Bateria do odkurzacza Xiaomi Mi G10, G9, T20 (regeneracja)

20
sie 11. 2022
Bo mi zadziałało a nie lubię jak wyrzuca się dobre rzeczy, to podzielę się jak odzyskać baterię do tytułowych odkurzaczy jeżeli jeszcze nie padła. Nie ma żadnego lutowania, jakiegoś skomplikowanego kombinowania itp. Wstarczy baterię rozebrać i naładować poszczególne ogniwa.

Jeżeli nie macie już tego odkurzacza na gwarancji (albo Wam jej odmówiono), a bateria jeszcze nie zaświeciła czerwoną diodą, jednak czujecie, że się kończy bo działa znacznie krócej niż powinna, to możecie ją dość łatwo "zregenerować". System BMS w tej baterii nie wyrównuje napięcia na poszczególnych ogniwach i to co trzeba zrobić to naładować poszczególne ogniwa pojedynczo. Najbardziej naładowane będzie ogniwo przy stykach do ładowania całego ogniwa a najbardziej rozładowane to, które jest najdalej.

Jak "zregenerować" baterię? Trzeba ją najpierw rozebrać. Ten filmik mi pomógł, żeby nie rozwalić dokumentnie obudowy (ale jak ktoś liczy, że zrobi to bez jakichkolwiek to się grubo myli :)).

Niestety praca wymaga odrobiny wysiłku i przynajmniej dwóch mocnych narzędzi do podważania (można użyć dobrej jakości noży z szerokimi końcówkami). Po wyjęciu ogniw z obudowy trzeba naładować każde z ogniw do mniej więcej 4.1-4.2V. Ja użyłem do tego ładowarki magnetycznej do 18650 (do znalezienia np. na shopee za ok. 30-35zł).565505_1.jpg
Na ładowareczce jest informacja o biegunach (+, -). Na zestawie ogniw z baterii też jest podana biegunowość. Wystarczy podłączyć do każdego ogniwa oddzielnie plus do plusa i minus do minusa i poczekać aż na ładowareczce zaświeci się zielona dioda. Generalnie wąsy ładowarki są zakończone magnesami, ale żeby było łatwiej, to możn przyczepić dodatkowe niewielkie magnesiki, żeby w bezpieczniejszy sposób podłączać ogniwa. Generalnie - najpierw sprawdzić biegunowość, podłączyć ładowareczkę a dopiero potem ją podłączyć do ładowarki USB. Po naładowaniu najpierw odłączyć od ładowarki USB powtórzyć czynność z następnym ogniwem. Ja ładowałem od tych najdalszych ogniow czyli najmniej naładowanych.
Dodam tylko, że trzeba uważać, żeby stykać + z + i - z - i przypadkiem nie pomylić końcówek ogniw, albo nie podłączyć do dwóch ogniw jednocześnie, bo ładowarka się po prostu spali (co mi się przydażyło).

Po naładowaniu wszystkich ogniw odkurzyłem na maksymalnej mocy bez wyłączania odkurzacza aż do całkowitego rozładowania baterii. Wcześniej bateria działała ok. 1-2min na tej mocy. Tym razem po tym czasie pojawiła się informacja, że bateria całkowicie rozładowana, ale odkurzacz działał jeszcze ok. 10-12min i dopiero po tym czasie się wyłączył. Wrzuciłem odkurzacz na ładowarkę i ładowanie zajęło ok. 3-4h (czyli tyle ile trzeba) i następne odkurzania od tego czasu trwają właśnie mniej więcej tyle czasu - jak z nową baterią.
Wydaje mi się, że w ogóle w tych odkurzaczach najlepiej odkurzać do pełnego wyładowania baterii - wtedy wszystkie ogniowa schodzą do tego samego napięcia i jak się ładują, to wszystkie podobnie. Jak się doładowuje po krótkim cyklu odkurzania to może właśnie wtedy BMS sobie nie radzi i ładuje najlepiej najbliższe zasilaczowi ogniwa.

Powodzenia majsterkowiczom bo G10 to fajny odkurzacz sam w sobie. A bateria... bateria to zła bateria była.
Aktualizacje społecznościowe

20 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Jacek_Barc
  Witam, dzięki wskazówkom i rozebranej wcześniej baterii unowocześniłem metodę.
  Nie rozbierałem baterii ale na starej wyznaczyłem miejsca do przewiercenia wiertłem fi 2mm otworów w które wsadziłem skrócone nieco gwoździe o tej samej średnicy, docisnąłem gumkami i podłączyłem ładowarkę. Zacząłem oczywiście od ostatniej baterii. Ładuje !!. Czas wykonania 15 minut. Fekty? - dam znać jak zadziała11402151-GyPzB.jpg
  Awatar użytkownika Worm_Nimda
  Autor
  No Jacek! Plus wielkości odkurzacza za pomysł z gwoździami - na pewno skorzystam jak rozbiorę baterię.
  Możesz napisać jakiej dokładnie ładowarki z rozpoznawaniem biegunów użyłeś?
 2. Awatar użytkownika Jacek_Barc
  Ciąg dalszy.......SZOOK!!, DZIAŁA!!! Zajęło mi trzy popołudnia ładowanie poszczególnych baterii, mam zwyczaj nie zostawiać bez nadzoru żadnego ładowania poza komórkami. Wrzucam drugą fotkę jak są rozmieszczone otwory . W linii od strony zewnętrznej 13 mm, , pierwszy otwór od strony gniazda jakieś 18 mm , następne po około 19-20 mm od siebie. Nie musi być bardzo dokładnie bo przecież nawet plusy baterii mają średnicę około 8 mm. ale dobrze jest sobie sumować odległości a potem zaznaczać otwory (kto miał rysunek techniczny wie o co chodzi - bo może ostatni otwór wyjść z dużą różnicą). Po podłączeniu akumulatora szybko kontrolki spadły do jednej mrugającej ale na tej jednej odkurzałem jeszcze 10 minut (wcześniej 2-3max) i przestałem bo nie miałem co odkurzać. Planuję założyć (już założyłem ) włącznik ręczny na gniazdku aby ładować tylko po pełnym rozładowaniu
  WIELKIE DZIĘKI dla pomysłodawcy, ja tylko ułatwiam - warto !. Dodam że ładowarkę kupiłem w popularnym serwisie za chyba 59 zetów, ma rozpoznawanie biegunów ale ja sobie jedną końcówkę zaznaczyłem na plus i tak już starałem się podłączać11424915-BT9qF.jpg
 3. Awatar użytkownika adam.wierzchnicki
  Nie mam takiego odkurzacza ale za podejście "nie lubię jak wyrzuca się dobre rzeczy" autorowi dałbym od razu plusa.
 4. Awatar użytkownika paula.nowicka
  Genialny opis, właśnie walczę ze swoją bateria, ale chyba spaliłam ładowarkę, choć miałam taka, która rozpoznaje polaryzację. Moje główne pytanie - ładowarka nie sięga z uwagi na obudowę do końców ogniw. Jak to obejść? Próbowałam aluminium, bo niby dobry przewodnik, ale nie wiem czy nie doprowadziło do spalenia
  Awatar użytkownika Worm_Nimda
  Autor
  Ja używałem po prostu dodatkowych magnesów do przedłużenia. Nie wiem jakiej ładowarki używasz, ale ta którą zaproponowałem sprawdza się świetnie.
 5. Awatar użytkownika marcinck
  A czy jest jakiś sposób na reset baterii po wymianie akumulatorków? Niestety dalej pojawia się error 7 pomimo że wszystkie akumulatorki mają powyżej 4V
 6. Awatar użytkownika Worm_Nimda
  Autor
  Z tego co szperałem w internetach to jak zapali się czerwona dioda to już nic nie da się zrobić. Można wyjąć ogniwa i wymianić na nowe, ale bez intgerencji w elektronikę (konkretnie w elektronikę BMS) nie ożywi się akumulatora.
  Za to można ogniwa użyć do czegoś innego...
 7. Awatar użytkownika robert.lipinskiJpb
  Czesc właśnie otworzyłem baterie. Piszesz ze nie wymaga naprawa żadnego lutowania, ale jak naładowac każdą mała bateryjke osobno bez odrywania tych blaszek ? jestem laikiem w tym temacie może coś przeoczyłem ?
  Awatar użytkownika Worm_Nimda
  Autor
  Hej, ja użyłem takiej ładowarki, którą widać na obrazku w treści wpisu. Szukaj na shopee: ładowarka magnetyczna 18650 (koło 35zł teraz). Pamiętaj o tym, żeby nie pomylić biegunów i łączyć + ładowarki z + ogniwa i (jakżeby inaczej) - ładowarki z - ogniwa. I dopiero wtedy podłączać ładowarkę do USB.
 8. Awatar użytkownika Jonks
  Po jakim czasie bateria osiagnela taki stan u Ciebie?
  Awatar użytkownika Worm_Nimda
  Autor
  Ledwo żywa była po niecałym pół roku. Używana średnio 10-15min dziennie na auto. Odkurzacz cały czas pod prądem więc większość ładowania rozpoczynała się na początku od 80%, z czasem 60% a potem to już moc spadała prawie do zera po kilku minutach pracy. Nauczony złym doświedczeniem z takim doładowywaniem rozładowuję teraz do samego końca (przy czym jak już mam czerwony zakres (ok. 20%) to używam tylko eco, dzięki czemu rozładowuje się całkowicie). Potem to samo robię z drugą baterią. A potem dopiero podłączam prąd i obydwie ładuję. W takim trybie nie widzę na razie jakiegoś ubytku na czasie pracy. Od lipca tak robię.
 9. Awatar użytkownika sukabliat
  Dziękuję Ci mordeczko 😁 ja swojego rozebrałem i ładowałem ładowarka taka jak poleciles. Pierwszy Aku naładował się w godzinę ale następne trzymałem po 2,5 h i dalej dioda na ładowarce świeciła się na czerwono. Nie tracąc czasu naładowałem wszystkie po ok 2,5h na akumulator i działa. Rozladowalem go do 0 i naładowałem normalna ładowarka z zestawu i lata jak nowy . Dziękuję serdecznie i pozdrawiam 😁
 10. Awatar użytkownika Cichex
  Witam,
  Trochę odświeżę temat bo zaczyna mi umierać bateria w dreame xr, ale konstrukcja jest bardzo podobna. Przez nasz cudowny pis baterie z chin kosztują koło 300zl, co jest trochę sporą kwotą. Dlatego chyba spróbuję tej metody. Rozumiem ze po rozebraniu nie trzeba wyciągać ogniw, ani urywać tych blaszek? Wystarczy przyłożyć magnes i naładuje tylko jedną? Oraz czy może taka ladowarka bardziej się sprawdzi?13720554-4Rd0a.jpg
  Awatar użytkownika yenfnbqee
  Do PISu mi baaaardzo daleko, ale to nie ich wina. Zarabiali na tym tylko chińczycy. Jednocześnie powodując niezdrową konkurencję dla europejskich firm.
 11. Awatar użytkownika ArekBVB
  Podepnę się pod temat z pytaniem z gatunku teorii spiskowych, w które jednak zaczynam trochę wierzyć.

  Czy to prawda, że w przypadku pionowych odkurzaczy na baterie producent programuje elektronikę na określoną liczbę cykli ładowania mimo, że akumulatory same w sobie są ciągle dość dobrze żywotne? Przykładowo po 500etnym naładowaniu "pelne" naładowanie zaczyna wystarczać tylko na 30 minut pracy odkurzacza (nowy sprzęt starczał na 60 minut) mimo iż w rzeczywistości akumulatorki są zużyte tylko w 10%, a nie w 50%?
Awatar użytkownika