do gry w końcu wraca jeden z najlepszych programów Unii Europejskiej – DiscoverEU. Inicjatywa, o której regularnie piszemy na łamach Fly4free.pl, cieszy się coraz większym powodzeniem i daje młodym ludziom okazję do przeżycia fenomenalnej przygody.
Na czym polega DiscoverEU?
Od kilku lat 18-latkowie z państw członkowskich mogą starać się o otwarty bilet kolejowy, który pozwala na niemal nieograniczone podróże kolejowe w ramach Unii Europejskiej. W tym roku, ponieważ zeszłoroczna edycja została odwołana przez pandemię, z programu może skorzystać młodzież w wieku od 18 do 20 lat. Znacząco wzrosła też pula biletów – w 2019 roku było ich 20 tysięcy, a w tym jest ich trzykrotnie więcej.

Co istotne, pula dostępnych biletów zawsze jest rozłożona proporcjonalnie na poszczególne kraje wspólnoty w zależności od liczby mieszkańców. Dopiero w sytuacji, jeśli w danym kraju nie ma wystarczająco dużo chętnych, bilety trafiają do puli ogólnej. To znaczy, że im mniejsze zainteresowanie programem w naszym kraju, tym większa szansa zdobycia biletów.

Bilety można wykorzystać na dowolne połączenia kolejowe przez 30 dni. Nie musi to być żaden konkretny miesiąc, ale trzeba zmieścić się w okresie od marca 2022 r. do lutego 2023 r. Nowością jest też fakt, że bilety są elastyczne i praktycznie do ostatniej chwili można zmieniać zarezerwowane połączenia – np. żeby uniknąć wprowadzonych w jakimś kraju obostrzeń.

– Ta podróż, głównie koleją (z wyjątkiem niektórych fragmentów tras, które mieszkańcy wysp lub odległych regionów UE mogą pokonać innymi środkami transportu), to doskonała okazja, by podziwiać piękne krajobrazy i różnorodność miast i miasteczek Europy – czytamy w programie.

Jak zgłosić się do programu DiscoverEU?
Zgłoszenia są banalnie proste – wystarczy wypełnić formularz na stronie DiscoverEU, odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Europy i… czekać na informację zwrotną. Trzeba jednak pamiętać, że wnioski przyjmowane są jedynie w terminie od 12 do 26 października (do południa).

Oczywiście o bilety mogą starać się tylko te osoby, które spełniają warunek wieku. Muszą więc być urodzone między 1 lipca 2001 roku, a 31 grudnia 2003 roku, a także mieć obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej.

Jeśli jednak ktoś ma obawy przed podróżą w pojedynkę, może złożyć wniosek grupy – wraz ze swoimi znajomymi, którzy również spełniają te warunki. Maksymalnie grupa może składać się z pięciu osób.

– W przypadku podróży w grupie lider grupy musi dokonać zgłoszenia w pierwszej kolejności, a następnie udostępnić kod zgłoszenia wszystkim członkom grupy. Członkowie grupy muszą użyć tego kodu, aby dołączyć do grupy na stronie internetowej – czytamy w instrukcji.

Szczegółowe informacje, regulamin programu i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie na stronie internetowej DiscoverEU.
Aktualizacje społecznościowe
Różne
Dyskusje
Najlepsze komentarze
68 Komentarzy
Prześlij Komentarz