Allegro - czy muszę przyjąć zwrot od kupującego jeśli sprzedaję jako osoba prywatna z pakietem SMART?

gru 27. 2022 (58 min)
Witam.

Może ktoś się zetknął z podobną sytuacją na Allegro.

1. Sprzedaję nowego, zaplombowanego laptopa w zwykłym Allegro (nie Allegro Lokalnie) jako osoba prywatna - przy moim koncie jest info że jestem prywatną sprzedającym, a nie przedsiębiorcą
2. Allegro samoczynnie bez mojej zgody uruchamia do tego ogłoszenia przesyłkę SMART
3. Ktoś (Ukrainiec) kupuje i po kilku dniach zgłasza zwrot (laptop rzekomo głośno działa i nagrzewa się)
4. Ja odrzucam zwrot powołując się na to, iż ogłoszeniu zawarłem informację, że dla tego produktu nie oferuję zwrotu oraz moje konto nie jest kontem przedsiębiorcy a ja sprzedaję jako osoba prywatna
5. Kupujący zakłada dyskusję i póki co dyskutujemy...
6. Słyszałem o przypadku (Wykop), że jeśli Allegro włączy się do dyskusji, a kupujący skorzysta z POK Allegro to mogą mi obciążyć saldo Allegro kwotą zwrotu który będę musiał uregulować. Allegro powołuje się tutaj na regulamin przesyłek SMART pomimo iż sami ją włączyli dla ogłoszenia, ja tak naprawdę nie miałem wpływu na decyzyjność w tej kwestii. Nie pojawiła się żadna informacja czy wyrażam na to zgodę itp... więc jest to trochę abuzywne z ich strony.

Co sądzicie? Wartość sprzętu ponad 3k więc nie jest to 50 czy 100 zł...
Aktualizacje społecznościowe
Zadaj pytanie
Skomentuj

22 Komentarze

sortowanie:
Avatar
 1. Avatar
  Jako osoba prywatna nie musisz przyjmować towaru w ramach 14 dniowego zwrotu. To ma zastosowanie wyłącznie gdy osoba prywatna kupuje od przedsiębiorcy.

  Co innego jeżeli kupujący będzie chciał skorzystać z rękojmi i będzie w stanie udowodnić wady produktu.

  Ale zakładam, że po prostu kupił laptopa i nie spodziewał się, że pod obciążeniem (pewnie gierkami) będzie głośny i gorący.

  Nie wydaje mi się też, aby Allegro uruchomiło bez twojej zgody przesyłkę Smart. Musiałeś się zgodzić w którymś kroku i nieświadomie ją dodać.
  Avatar
  Autor
  Doczytałem, że:

  Ikoną Allegro Smart! będą oznaczone
  • Oferty najlepszych sprzedających, którzy:

   • mają dobrą reputację i dużą liczbę poleceń (np. Super Sprzedawca),
   • ustalili politykę zwrotów przedmiotów dla swoich ofert w zakładce Warunki zwrotów i umieścili je w ofertach.
  • Oferty, w których sprzedający udostępnią metody dostawy wymienione w tej tabeli.

  Oba powyższe warunki muszą być spełnione, aby oferty były oznaczone ikoną Allegro Smart!
 2. Avatar
  co to za kombinacja, że na Allegro (a nie Allegro lokalnie) sprzedajesz nie jako przedsiębiorca? podaj nazwę swojego profilu, sam nie chciałbym się nadziać na taki numer bez możliwości zwrotu
  Avatar
  Autor
  To nie jest żadna kombinacja. Podczas wystawiania oferty zaznaczasz "wystaw przez dotychczasowy formularz" i aukcja ląduje na zwykłym allegro, a przy Twoim koncie jest informacja, że sprzedajesz jako osoba prywatna a nie przedsiębiorca.
 3. Avatar
  Smart to smart - jednym z warunków tej opcji jest możliwość zwrotu towaru i nie jest istotne to czy jesteś osobą prywatną czy przedsiębiorca i w tym momencie w mojej opinii jesteś na przegranej pozycji. No i najważniejsze - allegro samo Ci smarta nie dodało do aukcji
  Avatar
  Autor
  Wyżej wrzuciłem warunki dodania SMART-a do ogłoszenia. Robi to Allegro gdy spełnione są tamte przesłanki. Jeśli chodzi o politykę zwrotów zaznaczyłem tam "ograniczona możliwość lub brak zwrotu" a pole na wybranie ilości dni po których kupujący może dokonać zwrotu uzupełniłem wartością "-" - taka była do wyboru. Dla mnie jest to trochę abuzywne, że nie otrzymuję od Allegro jednoznacznego zapytania - czy zgadzam lub nie zgadzam się na oznaczenie ogłoszenia plakietką SMART i akceptację warunków jakie się za tym kryją. Mam nauczkę, aczkolwiek uważam, że nie jest to dobre podejście.
 4. Avatar
  Na Allegro Lokalnie jest informacja czy sprzedający jest osobą prywatną i nawet jak ma Smarta kwestia zwrotu jest tylko w ramach dobrej woli sprzedającego. (Edytowano)
 5. Avatar
  Sami do smarta zmusić nie mogą coś naklikałeś. Ustawia się na sztywno przy ofercie własny cennik wtedy nie ma możliwości skorzystania ze Smart
 6. Avatar
  Najlepsze, że teraz będziesz miał laptopa po zwrocie czyli nie mówią zaplombowana a uruchomiony. Pewnie jak wyżej laptop że słabym chłodzeniem grzeje się podczas gier a w sklepach są nowe promocje i za 3tys kupi innego więc kupujący chce zwrócić.
  Nie wiem jak ale ja miałem ważnego smarta to mogłem wystawić na lokalnym aukcje gdzie kupujący miał możliwość zakupu z wysyłka właśnie za free.
  Przy takich sprzętach lepiej sprzedawać z odbiorem osobistym.
 7. Avatar
  Napisz na forum allegro . Tam Co odpowiedzą najlepiej niż na peperku .
Avatar