Opublikowano 6 marca 2022

Amazon.co.uk zakup na firmę - naliczony Import Fees Deposit i FV 0%?

Hej,
Kupiłem smartfon na amazon.co.uk z konta biznesowego i w podsumowaniu zamówienia widzę, że został naliczony VAT jako (jak mniemam) "import fees deposit" (£459.59 netto + £128.31 Import Fees Deposit), lecz na fakturce VAT widnieje jako 0% i kwota całościowa £459.59 mimo że z karty pobrane zostało £586.90. Jak to rozumieć?
Z ciekawości sprawdziłem na koncie prywatnym i ostateczna kwota do zapłaty jest identyczna czyli £586.90 i oczywiście zawiera polskie opłaty.
Czego nie rozumiem?
Aktualizacje społecznościowe

6 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika raffaello
  Deposit to zaliczka. W koszyku na etapie płatności jest wyjaśnienie, no ale też po angielsku.

  Kilka lat temu kupowałem coś na amerykańskim ebayu, pobrali mi zaliczkę i potem część zwrócili. Ale nie pamiętam, jaki procent pobranej kwoty. Widać przy imporcie policzyli mniej (albo tylko jedno + opłatę). Ale brałem prywatnie, więc nie wiem, jakby to wyglądało na fakturze.
  23% od kwoty zakupu to 105,71 GBP, więc pewnie jest tam jeszcze opłata manipulacyjna.

  VAT płacisz w Polsce, więc sprzedawca angielski nie ma możliwości wystawienia Ci faktury z VATem. Jest jakaś metoda, żeby to odliczyć, dopytaj księgowej. (Edytowano)
 2. Awatar użytkownika Robalo
  Autor
  Po interwencji z supportem, cała kwota "import fees deposit" została zwrócona. Wciąż jednak nie rozumiem, po co została pobrana, skoro VAT płacę już w PL.
 3. Awatar użytkownika Duriel
  Import Fees Deposit to opłaty celne, po brexicie zazwyczaj są naliczane dodatkowo zależnie od wartości przedmiotu. Dziwne, że Ci ją zwrócili no i na jakiej podstawie?
 4. Awatar użytkownika raffaello
  Robalo12/03/2022 17:30

  Po interwencji z supportem, cała kwota "import fees deposit" została z …Po interwencji z supportem, cała kwota "import fees deposit" została zwrócona. Wciąż jednak nie rozumiem, po co została pobrana, skoro VAT płacę już w PL.


  Podejrzewam, że została pobrana z automatu. (Edytowano)
 5. Awatar użytkownika Robalo
  Autor
  Duriel12/03/2022 17:52

  Import Fees Deposit to opłaty celne, po brexicie zazwyczaj są naliczane d …Import Fees Deposit to opłaty celne, po brexicie zazwyczaj są naliczane dodatkowo zależnie od wartości przedmiotu. Dziwne, że Ci ją zwrócili no i na jakiej podstawie?


  Jeśli nie oddaliby, zapłaciłbym podwójny VAT - raz przy wysyłce (VAT zawarty w opłatach celnych "Import Fees Deposit"), drugi raz przy rozliczaniu faktury (Amazon wystawił 0%). Wydaje mi się logiczne, że zwrócili, to była tylko zaliczka, a ja płacę opłaty w Polsce rozliczając fakturę, więc zaliczka zostaje zwrócona skoro nie została "wykorzystana". Tak to rozumuję i oczywiście biorę poprawkę, że mogę być w błędzie.
 6. Awatar użytkownika martingg
  podpinam się, mogę kupić w wartości netto na amazon.co.uk np. telefon wysłać go do brata w UK żeby uniknąć cła? a sama FV rozliczyc w polsce jako wartosc netto? (odliczam pełen VAT wiec i tak go nie odprowadze)
Awatar użytkownika