Allegro Pay - zmiana zasad, zgłoszenia do BIK

kwi 24. 2023
Informacja dla zainteresowanych kwestią wpisów pożyczek w Allegro Pay do BIK: Allegro rozsyła właśnie maila o treści jak niżej:

"Dowiedz się, do czego zobowiązują nas nowe przepisy i co to dla Ciebie oznacza.

Co się zmienia
18 maja 2023 roku wejdzie w życie ustawa, która zmienia, między innymi, przepisy o ocenie zdolności kredytowej i o przekazywaniu informacji o zobowiązaniach kredytowych do baz zewnętrznych.

Allegro Pay, tak jak inne instytucje wskazane w ustawie, musi dostosować się do nowych przepisów.

Do czego zobowiązują nas nowe przepisy
Do przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej na podstawie informacji z baz zewnętrznych, takich jak: Biuro Informacji Kredytowej (BIK) lub biura informacji gospodarczej.
Do przekazywania do Biura Informacji Kredytowej informacji o każdej umowie kredytowej zawartej od 18 maja 2023 roku.

Co to dla Ciebie oznacza
Możemy poprosić Cię o zgodę na weryfikację informacji o Tobie we wspomnianych bazach zewnętrznych. Twoja zgoda będzie nam potrzebna do ponownej oceny Twojej zdolności kredytowej. O zgodę zapytamy na przykład podczas zakupów na Allegro, gdy wybierzesz Allegro Pay jako metodę płatności.

Ponowna ocena zdolności kredytowej może mieć wpływ na wysokość Twoich środków.

Jeżeli nie wyrazisz zgody na weryfikację, nie ocenimy Twojej zdolności kredytowej i nie będziemy mogli udostępnić Ci płatności metodą Allegro Pay.

Będziemy przekazywać do BIK informacje o wszystkich umowach z Allegro Pay zawartych od 18 maja 2023 roku, jak również o ewentualnych opóźnieniach w spłacie. Oznacza to, że jeżeli na przykład 25 maja zawrzesz umowę z Allegro Pay, przekażemy taką informację do BIK. Jeśli będziesz mieć aktywną usługę Alerty BIK, możesz dostać powiadomienie.

Pamiętaj, że terminowe spłaty budują Twoją pozytywną historię kredytową.

Informacje prawne

Pełną treść ustawy oraz wykaz aktów zmienionych znajdziesz na stronie ustawodawcy.
Biura informacji gospodarczej działają na mocy Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych."
Aktualizacje społecznościowe

18 Komentarzy

sortowanie:
Awatar użytkownika
 1. Awatar użytkownika Colinovsky
  Colinovsky
  Pytanie, czy też ktoś z was dostał dziś powiadomienia z BIK? Ja otrzymałem dwa i jak sprawdziłem daty, to pokrywają się z dwoma zakupami z Allegro Pay (raty), które mam jeszcze niespłacone (została ostatnia rata w tym miesiącu, spłacane było zawsze przed czasem). Zapewne to kwestia tych zmian, o których wspominali, ale wolę się upewnić, czy u innych też jest taka sytuacja. Dodam, że chodzi o zakupy z Allegro Pay w ratach, na pozostałe nie dostałem powiadomień, mimo że mam też jakieś.
  Awatar użytkownika Colinovsky
  Colinovsky
  Odpowiem sobie sam, może komuś się przyda jak będzie kiedyś szukał. Wykupiłem raport BIK, to mogę się podzielić pewnymi informacjami.

  Po pierwsze, do BIK trafiły faktycznie 3 zobowiązania z allegro pay, ale tylko te na raty - 2 powiadomienia na maila, bo te dwa zobowiązania są jeszcze niespłacone, a jedno widnieje jako spłacone, więc wszystko jest ok. Do BIK nie trafiły żadne zakupy z Allegro Pay bez rat, czyli te standardowe spłacone do 30 dni. Nie wiem czy to się zmieni teraz, po 18 maja, ale na chwilę obecną mam z 6 zakupów w Allegro Pay, a tylko 2 widnieją na ten moment w BIK, które czekają na spłatę. Zakupy bez rat nie znalazły się w BIK.
 2. Awatar użytkownika zeng
  zeng
  Ciekawe jak tyle zapytań w BIK wpłynie na zdolność kredytową. Potem będzie zdziwienie jak będzie słaby scoring przy zapytaniu przed kredytem hipotecznym... Algorytmu BIK nikt nie zna, tak samo źle może na punktację wpływać za mało zapytań jak i za dużo... (Edytowano)
  Awatar użytkownika yenfnbqee
  yenfnbqee
  Jeszcze przed wprowadzeniem tych zmian allegro pay i tak sprawdzało zdolność kredytową w BIK i zgłaszało te poszczególne umowy. Nie było zobowiązane, ale dla własnego bezpieczeństwa i tak robiło.

  Teraz na mocy ustawy jest zobowiązane. I nadal będzie robić.

  Zapytanie było jedno na początku. Na jego podstawie przydzielili limit. I potem nie pytają przy każdych kolejnych zakupach, tylko wysyłają info o wykorzystaniu (zakupy / spłata).

  Patologią jest natomiast to, że BIK to prywatna firma... Te dane powinny być zarządzane przez instytucję i tak samo dostępne dla każdego człowieka w każdym momencie, jak składki ZUS, e-recepta czy punkty karne. (Edytowano)
 3. Awatar użytkownika Xorro
  Xorro
  I tak transakcje z Allegro Pay są w BIKu.
  Brałem pod koniec ubiegłego roku doszczegółowienie kopii danych i było kilkadziesiąt cesji na rzecz Aion banku.
 4. Awatar użytkownika Tylko_Na_Karte
  Tylko_Na_Karte
  Nie mam allegro pay. Coś czułem żeby tego nie zakładać. Nie dostałem takiego e miła. Ale coś z banku było. Ale też z tego nie skorzystam. Zasada jedna nam kasę kupuje. Nie mam nie kupuje. I tyle. (Edytowano)
  Awatar użytkownika yenfnbqee
  yenfnbqee
  Coś czułem żeby tego nie zakładać.
  Bo? bo de facto kredytując Twoje zakupy mają prawo sprawdzać historię kredytową w firmie, w której i tak robią to banki i inne instytucje i zgłaszać do niej dłużników? Przecież wyraźnie przy zawieraniu umowy było napisane, o co chodzi. Więc nie wiem co tu mają przeczucia do rzeczy.

  Im szybciej się ten rynek w PL unormuje, tym lepiej. Ale oczywiście i tak do tego czasu jeszcze lata świetlne, niestety.

  Pomijam już fakt, że to znacznie upraszcza kwestię zwrotów do allegro.

  Poza tym po co zabierasz głos, skoro Cię to nie dotyczy? Logiczne, że tego maila dostali tylko Ci, którzy podpisali umowę.
 5. Awatar użytkownika Macco
  Macco
  Imho chodzi o to, że wcześniej mogli (choć nie musieli) przekazywać dane do BIK. A od maja, kiedy zaczyna obowiązywać zmieniona ustawa, są już do tego zobligowani. Wcześniej takiego obowiązku nie mieli - spolecznosc.allegro.pl/t5/…rue
 6. Awatar użytkownika yenfnbqee
  yenfnbqee
  To chyba nie do kategorii 'dyskusje', tylko raczej 'newsy dla nieczytających maili'

  Kredytują to sprawdzają i informują innych. I bardzo dobrze.
 7. Awatar użytkownika lukasz2194
  lukasz2194
  U mnie mimo korzystania z allegro pay( z rozkładaniem na raty i bez) nie ma w BIKu żadnych wpisow. Nie dostałem też żadnych alertów o sprawdzaniu mnie a mam aktywne
Awatar użytkownika